تهران از ارزان‌ترین شهرهای جهان است

۱۳۹۶-۱۲-۲۶ اقتصاد

تهران از ارزان‌ترین شهرهای جهان است

«شهرهای آسیایی و اروپایی برای کسب عنوان گران‌ترین شهر جهان با هم رقابت می‌کنند.»
اکونومیست در گزارشی با این عنوان، ۱۳۳ شهر جهان را از نظر هزینه‌ها در ۱۵۰ بخش مختلف با یکدیگر مقایسه کرده است.
در این گزارش شهر نیویورک امریکا به‌عنوان شهر معیار در نظر گرفته شده و شاخص هزینه‌های آن برابر ۱۰۰ در نظر گرفته شده است.
بر اساس این گزارش، شهر سنگاپور با شاخص ۱۱۶، گران‌ترین شهر جهان است و هزینه‌های زندگی در آن ۱۶ درصد بیش از نیویورک است. به گفته اکونومیست، علت حضور نداشتن لندن و نیویورک در بین ۱۰ شهر گرانقیمت جهان، تضعیف واحد پول ملی امریکا و انگلیس بوده است. جالب آنکه تهران، یکی از ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی محسوب می‌شود.
این گزارش نشان می‌دهد که گران‌ترین شهر‌های جهان در اروپا و آسیا قرار دارند و تهران یکی از ارزان‌ترین شهرهای خاورمیانه و جهان است. پاریس و زوریخ، گران‌ترین شهرهای اروپایی و دومین شهرهای گرانقیمت جهان با شاخص ۱۱۲ هستند و پس از این دو شهر، هنگ کنگ با شاخص ۱۱۱ و اسلو با شاخص ۱۰۷ قرار دارند. شهرهای ژنو و سئول به‌طور مشترک با شاخص ۱۰۶ و کپنهاگ  با شاخص ۱۰۵، ششمین و هشتمین شهرهای گرانقیمت جهان هستند و پس از آن، سیدنی با شاخص ۱۰۲ در رده دهم قرار دارد.
تهران و قاهره هر دو مشترکاً در رده ۱۲۱ قرار دارند و تنها شهرهای الجزیره و دمشق، هزینه‌های زندگی پایین تری از تهران دارند. دمشق ارزان‌ترین شهر دنیا نیز به شمار می‌رود. طبق آمارهای اکونومیست، هزینه زندگی در تهران تقریباً نصف هزینه زندگی در شهر نیویورک است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۲۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.