انتخابات لبنان؛ پیروزی قاطع حزب الله و متحدان/ بزرگترین شکست در تاریخ «المستقبل»

۱۳۹۷-۰۲-۱۷ سیاست

انتخابات لبنان؛ پیروزی قاطع حزب الله و متحدان/ بزرگترین شکست در تاریخ «المستقبل»

با اعلام نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات لبنان، چندین نکته مهم در خصوص این نتایج قابل توضیح است که در رأس آن شکست محسوس رقیب حزب‌الله یعنی جریان «المستقبل» قرار دارد.

به گزارش فارس، با پایان رأی‌گیری انتخابات پارلمانی لبنان در یکشنبه شب (دیشب)، انتظار می‌رود نتایج رسمی امروز منتشر شود و صفحه جدیدی در صحنه سیاسی لبنان بر پایه ائتلاف‌های مختلف باز شود.

وبگاه «النشره» لبنان در تحلیلی بر این نتایج اولیه (جزئیات بیشتر در اینجا) به ۸ نکته مهم به شرح زیر اشاره کرد:

اول: کم شدن نسبت مشارکت از ۵۴ درصد در انتخابات ۲۰۰۹ به ۴۹.۲۰ درصد در انتخابات فعلی.  در حالی که برخی حوزه‌های انتخاباتی همان نسبت مشارکت پیشین را داشتند اما برخی دیگر از حوزه‌ها نسبت به انتخابات پیشین عقبگردی محسوس داشتند.

دوم: «دوگانه شیعی» (حزب‌الله و امل) تسلط کامل خود بر صحنه شیعی  لبنان و جذب آرا در تمامی حوز‌ه‌هایشان را ثابت کردند، پیروزی «ابراهیم عازار» در حوزه «جزین» بهترین دلیل این موضوع است و اگر نامزد حزب الله در حوزه «جبیل-کسروان» موفق به کسب رأی مناسب شده بود حزب‌‌الله و امل تمام کرسی‌های شیعه در پارلمان لبنان یعنی ۲۷ عدد را به صورت کامل کسب کرده بودند.

سوم: جریان المستقبل در نتیجه تغییر قانون انتخاباتی لبنان از اکثریت به تناسبی، بزرگترین خسارت را متحمل شد. گروه‌های سیاسی دیگر فقط برخی از کرسی‌های خود را از دست دادند که توانستند آنها را حوزه‌های دیگر  جبران کنند اما ائتلاف پارلمانی المستقبل از حدود ۳۰ نماینده به ۲۰ نماینده کاهش یافت.

چهارم: «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» ثابت کرد که او رهبری قوی در صحنه دروزی‌های لبنان است. «وئام وهاب» رئیس حزب «التوحید العربی» و لیستش به صورت کامل سقوط کرد و این در حالی است که «طلال ارسلان» رئیس حزب «الدیمقراطی» (دموکراتیک) با کمک جریان ملی آزاد در حوزه «شوف» موفق بود.

پنجم: القوات‌اللبنانیه ثابت کرد که از محبوبیت مردمی قوی در حوزه‌های مختلفی که در آن شرکت داشته، برخوردار است. پس از اینکه گفته شد این حزب با آرای متحدان و با حمایت المستقبل در شمال، زحله و شوف برنده شده، القوات‌اللبنانیه ثابت کرد که یکی از برندگان بزرگ انتخابات ۲۰۱۸ است و این حزب است که ورود بسیاری از نمایندگان جریان ۱۴ مارس به پارلمان را تضمین می‌کند نه بالعکس.

ششم: جریان ملی آزاد (وابسته به میشل عون) در بسیاری از حوزه‌ها عقبگرد داشت اما در مقابل توانست در برخی حوزه‌های دیگر به صورت جزئی ، این شکست را جبران کند. جریان ملی آزاد موفق شد بزرگترین ائتلاف مسیحی در پارلمان را حفظ کند هر چند بخشی از اعضای این ائتلاف از شخصیت‌هایی هستند که به تازگی با جریان مذکور ائتلاف کرده‌اند.

هفتم: حزب «الکتائب» به ریاست «سامی الجمیل» در اثبات حیثیت مردمی خود شکست خورد، ائتلاف وابسته به این حزب کوچکتر شد و تعداد آن به انگشت‌های دست رسید.

هشتم: بسیاری از نامزدهای مستقل سقوط کردند به عنوان مثال «بطرس حرب»،«نقولا فتوش»، «فارس سعید» و «میریام سکاف» وغیره موفق به کسب آرای لازم نشدند.

پارلمان لبنان ۱۲۸ کرسی دارد که دیروز حدود ۶۰۰ نامزد برای تکیه بر آن در ۶ هزار مرکز رأی‌گیری در سرتاسر این کشور با یکدیگر رقابت کردند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۲-۱۷ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.