به بهانه تجمع داروسازان در مقابل وزارت بهداشت

۱۳۹۵-۰۵-۲۰ جامعه

هر زمان خبر اعتراض و تجمع صنوف مرتبط با بهداشت و درمان کشور در مقابل ساختمان وزرات بهداشت را می شنویم و منتشر می شود نگران می شویم ،از خود می پرسیم آیا وزارت فخیمه بهداشت دوباره از همکاران با یگان ویژه پذیرایی می کند و یا صدای بخشی از جامعه فرهیخته کشور را خواهد شنید.

به گزارش ۲۴، شانزدهم مردادماه سال جاری خبر تجمع همکاران داروساز در مقابل ساختمان وزارت بهداشت منتشر شد که متاسفانه باز هم بدون پاسخگویی ولی خوشبختانه بدون خشونت و برخوردهای قهرآمیز پایان یافت.

پس از رویداد حیرت آور ۲۶ دی ۱۳۹۴
و تجمع تعدادی از متخصصان رادیولوژی مواردی از تجمعات اعتراضی در برابر وزارت بهداشت صورت گرفت ولی خشونت و برخورد امنیتی وزارت بهداشت خوشبختانه دیگر تکرار نشد.
در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۴ تجمع متخصصین رادیولوژیست در برابر ساختمان وزارت بهداشت در اعتراض به صدور آیین نامه ای خلاف قوانین جاری و صرفا از روی حق طلبی و حفظ سلامت مردم شریف و بزرگوار کشورمان، به دلیل درخواست این وزارت با برخورد نیروهای امنیتی و آن هم از نوع ضد شورش!!! پراکنده شد و این گردهمایی آرام ، با انگیزه های صرفا صنفی – علمی که با حضور پزشکان متخصص رادیولوژی مرد و زن و حتی بعضا با خانواده و کودکان خردسال و حضور تعدادی از پزشکان جانباز برپا شده بود بدون دلیل مشخصی دچار این سرانجام شد تا وزارت بهداشت برای فرار از پاسخگویی به دلایل متقن اعتراض کنندگان با بی توجهی به تحمیل هزینه بی دلیل به آبروی نظام و اعتبار دولت، در تاریخ پزشکی ایران رکورد بی مثالی را در عدم پاسخگویی و برخورد خشونت آمیز به ثبت برساند و در اذهان جامعه خاطره ای تاسف بار و تلخ از خود برجای گذارد و روزی همیشه شرم آوری را رقم بزند.
تجمعات واعتراضات در وزارت بهداشت یک وجه مشترک دارد و آن این که گروهی ازکارکنان بخش بهداشت و درمان از پزشکان، پرستاران،پیراپزشکان، داروسازان ، دندانپزشکان و …نسبت به مورد خاصی از عملکرد وزارت بهداشت معترضند و چون پس از مذاکره با عدم وجود منطق کارشناسی مواجه شده اند و یا با بی توجهی مطلق مسئولین روبرو شده و به هیچ انگاشته می شوند ، بالاجبار از این راهکار مدنی ، قانونی و آرام استفاده کنند و اساسا وزارت بهداشت خانه امید و عهده دار مسیولیت در برابر این افراد است و باید به آنان نیز پاسخگو باشد .
به طور معمول پاسخ وزارت بهداشت نیز مانند تمام ارگانهای دولتی دیگر به اینگونه تجمعات آرام و هوشمندانه صنفی از سوی افراد فرهیخته به صورت پاسخگویی و بحث با جمع یا نمایندگان آنان است و این رویه همیشه در وزارت بهداشت مرسوم بوده با این حال وزارت بهداشت در این دوره رویه های متفاوتی را در پیش گرفته که به میزان سرسختی وزارت خانه و البته برخی منتفعین در قبال تصمیم یا آیین نامه و یا قانون صادر شده دارد که در ادامه تلاش می شود در خصوص علل آن برخی گمانه زنی ها ارائه شود .
رویکرد وزارت بهداشت در برخی موارد مانند تجمع دندانپزشکان در خصوص طرح تخصصی به صورت مذاکره با نمایندگان معترضین انجام شد و در برخی موارد مانند تجمع داروسازان رویکرد وزارت خانه به صورت بی اعتنایی کامل و بی توحه به افراد حاضر به اجرا درآمد.
اما ظاهرا منفعت برخی تصمیم گیران در صدور آیین نامه هایی خلاف قانون می طلبید که در مورد تجمع سال گذشته متخصصین رادیولوژی رویکرد استفاده از پلیس امنیت بدون شنیدن صدای حق آنان در نظر گرفته شود!
جالب تر اینکه متصدیان اخیر این وزارت خانه خود را منسوب به دولت تدبیر و امید می دانند و قاعدتا باید به مشی این دولت تکیه کنند و البته در همایش ها و برنامه های متعدد، جوانان را به پویایی و نقد فرا می خوانند اما در عمل “آن کار دیگر ” می کنند.
توجیه کادر جدید وزارت بهداشت این است که ما به اعتراضات حضوری نمی توانیم توجه کنیم زیرا امور داخلی و روزمره را دچار مشکل می کند ولی از طرفی هیچ اهمیتی یا اعتنایی هم به نظرات کارشناسی انجمن های علمی و تخصصی مربوط به موضوع نمی کنند و اصولا وقتی به هر دلیلی تصمیمی در اتاق های تصمیم گیری وزارت خانه گرفته می شود مطلقا صدای دیگری شنیده نمی شود و نیازی هم به پاسخگویی به دلایل متقن مطرح شده احساس نمی شود و اهمیتی هم به درخواست بلندپایه ترین اعضای این انجمنهای علمی برای بحث و مذاکره نمی دهند که باز هم این برخلاف ادعای مسولین جدید وزارت بهداشت مبنی بر “اتکا به نظرات انجمن های علمی ” است.
سوال اساسی اینجاست ، علت برخوردهای متناقض با گروه های مختلف پزشکی چیست ؟ و اساسا چرا وزرات بهداشت با تصمیمات غیرکارشناسی و بدون نظر خواهی وعدم پاسخگویی ، خود را در معرض چنین شرایطی قرار میدهد؟چرا حاضر است چنین هزینه هایی را بر خود تحمیل کند؟ شاید برخی دلایل را بتوان در موارد زیر یافت:

