چرا ارزها در خانه نگهداری می شود؟

۱۳۹۷-۰۳-۰۵ اقتصاد

چرا ارزها در خانه نگهداری می شود؟

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی علت نگهداری ارز در خانه ها را توضیح داد.

محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره نگهداری ارز در خانه ها اظهار داشت: متاسفانه اعتماد عمومی به بانک ها و دستگاه های اقتصادی در بین مردم کاهش چشم گیری داشته و به همین دلیل خسارت فروانی به سرمایه ی اجتماعی و اعتماد عمومی وارد شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به عدم اعتماد مردم به بانک ها، گفت: یکی از مباحثی که به اعتماد عمومی آسیب وارد کرد، عدم وفای به عهد بانکها بود. بانکها در زمان پذیرش سپرده های ارزی اعلام کردند که سپرده گذاران هر زمان که بخواهند، توانند منابع خود را پس بگیرند؛اما در واقعیت چنین اتفاقی رخ نداد.

وی تاکید کرد: عدم اعتماد مردم به قول و تعهدات بانک ها باعث می شود که مردم ارز را در خانه های خود نگهدارند و اجازه ندهند سرمایه هایشان درچرخه اقتصادی کشور به جریان بیافتد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بانک ها به اعتماد مردم پاسخ درست ندادند، یادآوری کرد: چند سال گذشته مردم سرمایه های ارزی خود را در بانک ها ذخیره کردند؛ اما در زمان تحویل ارزهای مردم، بانک ها پول سپرده گذاران را براساس نرخ ارز دولتی حساب کرد ه و با ریال، سپرده های ارزی آنها را پس داد.

مفتح در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه اعتماد عمومی به بانک ها و سپرده گذاری در آنها کاهش چشمگیری یافته است، بیان داشت: اکنون برای خروج ارز از خانه ها باید اعتماد مردم به مسئولان و دستگاه اقتصادی تقویت شود. در شرایطی که قول ها عملیاتی نشده است بالا بردن اعتماد مردم به بانک ها نیاز به تضامین قوی دارد که تنها با اعلام کفایت نمی کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید مطمئن شوند در صورت سپرده گذاری ارزی در بانک ها هر زمان که بخواهند به سرمایه هایشان با اسکانس همان ارز دست پیدا می کنند در غیر اینصورت هرگز نمی توان ارز را از خانه ها خارج کرد.

(نمایش کل : ۳۳ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۳-۰۵ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.