جزئیاتی از دستورات رهبرانقلاب درباره رسیدگی به موضوع کهریزک

۱۳۹۷-۰۲-۰۳ سیاست

جزئیاتی از دستورات رهبرانقلاب درباره رسیدگی به موضوع کهریزک

سعید مرتضوی در پی طرح شکایت از او به دلیل جان باختن ۳ تن از قربانیان بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۹ از دادستانی استان تهران عزل شد.

روزنامه خراسان نوشت: نقطه آغاز بررسی پرونده کهریزک با دستور رهبر معظم انقلاب بود. ایشان در شهریور ماه سال ۸۸ در دیدار دانشجویان با اشاره به سخنان دانشجویان درباره لزوم پیگیری دستور رهبری در برخورد با حادثه کوی دانشگاه و مسئله کهریزک افزوده بودند: «در حوادث پس از انتخابات تخلفات و جنایاتی صورت گرفته است که به طور قطع با آن ها برخورد خواهد شد… از اولین روزها دستور اکید داده شد که ضمن مراقبت و دقت لازم با این گونه مسائل برخورد قاطع شود.» یک سال بعد حجت الاسلام اژه ای که در سال ۸۸ وزیر اطلاعات بود و اکنون معاون اول و سخنگوی دستگاه قضایی است جزئیات جدیدتری از دستورات و پیگیری های حضرت آیت ا… خامنه ای را مطرح کرد: «خبرهایی به رهبر انقلاب رسیده بود که در کهریزک شرایط نامساعد است که آقا دستور دادند بسته شود. اما این تمام ماجرا نبود. قبل از آن هم که آقا متوجه شدند وضع کهریزک مناسب نیست، دستور دادند که دیگر به آن‌جا زندانی نبرید. یعنی اولین کسی که دستور دادند که افراد بازداشتی به کهریزک نروند، رهبر انقلاب بودند. حتی ظاهراً از ایشان پرسیده بودند- با واسطه شنیدم- که ممکن است فلان بازداشتگاه‌مان جا نداشته باشد، گفتند اگر جا ندارید، آزاد کنید. افرادی که شما در خیابان می‌گیرید حتی به نظر شما متهم یا مجرم هستند، ولی اگر قرار است جایی ببرید که نامناسب باشد، آزاد کنید. یا به ایشان گفته بودند که فلان بازداشتگاه گفته که جا نداریم، رهبری گفتند که آن جا نبرید، بروند خانه‌شان. از طرف دیگر اولین شخصی هم که برای تخلفات قضیه‌ کهریزک گفتند باید جدی پیگیری شود، باز شخص خود آقا بودند. ایشان اولین شخصی بودند که پیغام دادند آن هایی که در کهریزک هستند، باید از آن‌جا بروند. من یادم هست که ۱۹ تیر ۱۳۸۸ یکی از مسئولان دفتر آقا تماس گرفتند که این افرادی که الان در کهریزک هستند، حتماً بگویید به جایی به غیر از کهریزک منتقل کنند.» به گزارش مهر، پدر مرحوم کامرانی یکی دیگر از جان باختگان کهریزک پس از اولین جلسه دادگاه مرتضوی گفته بود: دستور مقام معظم رهبری برای برخورد با مسببان مرگ پسرم با محاکمه قضات اجرا شد.
عنایت احمدی نژاد به مرتضوی
از اسفند ۱۳۹۱ جلسات محاکمه سعید مرتضوی در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد. در عین حال با عنایاتی که رئیس دولت دهم به مرتضوی داشت، از سال ۱۳۸۸ به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشغول به فعالیت بود. به گزارش تابناک، مرتضوی همچنین در اسفندماه ۱۳۹۰ و با دستور محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید و در این مقام نیز حواشی فراوانی ایجاد شد که رسیدگی به پرونده او در تأمین اجتماعی هنوز هم ادامه دارد. مرتضوی در دهم مرداد ۱۳۹۱ توسط حکم دیوان عدالت اداری و در راستای شکایت چند تن از نمایندگان مجلس از ریاست سازمان تأمین اجتماعی عزل شد و در ۲۴ آبان سال ۱۳۹۳ به صورت دایم از شغل قضا منفصل شد تا این که در آذر ۹۶ به جرم معاونت در قتل در پرونده کهریزک و نیز برخی تخلفات مالی به ۲ سال حبس محکوم شد. او ابتدا به ۵ سال حبس محکوم شده بود که بر اساس مفاد قانونی و با توجه به اظهار ندامت او دادگاه تجدیدنظر این میزان را به ۲ سال کاهش داد.

(Visited 34 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۲-۰۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.