جزئیات افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق

۱۳۹۷-۰۲-۱۱ اقتصاد

جزئیات افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سهم هزینه آب و برق نسبت به سایر کالاها در سبد هزینه خانوار شهری پایین است، گفت: افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق اگرچه برای هر نفر ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان خواهد بود، اما در پایداری صنعت آب و برق کمک خواهد کرد.

به گزارش فارس، رضا اردکانیان شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در مورد افزایش ۷ درصدی تعرفه آب و برق گفت: براساس محاسبات بنده اگرچه ۷ درصد به قیمت آب و برق اضافه خواهد شد، اما چون ۵۰ درصد مشترکان خانگی برق کمتر از ۱۴۸ کیلووات ساعت در ماه مصرف می‌کنند و ۳۰ درصد دیگر بین ۱۴۸ تا ۲۴۵ کیلووات ساعت مصرف دارند، یعنی ۸۰ درصد جمعیت کشور در حد الگوی مصرف هستند.

به طور متوسط ۱۲۴۷ تومان به تعرفه برق اضافه خواهد شد

وی افزود: پس آن اتفاقی که با این افزایش ۷ درصدی رخ می‌دهد، این است که هر شهروند ایرانی در ماه به طور متوسط ۱۲۴۷ تومان به تعرفه برق او اضافه خواهد شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مشترکان آب و برق به طور سرجمع ۵۰ درصد مشترکان هر خانواده حدود ۷۰۰ تومان و ۳۰ درصد مشترکان در هر خانواده حدود ۱۷۰۰ تومان پرداخت می‌کنند.

برای هر نفر در آب و برق بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش قیمت خواهیم داشت

وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع برای هر نفر در آب و برق بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش قیمت خواهیم داشت، بنابراین همین قیمت کوچک هم می‌تواند، در پایداری صنعت آب و برق کمک کند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سال آبی جاری کم بارش‌ترین شرایط نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کنیم، گفت: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، ما امسال در بهترین حالت حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته و مدت متوسط بلندمدت افت بارندگی خواهیم داشت.

وی افزود: آمار ثبت شده ۴۹ سال اخیر کشور نشان می‌دهد که در هر ده سال میزان بارش‌های کشور رو به کم شدن است و در نیم قرن اخیر به سمت کاهش بارش‌ها حرکت کرده‌ایم. در این بین نه تنها با افت بارندگی‌ها روبه رو بوده‌ایم بلکه کشور ما در پنجاه سال اخیر نیز به دلیل تغییر اقلیم دو درجه گرمتر شده است.

اردکانیان اولویت و خط قرمز وزارت نیرو را تامین آب شرب با کیفیت در شهرها و روستاها دانست و افزود: ما امروزه از حیث شاخص جمعیت تحت پوشش آب سالم در محیط‌های شهری یکی از بهترین‌های شاخص‌های دنیا را به خود اختصاص دادیم به طوری که ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری ما تحت پوشش آب سالم است و در بخش روستایی نیز این عدد به ۸۲ درصد رسیده است.

اردکانیان به وضعیت سدهای کشور اشاره کرد و افزود: زمانی که با کاهش ورودی به سدها روبه رو شده‌ایم به طبع آن خروجی آن‌ها نیز کمتر شده است تا ذخیره مناسبی داشته باشیم. هم اکنون به طور متوسط ذخایر سدهای کشور حدود ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و تلاش خواهیم کرد تا این کاهش ذخایر سدها بر روی تامین آب شرب کشور تاثیرگذار نباشد.

وزیر نیرو تاکید کرد: ولی مطمئنا کاهش ذخیره آب سدها بر نحوه فعالیت نیروگاه‌های برقی و تولید برق اثرگذار خواهد بود. چرا که سال گذشته ۹۳۰۰ مگاوات انرژی توسط نیروگاه‌های برقابی تولید شده بود که امسال این عدد بیش از پنج هزار مگاوات نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای تمامی شهرهای دارای تنش آبی برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفته است، گفت: به طور مثال در شهری همچون بندرعباس که کاهش محسوس بارندگی‌ها امسال این بخش باعث شده تا سد مهم استقلال این منطقه تنها ۱۲ درصد حجم آب ذخیره شده دارد، تاکید ما بر روی استفاده از آب شیرین‌ کن‌ها خواهد بود تا هر چه زودتر بتوانیم طرح‌های مرتبط به این استان را وارد مدار کنیم و با حفر چند حلقه چاه جدید مشکلات مربوط به این منطقه را مدیریت کنیم.

اردکانیان افزود: بوشهر در سال آبی جاری با کاهش ۶۲ درصدی بارش‌ها روبه رو است که امسال درصدد کاهش ۳۰ درصدی آب مصرفی فضای سبز منطقه از شبکه آبرسانی استان هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سهمیه بندی بین بخش‌های مصرف کننده جزو برنامه‌های وزارت نیرو است، عنوان کرد: زمانی که اولویت ما تامین آب شرب باشد طبیعتا کاهش مصرف با در نظر گرفتن ملاحضات لازم به بخش‌های دیگر همچون کشاورزی انتقال خواهد یافت.

اعتقادی به جیره بندی در بخش شرب نداریم

وی با تاکید بر اینکه اعتقادی به جیره بندی در بخش شرب نداریم، تصریح کرد: تجربه‌های پیش از این ثابت کرده شهروندان در چنین شرایطی سعی خواهند کرد تا در ساعتی که آب موجود است حجم زیادی از آب را ذخیره کنند و پس از برقراری مجدد آب نیز باقی مانده ذخیره این مایع حیاتی را دورریز خواهند کرد بنابراین جنبه‌های روانی کمکی به کاهش مصرف آب نخواهد کرد.

اردکانیان تک تک شهروندان کشور را مدیران بخش آب دانست و افزود: اگر همه مردم از همین امروز که هنوز وارد روزهای سخت تابستان نشده‌ایم به مصرف صحیح تر و کم مصرفی در بخش آب روی آوردند مطمئنا آب بیشتری در سدهای کشور ذخیره خواهد شد و تابستان گرم را با مشکل کمتری پشت سر خواهیم گذاشت.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: با همکاری نزدیک ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین موافقت مقام معظم رهبری موفق شده‌ایم سهمیه ۳۰ نفر در سال برای استفاده از امریه در وزارت نیرو را به ۹۰۰ نفر در سه آینده افزایش دهیم که این اتفاق فرصت مناسبی برای فارغ التحصیلان نخبه و تحصیل کرده ممتاز کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری خواهد بود.

اردکانیان افزود: سالیانه ۳۰۰ امریه برای مشمولان رشته‌های مختلفی همچون فنی و مهندسی و حتی رشته‌های که بتواند ما را در حوزه مدیریت مصرف یاری کند در نظر گرفته شده است که از اوایل تیرماه سایت وزارت نیرو و شرکت‌های مادرتخصصی پذیرای درخواست‌ها خواهند بود. این نوید را می‌دهم که این اتفاق فرصت بسیار مناسبی است تا این افراد ضمن گذران دوران خدمت خود بتوانند فعالیت موثری را در بخش آب و برق کشور داشته باشند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۲-۱۱ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.