نوبخت :سال آینده همه یارانه می‌گیرند ، مردم دغدغه نداشته باشند

۱۳۹۶-۱۲-۰۸ اقتصاد

نوبخت :سال آینده همه یارانه می‌گیرند ، مردم دغدغه نداشته باشند

سخنگوی دولت اعلام کرد سال آینده مردم دغدغه ای نسبت به دریافت یارانه نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد: سال آینده همه یارانه می‌گیرند، مگر اینکه محرز شود کسی پردرآمد و ثروتمند باشند، بنابراین مردم دغدغه نداشته باشند.

وی ادامه داد:۷۳هزار و ۴۰۰میلیارد تومان برای ایجاد ۱میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی مشخص شده است، ۱۲برنامه برای ایجاد اشتغال مشخص شده است، از طریق شراکت با بخش خصوصی و طراحی یک مدل مالی، ۱۲۶هزار میلیارد تومان طرح های عمرانی را انجام دهیم

سخنگوی دولت اظهارداشت : امروز جلسه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تطبیق بودجه ۹۷ با سیاست های کلی نظام برگزار شد.

وی همچنین با اعلام این‌که تورم بهمن ماه ۸/۳درصد بوده است ،افزود:رشد اقتصادی شش ماه اول امسال نسبت به شش ماه اول سال قبل، ۶درصد است.

نوبخت خاطرنشان کرد:در پاییز امسال۹۷۱هزار و ۶۸۰نفر وارد بازار کار شده و جویای کار هستند که ۹۵۷هزار و ۷۵۱نفر شغل پیدا کردند.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه نرخ بیکاری پاییز امسال ۱۱/۹ و نرخ بیکاری نه ماه اول سال، ۱۲/۱درصد است، تصریح کرد:از ۱۵،اسفند پرداخت حقوق ها را آغاز می کنیم، یارانه خانوارها را هم راس  بیست و ششم هر ماه پرداخت خواهیم کرد.

وی همچنین تصریح کرد : از ۱۰هزار میلیارد تومان بودجه بیمه سلامت، ۹هزار و۷۰۰میلیارد تومان پرداخت شده است، تا پایان سال دولت همه تعهدات خود را به بیمه سلامت پرداخت می‌کند.

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به  نامه  اخیر احمدی نژاد به رهبری  گفت: این حرف وجاهت قانونی ندارد و در حدی نیست که وقت از این جلسه در این رابطه اختصاص یابد.

 نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال رفع حصر انجام می‌شود؟ اظهار کرد: آرزو می‌کنیم این اتفاق هرچه زودتر بیفتد مخصوصا اینکه به خاطر اتفاقی که برای خانواده این عزیزان پیش آمد، حصر برطرف شد.آرزوی ما این است که وحدت و صمیمت ملی بین همه پیش بیاید.

وی افزود: ان‌شاالله زمان همه چیز را حل می‌کند و زمان خیلی چیزها را نشان می‌دهد. مثل همین اتفاقی که من با یک جمله از کنار آن گذشتم. (اشاره نوبخت به واکنشش نسبت به سوالی در مورد نامه احمدی‌نژاد به رهبری). برای برخی دوستان و عزیزان هم که کج روی کرده و اقداماتی انجام می‌دهند که خودشان و نظام را به دردسر می اندازند، آرزو می‌کنم آن‌ها هم منافع ملی را تشخیص دهند. ما دشمن زیاد داریم و نباید در داخل به  جان هم بیفتیم امیدواریم حصر هرچه زودتر به پایان برسد.

وی همچنین درپاسخ به پرسشی درباره واکنش دولت به نامه احمدی نژاد به رهبری گفت: این حرف وجاهت قانونی ندارد و در حدی نیست که وقتی از این جلسه درباره این حرف‌ها اختصاص یابد.

وی همچنین با اشاره به ویژگی‌های بودجه ۹۷ گفت: بهره‌گیری از روش بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد دستگاه‌ها، تعیین بودجه حداقل ۳۴۰ ردیف و دستگاه براساس قیمت تمام شده، واگذاری اختیارات ملی به استان‌ها، شفاف شدن ردیف‌های متفرقه، مورد تاکید قرار گرفتن اولویت‌های برنامه ششم در بودجه، مدنظر قرار دادن سیاست کاهش فقر مطلق، برخی از این ویژگی‌هاست.

وی ادامه داد: مجلس با اصلاح روش پرداخت یارانه‌ نقدی و غیرنقدی آن طور که مدنظر دولت بود موافقت نکرد اما دست دولت را باز گذاشت که اگر دولت خواست  اصلاحی در آن انجام دهد یا با همین روش موجود پرداخت یارانه‌ها را ادامه دهد. البته تصمیم دولت هم این است که عموم مردم یارانه دریافت کنند مگر احراز شود که کسی پردرآمد یا ثروتمند است که مجلس هم در این زمینه با دولت همکاری کرد و ما این روش را برای سال آینده ادامه می دهیم و افراد دغدغه‌ای برای قطع یارانه خود نداشته باشند.

سخنگوی دولت با بیان این‌که« ۷ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق اختصاص داده‌ایم» خاطر نشان کرد: برنامه ما ایجاد بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی است که برای این هدف ۱۲ برنامه در نظر گرفته‌ایم و قرار است در حد ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای دستیابی به این هدف سرمایه‌گذاری شود. ایجاد اشتغال با برنامه هایی از قبیل احیای بافت فرسوده، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی در شهر و ۵۰ هزار واحد در روستا و سایر برنامه‌ها انجام شود .

وی ادامه داد: برنامه ما این است طرحهای عمرانی نیمه تمام را تاجایی که می‌توانیم واگذار کنیم و هرچه را نمی توانیمف از طریق شراکت با بخش غیردولتی عمل کنیم. مدل تعریف شده‌ای در بودجه تعریف شده و ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در این زمینه در نظر گرفته شده است.

نوبخت در مورد نرخ تورم در ماه بهمن گفت: این رقم در حد ۸.۳ درصد است. همچنین در شش ماهه اول سال نسبت به شش ماه اول سال گذشته ۶ درصد رشد اقتصادی داشته‌ایم. در پاییز ۹۶ ، ۹۷۱ هزار و ۶۸۰ نفر وارد بازار کار شده و جویای کار بودند که ۹۵۷ هزار و ۷۵۱ نفر شغل پیدا کردند.

وی با اشاره به این‌که « هنوز ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار داریم،» اعلام کرد: نرخ بیکار ی در پاییز ۹۵، ۱۲.۳ درصد بوده که این نرخ در پاییز امسال به ۱۱.۹ درصد رسیده است نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز از ۱۹.۵ درصد در پاییز ۹۵ به ۱۸.۶ درصد در پاییز امسال رسیده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از ۳۰.۴ درصد در پاییز ۹۵ به ۲۸.۴ درصد در پاییز ۹۶ رسیده است.

وی هچنین گفت: در ۹ ماهه اول امسال ۸۳۶ هزار نفر جمعیت فعال بودند که ۸۱۹ هزار نفر توانستند شغل پیدا کنند. بنابراین نرخ بیکاری ۹ ماه اول امسال ۱۲.۱ درصد است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از ۱۵ اسفند پرداخت حقوقها را آغاز کرده و سروقت میدهیم، اظهار کرد: یارانه خانواده ها هم راس ۲۶ هر ماه پرداخت می شود. تا پایان سال نیز کل یارانه سازمان بهزیستی را ینز پرداخت می کنیم.

وی اعلام کرد:۴۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای مرحله سوم طرحهای عمرانی در همین روزها تخصیص می دهیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۰۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.