عطوان: اسرائیل از پهپادها و موشک‌های ایران هراس دارد

۱۳۹۷-۰۱-۲۹ سیاست

عطوان: اسرائیل از پهپادها و موشک‌های ایران هراس دارد

 تحلیلگر مشهور جهان عرب با اشاره به هراس صهیونیستها از حملات انتقام جویانه ایران به اوضاع بسیار متشنج کنونی پرداخته است.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور جهان عرب در مطلبی آورده است: ژنرال سلیمانی آماده انتقام گیری از شهدای حمله به پایگاه تیفور است و اسرائیل از پهپادهای ایرانی و موشک هایش هراس دارد و نیروهایش را در جبهه شمالی تقویت کرده است و سوریه در حال آماده باش به سر می برد. آیا جنگ همانگونه که فریدمن نویسنده آمریکایی احتمال داده، نزدیک است؟

این تحلیلگر جهان عرب نوشته است: با وجود پایان حمله تروئیکای آمریکا، فرانسه و انگلیس که شنبه گذشته رخ داد و بیشتر اهداف آن اگر نگوییم کل آن، محقق نشد، اوضاع همچنان متشنج و بحرانی است. آنچه در پایگاه هوایی الشعیرات سوریه در نزدیکی حمص از شلیک موشکها رخ داد به اعتقاد بسیاری از ناظران مقدمه یا هشداری برای رویارویی قریب الوقوع ایران-اسرائیل است.

وی می نویسد: داستان زمانی شروع شد که سخنگوی نظامی سوری از مقابله سامانه دفاع هوایی سوریه با تجاوز خارجی و شلیک تعدادی موشک خبر داد و اعلام کرد که اسرائیل در ورای این حمله بود اما ساعاتی بعد توضیح داد که حمله ای رخ نداده است و هشدار اشتباهی رخ داده که منجر به صدا درآمدن آژیر دفاع هوایی و شلیک تعدادی موشک شده است. این حادثه نشان دهنده این است که دفاع هوایی سوریه در آماده باش شدید به سر می برد زیرا احتمال حمله اسرائیل یا رویارویی نظامی میان آمریکا و اسرائیل را می دهد.

عطوان در ادامه به آماده باش ارتش رژیم صهیونیستی و تحرکات نظامیان این رژیم در نزدیکی مرزهای سوریه و لبنان از بیم حملات انتقام جویانه ایران اشاره کرده و آورده است: جنگ غیر مستقیم میان ایران و اسرائیل از زمانی که مقاومت در سال ۲۰۰۰ و نیز سال ۲۰۰۶ ارتش اسرائیل را شکست داد متوقف نشده است اما توماس فریدمن نویسنده آمریکایی در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز احتمال داده است که این جنگ به مرحله رویارویی مستقیم در آینده نزدیک کشیده می شود.

وی می نویسد: جنگ ایران و اسرائیل در اراضی سوریه احتمالا قدرت های بزرگ یعنی آمریکا و روسیه را وارد کند هرچند که آنها به دنبال خویشتنداری هستند. با توجه به گزارش هایی که درباره نزدیکی عزل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سبب رسوایی های سیاسی و اخلاقی وجود دارد بعید نیست که مسئولان اسرائیلی قبل از بیرون کردن وی از کاخ سفید جنگ به راه اندازند زیرا رئیس جمهوری بهتر از ترامپ که تا این اندازه حامی اسرائیل باشد روی کار نخواهد آمد.

عطوان بیان کرد: هر گونه اقدامی ضد محور مقاومت با واکنش بسیاری قوی با توجه به توان دفاعی و هجومی ایران، سوریه و حزب الله روبرو خواهد شد. خودداری جنگنده های اسرائیلی از ورود به حریم هوایی سوریه و اکتفا به حملات موشکی از حریم هوایی لبنان از بیم سرنگونی مشابه آنچه بر اف ۱۶ در فوریه گذشته آمد، کاملا آشکار است.

وی آورده است: ایران و حزب الله و سوریه موشک های بسیار پیشرفته ای دارند که تعداد آنها بالغ بر صدها هزار می شود و برای ضربه زدن اگر شکست بزرگی به اسرائیل وارد نکند، کافی است. پهپادها مجهز به موشک و مواد منفجره را هم باید به آنها اضافه کرد. اوضاع به نظر برای اسرائیلی ها سیاه به نظر می رسد. ما با توماس فریدمن و مقاله اش مبنی بر اینکه سوریه حتما منفجر خواهد شد هم رای هستیم اما در این زمینه اختلاف داریم که این تحول به ویرانی اسرائیل نیز می انجامد.

مهر

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۱-۲۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.