نخستین عمل جراحی آب مروارید چشم خروس در جهان +عکس

۱۳۹۷-۰۱-۳۱ سلامت

نخستین عمل جراحی آب مروارید چشم خروس در جهان +عکس

 برای نخستین بار در جهان عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) بر روی خروس پنج ساله در تبریز انجام شد.

نخستین بار در جهان عصر امروز نخستین بار در جهان عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) توسط بهنام غفارزاده، جراح و متخصص چشم تبریزی برروی خروس ۵ ساله انجام شد.

بهنام غفارزاده اظهار کرد: عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) روی چشم چپ خروس با موفقیت انجام گرفت و چشم دیگر را نیز معاینه کردم تا وقتی که آب مروارید چشم دیگر برسد عمل انجام می‌گیرد.

این متخصص چشم خاطرنشان کرد: قبلا نیز جراحی روی چشم اردک ۹ ساله را در مطب خود با موفقیت انجام دادم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مردمک پرندگان مشابه انسان‌ها و سگ و گربه نیست به مراتب شرایط عمل سخت‌تر است و حتی احتمال از بین رفتن مردمک چشم آن‌ها وجود دارد که خوشبختانه در یک عمل طولانی و سخت، جراحی با موفقیت به پایان رسید.

در ادامه طبق گفته شکوفه خلیلی صاحب خروس، چشم چپ «تر حلوا» نام خروس از حدود یک سال و نیم بینایی خود را از دست داده و دچار آب مروارید شده بود.

خلیلی افزود: خروس از زمان جوجه با او همراه بود و بنابه اینکه گا‌ها نمی‌توانست مستقیم راه برود و با مشکل روبه رو می‌شد متوجه بیماری چشم خروسش شده است.

وی ابراز کرد: تحقیقات زیادی انجام داده، ولی هیچ پزشکی در ایران و حتی جهان چنین عملی را انجام نداده و تمام جراحی‌ها روی سگ و گربه بود.

خلیلی توضیح داد: بعد از ناامیدی تحقیقاتی از طریق اینترنت انجام دادم و اخبار جراحی دکتر غفارزاده روی چشم اردک را  خواندم و این شد که امیدوار شدم و با مطب دکتر غفارزاده هماهنگ شده و از کرج به تبریز برای جراحی چشم خروس بیایم.

گفتنی است، عمل چشم حیوانات پیش از این در کشور ما برای اولین بار روی چشم اردک ۹ ساله توسط دکتر غفارزاده انجام گرفته است و این دومین عمل کاتاراکت روی چشم پرندگان بود که دوباره توسط این پزشک تبریزی در کلینیکدامپزشکی در تبریز انجام گرفت.

(Visited 47 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۱-۳۱ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.