۱ . اساس و مبنای

تصمیم گیریها و تحلیلها ، آمار است و متاسفانه امارهای ارائه شده به مدیران ارشد دارای ایرادات جدی است و بعضا با حقایق فرسنگ ها تفاوت دارد و در برخی موارد به نظر می رسد تعمدی در کاراست تا ذهنیت اشتباه برای مدیران ایجاد کند . هیچ گونه مشورتی هم با افراد مسوول و مرتبط مربوط با موضوع در خارج از وزارت خانه انجام نمی گیرد.حتی بعضی مدیران ارشد صراحتا در رسانه ها اعلام می کنند که نیازی به مشورت و نظر خواهی از انجمن های علمی نیست که به نظر می رسد برخلاف دیدگاه و نظر مورد ادعای دولت باشد.
۲ . نگاه وزارت خانه بالادستی و حاکمیتی است و خود را در مقام قانونگذاری بدون هیچگونه مسولیتی برای پاسخگویی می دانند . البته در این موارد بقیه باید بدون چون و چرا قوانین جدید را اجرا کنند هر چند که این قوانین با یکدیگر در تناقض و به زیان سلامت جامعه و خلاف مصلحت باشند.
۳ . منابع اعمال نفوذ در وزارت بهداشت زیاد است . گمانه زنی های زیادی در گروههای پزشکی مطرح می شود که در انها اشخاص صاحب قدرت ، منافع شخصی یا رشته ای و نزدیکان خود را دنبال می کنند و بر خلاف ضابطه بر اساس رابطه و پاسخ به نیاز و منفعت عده ای محدود به انجام می رسد. بدنه وزارت خانه هم افکار و برنامه های خود را به کادر بالادست تحمیل می کند و این مدیران توان برخورد و جلوگیری ازاین اعمال نفوذ را
ندارند . نفوذ دلالان سرمایه و تجار به ساختمان بلند وزارت خانه هم به دلیل سود فراوان و ناروایی که در اقتصاد سلامت هست قابل پیش بینی می توان باشد.
شاید همه اینهابا یکدیگر وجود داشته باشد و منطقی برای پاسخگویی به ادله معترضان در اختیار نباشد بی اعتنایی و عدم برخورد با معترضان را توجیه کند . اتفاقی که برای همکاران داروساز هم تکرار شد با این حال جای شکر دارد که مدعیان پذیرش نقد و نظر، برخورد فیزیکی و امنیتی را مانند انچه در ۲۶ دی ۹۴ در برابر متخصصین رادیولوژیست به طرز شوک اور و بی همتایی در تاریخ ایران به ثبت رساند ، فعلا از دستور کار خارج کرده است.
امیدواریم تصمیم سازان و تصمیم گیران که عرصه سلامت جامعه را در اختیار دارند و هر تصمیم آنان می تواند ناخواسته عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد به توصیه دلسوزان اهمیت دهند و مشورت متخصصان حوزه های مختلف را در تصمیم گیری ها مد نظر قرار دهند باشد که آینده ای توام با سلامت و منطقی و درست برای جامعه ترسیم و به اجرا درآید.

اکرم محمدی گودرزی
رادیولوژیست

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۵-۲۰ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.