عباس عبدی: دولت «روحانی» سقوط نمی‌کند

۱۳۹۷-۰۳-۰۱ سیاست

عباس عبدی: دولت «روحانی» سقوط نمی‌کند

عباس عبدی در گفتگو با روزنامه سازندگی، درباره عملکرد دولت روحانی گفت: اگر در ایران شرایطی وجود داشت که دولت ها به دلیل نرسیدن به برخی دستاوردها با خطر سقوط مواجه می شدند، خیلی خوب بود. یکی از مشکلات ما این است که چنین مسائلی تاثیری در بقا یا عدم بقای دولت ندارد. بنابراین فکر نمی کنم اتفاقی برای دولت آقای روحانی به دلیل این دو مسئله رخ دهد.

روزنامه سازندگی، درباره عملکرد دولت «تدبیر و امید» یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ با عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی و فعال اصلاح طلب گفتگویی انجام داده است.

بخشی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

در هفته های اخیر شاهد موضع گیری انتقادی روحانی نسبت به محافظه کاری دولت و همچنین پررنگ شدن آقای جهانگیری هستیم، آیا می توان گفت روحانی به سمت اصلاح طلبان گردش کرده است؟

– رادیکال شدن آقای روحانی بیش از آن که ناشی از یک تحلیل راهبردی در سیاست باشد، ناشی از نوعی واکنش به رفتارهایی بود که طرف دیگر انجام می داد. بنابراین من فکر نمی کنم آقای روحانی تغییر اساسی کرده باشد و همچنان در خط مشی دوره اول خود باقی مانده است.

یعنی با وجود سخنانی که گفته است، امیدی نیست که در کابینه خود ترمیمی انجام دهد یا وزرای او در عملکردخود بازنگری کنند؟

– اگر قرار بود ایشان کاری انجام دهد قطعا در انتخاب وزرای دور دوم انجام می داد یا حداقل در این زمینه شواهدی را از خود بروز می داد. تاکنون که شاهد چنین چیزی نبوده ایم و در آینده نیز ممکن است به دلایل مختلف چنین اتفاقی رخ ندهد. هر چند که ما به چنین تغییراتی امید داریم با این حال دلیلی ندارد از ابتدا یک قضاوت قطعی منفی کنیم و بالاخره ما به دلیل امید است که زنده هستیم.

آیا به خطر افتادن دستاوردهای حداقلی دولت (برجام و تلگرام) روحانی را در معرض سقوط و نقطه پایانی قرار داده است؟

– اگر در ایران شرایطی وجود داشت که دولت ها به دلیل نرسیدن به برخی دستاوردها با خطر سقوط مواجه می شدند، خیلی خوب بود. چون شاید بسیار پیش تر افراد بسیاری مجبور می شدند که جایگاه خود را تغییر دهند. یکی از مشکلات ما این است که چنین مسائلی تاثیری در بقا یا عدم بقای دولت ندارد. بنابراین فکر نمی کنم اتفاقی برای دولت آقای روحانی به دلیل این دو مسئله رخ دهد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۳-۰۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.