واریز اشتباه ۳۵ میلیون دلار به حساب یک مشتری!

۱۳۹۷-۰۲-۰۳ حوادث

واریز اشتباه ۳۵ میلیون دلار به حساب یک مشتری!

بزرگ ترین بانک آلمان اعلام کرد خطای عملیاتی باعث واریز ۲۸ میلیارد یورو ( ۳۵ میلیارد دلار) به حساب یک مرکز مبادلاتی شده است که این بانک حتی با آن مراوده‌ای ندارد.

 هنوز مشخص نیست حادثه ای در ماه مارس که طی آن بزرگ ترین بانک آلمان در یک خطای عملیاتی ۳۵ میلیارد دلار به حساب یک مرکز مبادلاتی واریز کرده است، دویچه بانک می‌خواسته چه مقدار وجه پرداخت کند، اما مجموع مبلغ تراکنش، ۵ میلیارد دلار بیشتر از ارزش بازار این بانک بوده است.

بانک اعلام کرده است می‌خواسته این مبلغ را به عنوان وثیقه به حسابش در بازار «یورکس» منتقل کند که بازاری بین‌المللی با تمرکز بر اوراق مشتقه اروپایی است. سرمایه‌گذاران برخی مواقع مجبورند وثیقه‌های بیشتری را به عنوان سخنگوی دویچه بانک در واکنش به این حادثه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این خطا در عرض چند دقیقه شناسایی شد و اندکی بعد برطرف شد. ما به دنبال دلایل وقوع چنین خطایی خواهیم بود و گام‌های لازم برای اطمینان از این که این اتفاق تکرار نخواهد شد را بر خواهیم داشت.

دیتر هاین- تحلیلگر موسسه «فی ریسرچ» به بلومبرگ گفت: اشتباه بانک در انتقال این مبلغ قابل توجه نشان می‌دهد این بانک کنترل لازم را بر ساز و کارهای خود ندارد و این خجالت آور است. حوادث این چنینی نشان می‌دهند که مشکلات این بانک به قدری زیاد هستند که نمی‌توان انتظار حل سریع آن‌ها را داشت و کریان – مدیرعامل سابق دویچه بانک – شکست خورده است.

این بانک به تازگی جان کریان را برکنار کرده است تا بتواند روند رو به رشد خود را از سر گیرد. از زمان روی کار آمدن کریان در سال ۲۰۱۵ این بانک همواره زیان‌ده بود وارزش سهام آن تقریبا نصف شد.

در سال ۲۰۱۵ نیز دویچه بانک ۶ میلیارد دلار به یک مشتری آمریکایی خود که یک صندوق پوشش ریسک بود پرداخت، هر چند که این مبلغ روز بعد بازگشت. در آن زمان دویچه بانک در توضیح این اتفاق اعلام کرد یک کارمند تازه کار تیم ارزهای خارجی، در زمانی که رئیسش در تعطیلات بوده مرتکب این اشتباه شده است.

(Visited 51 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۲-۰۳ حوادث

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.