حذف مدارس از چرخه اسکان “عمومی” نوروز / منتظر تورهای ارزان بعد از نوروز باشید

۱۳۹۶-۱۲-۰۶ جامعه

حذف مدارس از چرخه اسکان “عمومی” نوروز / منتظر تورهای ارزان بعد از نوروز باشید

معاون گردشگری کشور از دستور ویژه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای کنترل قیمت سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و به دستور ستاد هماهنگی خدمات سفر نیز قرار شده مدارس از چرخه اسکان نوروزی برای عموم مسافران خارج و خدماتش فقط به فرهنگیان محدود شود.

به گزارش ایسنا، محمدمحب خدایی در نشست خبری ویژه نوروز ۹۷ و اعلام برنامه‌های ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با وعده کنترل قیمت خدمات در نوروز ۹۷ به دنبال راه‌اندازی سامانه‌ای به این منظور، اظهار کرد: علاوه‌بر این سازمان که در حوزه خود نظارت خواهد داشت، سایر دستگاه‌ها از جمله تعزیرات حکومتی نیز کنترل قیمت‌ها را پیگیری خواهد کرد.

به گفته او همزمان با فعالیت‌های نوروزی دو سامانه راه‌اندازی می‌شود که یکی از آن‌ها خدمات سفر را با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت از یک پنجره واحد در دسترس قرار می‌دهد. این سامانه در فاز نخست رستوران‌ها و تأسیسات گردشگری را با هدف از بین بردن نابسامانی در قیمت‌ها معرفی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: نظارت آنلاین بر خدمات گردشگری سامانه دیگری است که فاز نخست آن هتل‌ها و رستوران‌ها را تحت کنترل قرار می‌دهد. از طریق این سامانه می‌توان شکایت‌ها را دریافت کرد و نظارت‌ها را سریع‌تر انجام داد.

معاون گردشگری  درباره وجود برخی ناهماهنگی در بدنه ستاد هماهنگی خدمات سفر که آسیب آن به جامعه، در بازار سفر و نرخ خدمات رخنه می‌کند، گفت: تمام تلاش ستاد بر این است که شرایط مطلوبی را در سفرهای نوروزی همراه با نشاط جمعی ایجاد کند تا کنترل قیمت رعایت شود. اگر در اسرع وقت مردم اعتراض‌ها را به گوش اعضای ستاد همچون تعزیرات حکومتی برسانند کنترل بهتری اتفاق افتد. تجربیات گذشته نشان می‌دهد با هماهنگی می‌توانیم تنظیم قیمت بازار را پیش ببریم. باید اجازه دهیم آن سامانه راه‌اندازی شود تا نتیجه را در مسیر شاهد باشیم.

منتظر تورهای ارزان بعد از نوروز باشید

او در همین راستا به طرح تور ارزان ایران در نوروز برای گردشگران خارجی اشاره کرد و افزود: این پروژه با استفاده از ظرفیت خالی در پروازها و هتل‌ها اجرا می‌شود. برای سفرهای ارزان قیمت داخلی نیز برنامه‌ریزی شده که پس از نوروز به صورت کلان در اختیار کل کشور قرار می‌گیرد.

محب خدایی اظهار کرد: برای اجرای طرح تور ارزان ایران تشکل‌هایی همچون هتلداران همکاری منسجمی داشتند تا ظرفیت خالی با قیمت مناسب در خدمت گردشگری قرار گیرد. پیگیریم این ظرفیت در شرکت‌های هواپیمایی نیز ایجاد شود. برنامه‌ریزی تورهای ارزان براساس آفر (تخفیف‌ها) انجام می‌شود.

