معتادان از کار اخراج نشوند

۱۳۹۶-۱۲-۱۵ جامعه

معتادان از کار اخراج نشوند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه از مجموع دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد کشور ۱۰ درصد از آنان زنان هستند، گفت: اگرچه این عدد نسبت به جمعیت مردان معتاد زیاد نیست اما نسبت به سال‌های گذشته یک درصد افزایش داشته است.

علی مویدی در جمع خبرنگاران و در حاشیه نشست تخصصی – آموزشی – توجیهی ویژه مدرسان و روحانیون آموزش دیده عرصه پیشگیری اولیه از اعتیاد، گفت: امروز در جمهوری اسلامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر که مسیر ابلاغی سیاست‌های حوزه مواد مخدر است رویکرد اجتماع محور در پیشگیری از اعتیاد مد نظر قرار گرفته است. بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و رئیس جمهور اولویت ما در ستاد پیشگیری از اعتیاد است که این سیاست را با تولید فکر و با استفاده از ظرفیت اساتید و حوزه‌های علمیه، همچنین برنامه‌هایی در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و محلات ادامه می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را به خانه‌ها ببریم اظهار کرد: ما به دنبال کاهش میل به اعتیاد هستیم و مهمترین مسیر ما برای مقابله با اعتیاد پیشگیری از آن است.

مویدی با تاکید بر اینکه بیش از ۵۰ درصد از توان ستاد مبارزه با مواد مخدر،‌ حاکمیت در بکارگیری از ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و منابع به حوزه پیشگیری اختصاص یافته است، تصریح کرد: برنامه‌های سال ۹۷ نیز بر اساس این سیاست تدوین شده و آنچه باعث آینده بهتر می‌شود تمرکز بر “پیشگیری” است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش میزان تولیدات کشور افغانستان به بیش از ۱۰ هزار تن مواد مخدر نیز گفت: در این شرایط معتقدیم اقدامات پیشگیرانه باید در جهت کاهش آسیب اعتیاد در جامعه باشد و ما نباید معطل اتفاقات منطقه شویم. افزایش تولیدات افغانستان نشان می‌دهد باید اقدامات مقابله‌ای را در جامعه گسترش دهیم، چرا که این افزایش تولید توطئه‌ای برای هدایت این میزان از مواد مخدر به سمت مرزهای ماست. سه استان مرزی افغانستان در سال‌های گذشته بیش از ۴۰۰ درصد افزایش تولید مواد مخدر داشته‌اند با این وجود ما نگران و ناامید نیستیم.

مویدی همچنین با تاکید بر اینکه طرح توزیع مواد مخدر دولتی عنوانی غیرکارشناسی، غیرضروری و تکراری است نیز اظهار کرد: این طرح با سیاست‌های ابلاغی و قوانین کشور همخوانی ندارد. ما با هیچ پیشنهادی در این حوزه مخالف نیستیم اما این طرح در تجربه جهانی در هیچ کشوری اتفاق نیفتاده است تا ما نمونه دوم آن باشیم.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت مدارس و دانش آموزان در ابتلا به اعتیاد نیز گفت: لزومی ندارد که ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد بحث مدارس شود، چرا که فضای این حوزه و آسیب اعتیاد در آن باید به شکلی آرام دنبال شود و لزومی ندارد در این زمینه بزرگنمایی صورت بگیرد. جمعیت کشور ما تا بیش از ۹۶ درصد پاک و سالم است.

مویدی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه معتادان نباید به دلیل اعتیاد از کار اخراج شده و از فضای فعالیت‌شان دور بیفتند نیز اظهار کرد: دستور رئیس جمهور این بوده است که اگر معتادی از شغل و کسب و کارش جدا شود فضای آرامی برای ادامه اعتیاد او فراهم می‌شود در حالیکه تنها راه برون رفت معتاد از این فضا این است که شغل و درآمدش برای خود و خانواده‌اش حفظ شود لذا  نباید خودمان او را برای جرایم بیشتر بر اثر بیکاری تشویق کنیم.

ایسنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۱۵ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.