نتایج نهایی اتخابات عراق اعلام شد/ مقتدی صدر پیروز شد

۱۳۹۷-۰۲-۲۹ سیاست

نتایج نهایی اتخابات عراق اعلام شد/ مقتدی صدر پیروز شد

بر اساس جمع بندی آراء ائتلاف‌های سائرون با ۵۴، الفتح ۴۷، النصر ۴۲، دولت قانون (نوری المالکی) ۲۵، حزب دموکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) ۲۵، الوطنیه (ایاد علاوی) ۲۱، الحکمه (سیدعمار الحکیم) ۱۹ و ائتلاف القرار (اسامه النجیفی) ۱۴ کرسی بیشترین سهم از پارلمان آینده عراق را از آن خود کردند.

نتایج نهایی انتخابات عراق نشانگر پیشتازی ائتلاف‌های سائرون نزدیک به مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق، الفتح به رهبری هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و نزدیک به الحشد الشعبی، و النصر به رهبری حیدرالعبادی نخست وزیر عراق است.

به گزارش «انتخاب»، کمیسیون عالی مستقل انتخابات سرانجام پس از چند بار تعویق زمان اعلام نتایج، در نخستین ساعت پس از نیمه شب جمعه در یک کنفرانس خبری، نتایج نهایی چهارمین انتخابات پارلمانی عراق را اعلام کرد.

به توشته ایرنا، بر اساس جمع بندی آراء و کرسی‌هایی که این کمیسیون از هر ائتلاف در استان‌های مختلف عراق اعلام کرده است ائتلاف‌های سائرون با ۵۴، الفتح ۴۷، النصر ۴۲، دولت قانون (نوری المالکی) ۲۵، حزب دموکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) ۲۵، الوطنیه (ایاد علاوی) ۲۱، الحکمه (سیدعمار الحکیم) ۱۹ و ائتلاف القرار (اسامه النجیفی) ۱۴ کرسی بیشترین سهم از پارلمان آینده عراق را از آن خود کردند.

نتایج نهایی اتخابات عراق اعلام شد / مقتدی صدر پیروز شد؛ ائتلاف‌های العامری و العبادی دوم و سوم شدند / لیست‌های مسعود بارزانی و ایاد علاوی بالاتر از عمار حکیم قرار گرفتند

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات عراق، اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز موفق شده است اکثریت کرسی‌های پارلمان در استان سلیمانیه و کرکوک را کسب کند و حزب دموکرات کردستان عراق نیز موفق به پیروزی در استان‌های اربیل و دهوک شده است.

‘ریاض البدران’ رییس دایره انتخابات این کمیسیون در این کنفرانس خبری با اشاره به این که انتخابات تحت نظارت بین المللی برگزار شده است، همچنین از وصول بیش از ۱۴۰۰ شکایت در مورد انتخابات به این کمیسیون خبر داده است.

وی گفت: به این شکایت‌ها رسیدگی خواهد شد و دستگاه قضایی در مورد آن داوری خواهد کرد.

چهارمین انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه با رقابت حدود هفت هزار نامزد برای کسب ۳۲۹ کرسی مجلس این کشور برگزار شد.

میزان مشارکت مردم در این رویداد مهم سیاسی پساداعش در عراق ۴۴.۵ درصد اعلام شده است.

در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق از ۳۷ میلیون نفر جمعیت این کشور ۲۴ میلیون نفر واجد شرایط رای بودند.

(نمایش کل : ۲۹ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۲-۲۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.