او در توضیحات جزیی‌تری و در واکنش به سوالی مبنی بر دخالت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در امور اجرایی این صنعت گفت: ما در اجرا وارد نشده‌ایم، چرا در کلام وارد شائبه‌ها می‌شویم. برنامه تور ارزان کاملا مشخص است. این ظرفیت را هتل‌ها در شهرهای کم مسافر مثل تهران ایجاد کرده‌اند. برای مثال شرکت‌های هواپیمایی که در تاریخ‌های ۲۷، ۲۸ و ۲۹ اسفند و اول فروردین با مسافر به ترکیه می‌روند با گردشگر خارجی به ایران برمی‌گردند، ظرفیتی که معمولا خالی می‌ماند. طراحی این تور کاملا کارشناسی و با آسیب‌شناسی بوده است. اگر بعضی‌ها انتقاد دارند باید بدانند که آژانس‌ها خودشان پای کار آمده‌اند.

وی اضافه کرد: نرخ تور ایران معمولا پایین‌تر از ۱۸۰۰ دلار تبلیغ نمی‌شود. اگر در دنیا بپیچد همین تور را در مقطع زمانی خاصی با ۴۴۰ دلار می‌توانند بخرند قطعا انگیزه بیشتری ایجاد می‌شود.

حذف مدارس از چرخه اسکان “عمومی” نوروز

رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خدمات‌دهی مدارس در نوروز با توجه به انتقادهای مداوم هتل‌ها مبنی بر ایجاد رقابت ناسالم در روزهای اوج سفر ایران، گفت: چالش اصلی مدارس این بود که گاهی خارج از حوزه خانواده آموزش و پرورش خدمات می‌دادند. امسال روی این موضوع تأکید شد که آن‌ها خارج از دایره خود عمل نکند تا تهدیدی در هتلداری و اقامتگاه‌های رسمی نباشد. در عین حال هتلدارها نیز پیشگام شدند و به آموزش و پرورش پیشنهاد اقامت در هتل‌های تهران را با ۵۰ درصد تخفیف ارائه کردند.

وی در پاسخ به نقد خبرنگار دیگری درباره وجود تناقض در این اظهارات با اعلام خبر مدیر کل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر آماده‌سازی ۱۲ هزار مدرسه و ۱۰۵ هزار کلاس درس و ۳۴۵ خانه معلم برای اسکان نوروزی تأکید کرد: امکان ندارد خدمات مدارس عمومی باشد، چون در جلسه ستاد هماهنگی سفر روی این موضوع تأکید و توافق شد، اگر این کار انجام شود “تخلف” است، حتما رسیدگی خواهد شد.

معاون گردشگری درباره وضعیت فعالیت خانه مسافرها در نوروز و نظارت بر آن‌ها با توجه به توقف صدور مجوز برای این واحدهای اقامتی توضیح داد: در این باره دو بحث مطرح است، مجموعه‌های نوساز و خانه مسافرهای از قبل ایجاد شده که صدور مجوز برای گروه نخست متوقف شده، اما ظرفیت موجود از چرخه ساماندهی و نظارت سازمان خارج نشده است. باید توجه کنیم خانه مسافر تهدیدی برای هتل‌ها و اقامتگاه‌های رسمی کشور نباشند. تأکید ما برای ادامه فعالیت آن‌ها با این شرط است.

وی همچنین درباره تناقض ایجاد شده در بحث محدودیت فعالیت خانه مسافرها و مدارس در نوروز با توجه به اقبال عمومی از این واحدها به نسبت هتل‌ها گفت: تناقضی وجود ندارد چون ما اقامتگاه ارزان با عنوان هتل‌های یک و دو ستاره هم داریم. ضمن اینکه نگفته‌ایم کسی نمی‌تواند فعالیت نکند، چرا که تأکید ما ساماندهی و نظارت بر ظرفیت موجود است. اگر بخواهیم شمار گردشگران‌مان را به ۲۰ میلیون نفر برسانیم باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

او با تأکید بر افزایش راندمان بهره‌وری از ظرفیت‌ها بیان کرد: بالانس کردن ظرفیت‌ها با پارامترهای قیمتی و انگیزشی جزو برنامه گردشگری کشور است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۲-۰۶ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.