رکورد حضور بانوان در المپیک شکست

۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ورزش

رکورد حضور بانوان در المپیک شکست

بر اساس گزارش کمیته برگزار کننده بازی ها، در المپیک ۲۰۱۶ ریو چهار هزار و ۷۰۰ ورزشکار زن حضور دارد که حدود ۴۵ درصد از ۱۰ هزار و ۴۴۴ ورزشکار حاضر را تشکیل می دهند.

به گزارش۲۴،از ایران نیز ۶۴ دلاور زن و مرد، گام به آوردگاه ریو گذاشته اند که ۹ نفر آنان زن هستند. این تعداد بانوی ورزشکار ایرانی رکوردی در همه ادوار بازی های المپیک است و این نشان می دهد که نقش زنان در حوزه ورزش بیش از پیش تاثیرگذارتر شده است.

از ۵۵۶ ورزشکار کاروان آمریکا در المپیک ۲۰۱۶ ریو، ۲۹۲ ورزشکار زن در رقابت ها حضور دارند، همچنین از ۴۷۷ ورزشکار کاروان برزیل میزبان رقابت ها، ۲۱۵ ورزشکار، زن هستند.

بر اساس این گزارش، از مجموع ۴۲۶ ورزشکار استرالیا، ۲۱۲ ورزشکار زن در ریو به رقابت می پردازند و چینی ها نیز از مجموع ۴۰۰ ورزشکار چینی، ۲۵۶ ورزشکار زن را به ریودوژانیرو گسیل داشته اند.

شمار ورزشکاران زن در المپیک ۲۰۱۶ ریو نشان می دهد که حضور بانوان ورزشکار در المپیک ۲۰۱۶ ریو بیشتر از هر المپیک دیگری است.

نخستین بار زنان در بازی های المپیک ۱۹۰۰ یونان اجازه حضور یافتند. در آن سال ۲۲ ورزشکار از ۹۹۷ نفر و ۲.۲ درصد از آنان را زنان تشکیل می دادند.

آنها در پنج رشته ورزشی تنیس، قایقرانی، کریکت، اسب سواری و گلف به رقابت پرداختند، در آن سال، مردان در ۱۹ رشته ورزشی شرکت کردند. از این پنج رشته، تنها ورزش های گلف و تنیس مسابقه اختصاصی برای زنان داشت.

در المپیک ریو، ۴۵ درصد رقابت کنندگان زنان هستند. این تعداد از سال ۱۹۷۶ و ۴۰ سال قبل دو برابر شده است. شمار ورزشکاران زن المپیک ریو نسبت به المپیک سال ۲۰۰۰ سیدنی افزایش ۶.۸ درصدی را نشان می دهد.

کمیته بین المللی المپیک افزایش شمار زنان در المپیک را در نتیجه تلاش های این کمیته و مذاکرات گروه های طرفدار زنان برای حضور بیشتر در بازی های المپیک ارزیابی کرد.

زنان در المپیک ۲۰۱۶ ریو رکورد همه ۲۸ رشته بازی های را شکست در همه رشته نماینده دارد. امسال مسابقات راگبی و گلف به رشته های دیگر ورزشی زنان افزوده شده است.

 

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ورزش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.