مرگ ۳۰ هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در ایران

۱۳۹۶-۱۲-۱۶ جامعه

مرگ ۳۰ هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در ایران

 معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند که ۲۱ هزار نفرشان به علت بیماری قلبی و عروقی می میرند.

رضا ملک زاده روز چهارشنبه در همایش بررسی راهکارهای دستیابی به مرجعیت علمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیماری‌های مزمن و غیر واگیر مهمترین عامل مرگ زودرس ایرانیان قبل از ۷۰سالگی است و بیماری‌های قلبی و عروقی، تنفسی، سرطان و دیابت مهمترین این بیماری‌ها هستند.

وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد در سال ۹۴ حدود ۳۸۵ هزار مرگ در کشور رخ داده است. ۵۵درصد این مرگها قبل از ۷۰ سالگی و زودرس بوده و ۲۵ درصد این مرگ‌ها یعنی حدود ۹۴ هزار مرگ قبل از۵۰ سالگی رخ داده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: ۵۰ درصد ایرانیان بالای ۵۵ سال فشار خون بالا دارند و ۴۵ درصد ایرانیان بالای ۵۰ سال به چربی خون بالا گرفتار هستند.

ملک زاده افزود: باید برای آینده کشور و پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیر برنامه ریزی داشته باشیم و بخش مهمی از تحقیقات کشور بر کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و پاسخگویی به چالش‌های کشور متمرکز باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نقش مهمی در رفع چالش‌های سلامت دارند اما هم اکنون به علت تاخیر یک ساله در پرداخت حقوق پزشکان و کادر بهداشتی و درمانب با مشکل مواجه هستیم و طرح تحول سلامت دچار مشکل شده است.

وی گفت: در سال‌های گذشته با افزایش سن امید به زندگی افتخارات بزرگی در نظام سلامت به دست آورده و توانسته‌ایم با کاهش آلودگی هوا در خانه، افزایش زایمان ایمن، کاهش بیماری‌های واگیر و گرمسیری، توسعه بیمه همگانیفکاهش کوتاه قدی و کاهش مصرف الکل شاخص توسعه انسانی را در ایران ارتقا دهیم.

وی گفت: مهمترین چالش های نظام سلامت ایران، میزان بالای تصادفات رانندگی، خشونت و نزاع، رعایت نشدن اصول بهداشت فردی، آلودگی هوا و ریزگردها، بلایای طبیعی، مسمومیت‌ها و ایدز است که باید برای کاهش عوارض آنها اقدام کنیم.

ایرنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۱۶ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.