شاخص دمکراسی در ایران/ رتبه ۱۵۰ در میان ۱۶۵کشور

۱۳۹۶-۱۱-۲۶ سیاست

شاخص دمکراسی در ایران/ رتبه ۱۵۰ در میان ۱۶۵کشور

براساس آخرین ارزیابی واحد اطلاعات اکونومیست از شاخص دموکراسی در سال ٢٠١٧، ایران با چهار رتبه بهبود نسبت به سال قبل در جایگاه ١۵٠ در میان ١۶۵ کشور و دو سرزمین جهان قرار گرفته است. این در حالی است که ترکیه در رتبه ١٠٠، پاکستان ١١٠، عراق ١١٢ و افغانستان در رتبه ١۴٩ قرار دارند.
به نوشته روزنامه شرق،بررسی روند تغییر شاخص دموکراسی در ایران از سال ٢٠٠۶ تا ٢٠١٧ نشان می‌دهد کمترین میزان دموکراسی به سال ٢٠١٠ (١٣٨٩) با امتیاز کل ١,٩۴ مربوط می‌شود. شاخص دموکراسی در ایران در سال ١٣٩٠ با ٠.٠۴ رشد به ١.٩٨ رسید و این میزان تا سال ١٣٩٣ ثابت باقی ماند. پس از سال ١٣٩٣، این شاخص به‌تدریج و به کندی روند مثبت و صعودی را پیموده و در سال ١٣٩۶، امتیاز کل ایران از منظر دموکراسی در یک مقیاس ١٠ درجه‌ای به ٢.۴۵ رسیده است.


در دسته «مشارکت سیاسی» که تعداد رأی‌دهندگان، سطح مشارکت و نمایندگی زنان و گروه‌های اقلیت، مداخله عموم مردم در سیاست، آزادی اعتراض و سواد افراد بزرگسال را شامل می‌شود، امتیاز ایران ۴,۴۴ است. این در حالی است که در هر دو گروه «کارآمدی دولت» – شامل قدرت قوه مقننه برای تأثیرگذاری بر سیاست، نظارت و موازنه قدرت، فساد و اعتماد عمومی به دولت – و «فرهنگ سیاسی دموکراتیک» – که انسجام و اجماع جامعه و درک عامه مردم و احساس آنها به نهادهای دموکراتیک را دربر می‌گیرد – امتیاز ایران به ترتیب ٣.٢١ و ٣.١٣ است.


امتیاز ایران در آزادی‌های مدنی فقط ١,۴٧ است که امتیاز پایینی محسوب می‌شود. در واقع، از منظر آزادی‌های مدنی امتیاز ایران با عربستان سعودی، گینه و چین برابر است.

عواملی که آزادی‌های مدنی را شکل می‌دهند شامل آزادی بیان، وجود و حضور رسانه‌های آزاد و قوی، برابری، حقوق بشر، تبعیض جنسیتی و آزادی‌های فردی است که در ایران پایین‌تر از متوسط دموکراسی‌های جهانی ارزیابی شده است.گرچه شاخص دموکراسی در ایران روند صعودی و بهبود را نشان می‌دهد، اما این روند بسیار کند است.

(Visited 642 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۲۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.