چه تعداد افغانی در ایران زندگی می کنند؟

۱۳۹۶-۱۲-۱۱ جامعه
زمانی امنیت در ایران اسلامی تضمین می شود که همسایه های ما امن باشند و امروز این مساله در عراق به انجام رسید و تلاش می شود این مساله مهم در افغانستان نیز رقم بخورد.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: در زمان حاضر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تبعه افغان در ایران حضور دارند.

به گزارش ایرنا، -معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: در زمان حاضر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تبعه افغان در ایران حضور دارند. حجت الاسلام محمد علی صالحی نجف آبادی روز جمعه در حاشیه افتتاحیه پنجمین جشنواره افغانستان شناسی در بوشهر افزود: از این شمار ۹۰۰ هزار پناهنده افغان و نزدیک به ۴۵۰ هزار نفر نیز با گذرنامه هستند و شماری هم به صورت غیرمجاز از مرزها وارد ایران شده اند که آمار آنها مشخص نیست.

وی بیان کرد: با توجه به فرمان رهبر معظم انقلاب در مورد تحصیل همه کودکان افغانستان در مدارس ایران در زمان حاضر ۵۰۰ هزار دانش آموز افغان شامل پناهنده و غیرپناهنده در مدرسه های مقاطع مختلف در ایران مشغول به تحصیل هستند.

صالحی نجف آبادی تاکید کرد: افغان ها باید زمانی به کشورشان بازگردند که در این ارتباط تلاش می شود فرهنگ سازی لازم انجام شود تا روزی این کودکان بتوانند کشورشان را از نو بسازند و آباد کنند.

وی یادآور شد: هرچه کشورهای همسایه امن تر باشند به نفع جمهوری اسلامی ایران است و در این ارتباط ایران با فراهم کردن زمینه لازم برای تربیت نسلی پویا زمینه بازگرداندان اتباع افغان را فراهم می کند.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: زمانی امنیت در ایران اسلامی تضمین می شود که همسایه های ما امن باشند و امروز این مساله در عراق به انجام رسید و تلاش می شود این مساله مهم در افغانستان نیز رقم بخورد.

صالحی نجف آبادی با بیان اینکه در یک دوره زمانی در حدود ۴۵۰ هزار پناهنده عراقی در کشور ایران وجود داشت گفت: با بازگشت امنیت در عراق در زمان حاضر تنها ۴۰ هزار نفر از اتباع این کشور در ایران حضور دارند و مابقی به وطن خود بازگشته و مشغول ساختن و آباد کردن سرزمینشان هستند.

وی یادآور شد: در ایران اسلامی از کشور افغانستان و عراق پناهنده وجود دارد ولی به عنوان تبعه خارجی از همه کشورهای دنیا افرادی هستند که در ایران به عنوان گردشگر و دانشجو زندگی و رفت وآمد می کنند.

معاون اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور گفت: امروز با تلاش جمهوری اسلامی همه دانش آموزان افغان کشور خود را می شناسند و می دانند که افغانستان پاره تن جهان اسلام است و خود را برای ساختن و آباد کردن کشورشان آماده می کنند.

وی تاکید کرد: کشور افغانستان به عنوان یکی از همسایه های مهم جمهوری اسلامی جدا از ایران و دنیای اسلام نیست.

پنجمین جشنواره افغانستان شناسی به مدت سه روز در استان بوشهر برگزار می شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۱۱ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.