یاوه‌گویی‌های شاه عربستان علیه ایران در نشست سران عرب

۱۳۹۷-۰۱-۲۶ سیاست

یاوه‌گویی‌های شاه عربستان علیه ایران در نشست سران عرب

 سه سال بعد از تحمیل جنگ از سوی ائتلاف تحت فرمان سعودی به یمن و کشته شدن بیش از ۴۰ هزار تَن، اکنون پادشاه عربستان می گوید: همه تلاش ها برای رسیدن به راه حل سیاسی بحران یمن را تایید می کنیم.

به گزارش ایرنا، سلمان بن عبدالعزیز روز یکشنبه در نشست سران اتحادیه عرب که در ظهران سعودی در حال برگزاری است، افزود: ما ملتزم به وحدت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی یمن هستیم و همه تلاش ها برای رسیدن به راه حل سیاسی بحران یمن را در چارچوب طرح کشورهای خلیج فارس و سازوکارهای آن و نیز تصمیم های کنفرانس گفت و گوی جامع یمن و در اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل تایید می کنیم.

طرح موضوع ضرورت حل سیاسی بحران یمن از سوی پادشاه سعودی در حالی است که سه سال حملات مکرر ائتلاف سعودی که همچنان ادامه دارد و بنا بر گزارش سازمان های بشردوستانه بین المللی تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته عمدتا غیرنظامی شامل زنان و کودکان، صدها هزار زخمی و صدها هزار آواره بر جای گذاشته و هزاران کودک را در این کشور مبتلا به سوء تغذیه حاد کرده است.
همچنین دو سال پیاپی، نام عربستان سعودی در فهرست رژیم های کودک کش جهان قرار گرفت اما با لابی سعودی ها از این فهرست خارج شد.

نشست سران عرب پیش از این قرار بود در شهر ریاض پایتخت عربستان برگزار شود ، اما به دنبال حملات موشکی رزمندگان یمنی به این شهر، مقامات سعودی این نشست را به شهر ظهران در شرق این کشور منتقل کردند.

 ادعاهای پادشاه سعودی
پادشاه عربستان همچنین از ضرورت تقویت «امنیت قومی عربی» با هدف مقابله با چالش های مشترک برای کشورهای عربی سخن گفت.

پادشاه عربستان اتهامات همیشگی را درباره ایران نیز تکرار کرد.
وی با محکوم کردن حملات موشکی انصارالله یمن به عربستان ادعا کرد که ایران مسئول حملات بالستیکی از سمت یمن به این کشور است.

وی همچنین ادعا کرد: ایران در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می کند و اقدامات تروریستی را که ایران در منطقه انجام می دهد، محکوم می کنیم.

سلمان بن عبدالعزیز اضافه کرد: از اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت شلیک موشک های ایرانی از سوی حوثی ها به شهرهای عربستان استقبال می کنیم.

 قدس شرقی، جزء جدایی ناپذیر سرزمین های فلسطینی
پادشاه عربستان همچنین بدون نام بردن از آمریکا ، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل را محکوم کرد.
سلمان بن عبدالعزیز ادعا کرد که از مردم فلسطین تا دستیابی به همه حقوق خود و در راس آن تشکیل دولت مستقل فلسطیینی به پایتختی قدس شریف حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: قدس شرقی جزئی جدایی ناپذیر از سرزمین های فلسطینی است.
با سخنان سلمان بن عبدالعزیز درباره فلسطین بخشی از این نشست هم به محکومیت به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اختصاص یافت اما عادی سازی روابط عربستان سعودی به عنوان میزبان این نشست اتحادیه با رژیم صهیونیستی نیز چند ماهی نقل داغ محافل خبری است.

امروز سردبیر روزنامه الریاض عربستان با این تیتر به استقبال نشست سران عربی در ظهران رفت: «نشست ظهران؛ سلام بر اسرائیل و جنگ با ایران».

احمد الجمیعه در این سرمقاله مدعی شد: اعراب باید درک کنند که ایران برای آنها از اسرائیل خطرناک تر است … و امروز گزینه ای برای اعراب جز صلح جامع با اسرائیل و مقابله با ایران نیست.

پیش از این تحلیل گران متعددی این موضوع را در رسانه های غربی مطرح کرده اند که «سعودی ها هم مثل بسیاری از سران عرب از فلسطینی ها خسته شده اند.»

روزنامه سوئیسی «برنرسایتونگ» بعد از سخنان بن سلمان در این باره نوشت: برای سالیانی دراز، گفتمان وحدت و برادری عربی، رویکرد سران عرب برای اقناع ملت های عربی در همراهی با قضیه فلسطین بود اما بن سلمان با همه اینها یکجا وداع کرد، با گفتمان وحدت عربی و نیز قضیه فلسطین.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۱-۲۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.