سیگار، قاتل ۵۵ هزار ایرانی در سال

۱۳۹۶-۱۱-۲۳ جامعه

سیگار، قاتل ۵۵ هزار ایرانی در سال

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دخانیات عامل مرگ سالانه هفت میلیون نفر در دنیاست.

  ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری که در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد از افراد بالای ۱۸ سال دخانیات مصرف می کنند، یعنی به ازای هر پنج مرد یک نفر دخانیات استعمال می کند؛ همچنین حدود ۱۴درصد از جمعیت کشور سیگار و قلیون استعمال می کنند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار سیگارى نوجوان بین ۱۳ تا ۱۵ سال داریم، ادامه داد: ۲۰ درصد مردان و ۴ درصد زنان روزانه سیگار مصرف مى کنند؛ ۲۵ درصد آقایان به صورت دائمی و یا تفریحی سیگار مصرف می کنند و متاسفانه شیوع مصرف دخانیات حدود ۳.۲ است که از این میزان ۴.۸ پسران و۲.۱ از دختران سیگار مصرف می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هفت میلیون نفر مردم بالای ۱۵ سال سیگار مصرف می کنند، افزود: حدود ۱۰۰هزار نفر از افراد بین بالای ۱۵ سال دخانیات مصرف می کنند که متاسفانه بیش از هفت هزار ماده شیمیایی در دود سیگار شناسایی شده است که این مواد سمی ۷۰ نوع سرطان را در افراد مصرف کننده ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه هفت میلیون نفر بر اثر مصرف دخانیات فوت می کنند که از این تعداد ۹۰۰ هزار نفر به دلیل مجاورت با دود سیگار است، تاکید کرد: در کشور سالیانه حدود ۵۵ هزار نفر به دلیل مصرف سیگار فوت می کنند و ۹۰ درصد از سرطان های ریه متاسفانه ناشی از مصرف دخانیات بوده که دود سیگار باعث ایجاد ۱۴ نوع سرطان می شود.

حریرچی اظهار کرد: سالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف خرید سیگار در کشور می شود که هزینه های درمانی مستقیم ناشی از مصرف سیگار بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان و همچنین هزینه های غیر مستقیم آن که شامل از دست رفتن سال های عمر، کاهش کیفیت زندگی و خروج از کار و خانه نشینی است مبلغی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

۸۰ درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری های غیر واگیر

حریرچی با بیان اینکه سالیانه ۸۰ هزار میلیارد تومان به دلیل مصرف سیگار هزینه می شود، اما طرح تحول نظام سلامت حدود چهار هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان است، ادامه داد: متاسفانه از بودجه طرح تحول مبلغی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان دود می شود و ۳۰هزار میلیارد تومان صرف هزینه های درمانی و ۴۰ هزار  میلیارد تومان درمان های غیر مستقیم می شود که ما با آموزش مناسب و پیشگیری می توانیم جلوی بسیاری از هزینه های تحمیلی به حوزه سلامت را بگیریم.

وی ادامه داد: حوزه بهداشت و درمان متأثر از شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه است، به طوریکه در برهه ای از زمان در این  روستاها آب بهداشتی و سیستم فاضلاب بهداشتی  نبوده و مردم آن زمان دچار اختلالات تغذیه ای بودند که در آن برهه تصمیمات استراتژیک متفاوت با امروز بود.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: ۸۰ درصد از مرگ و میرها ناشی از بیماری های غیر واگیر در آن زمان بوده و همچنین ۷۰ درصد از بیماری ها و مرگ و میرهای ناشی از آن بر اثر شیوع عارضه های عفونی در کشور بوده است.

حریرچی ادامه داد: در برهه ای از  زمان با پنج دلار می توانستیم واکسیناسیون بیماری هایی مثل سیاه سرفه، کزاز و دیفتری را ریشه کن کنیم، اما امروزه با همان پنج دلار باید  داروهای بیماران دیابتی را تهیه کنیم.

حریرچی تاکید کرد: در یک برهه ای از زمان سالیانه ۲۵ هزار نفر بر اثر تصادفات فوت می کردند که خوشبختانه این رقم امروزه به ۱۵ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قسمتی از تخت های بیمارستانی به وسیله بیماران تصادفی اشغال شده است، ادامه داد: وقتی در جامعه ای طلاق ایجاد می شود، شرایط روانی برهم خورده و وزارت بهداشت مجبور است استراتژیک های درمانی را تغییر و بر اساس شرایط تنظیم کند.

وی اظهار کرد: در کشورهای ثروتمند اروپایی برای نگهداری افراد سالمند به دلیل نداشتن خانواده و یا فرزندی حقوق این افراد را قطع می کنند، زیرا نداشتن فرزند و خانواده باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل نگهداری افراد سالمند در همه جای دنیا و از جمله کشورهای ثروتمند می شود.

 

(Visited 515 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۲۳ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.