خواننده فرانسوی: روی سرم حجاب مدرن است نه عمامه!

۱۳۹۶-۱۱-۱۹ چند رسانه‌ای

خواننده فرانسوی: روی سرم حجاب مدرن است نه عمامه!

خواننده جوان و زیبای فرانسوی با شرکت در برنامه (The Voice) حسابی سر و صدا کرده است.

ایران آرت: منل ابتسام، خواننده جوان که شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی پرطرفدار در فرانسه بسیار خوش درخشید، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه‌ لوفیگارو در مورد “عمامه” روی سرش گفت: «من مسلمانم، بنا بر این می‌توان گفت که این، گونه‌ای حجاب مدرن است. در واقع این جزئی از ظاهر من است و هرگز مرا بدون این پوشش نمی‌بینید. البته اشکالی هم ندارد اگر مردم مرا “منل، دختر معمم” بنامند.»

به گزارش ایران آرت، این خواننده جوان شنبه شب گذشته (۱۴ بهمن) با شرکت در برنامه دِوویس (The Voice) که یک مسابقه پرطرفدار خوانندگی است و هر شنبه شب از شبکه یک تلویزیون فرانسه پخش می‌شود، با صدای گیرای خود ترانه «هله‌لویا» لئونارد کوهن را به دو زبان انگلیسی و عربی اجرا کرد. صدا و اجرای او به قدری جذاب بود که هر چهار داور مسابقه بدون تردید او را انتخاب کردند. یکی از داوران که خواننده معروفی به نام زازی است تنها پس از شنیدن سه کلمه از ترانه، دگمه محصوص تأئید را فشار داد.

منل بخشی از ترانه خود را به زبان عربی اجرا کرد و به جای «هله‌لویا»، لفظ عربی «یا الهی» را به کار برد. «هله‌لویا» یکی از اوراد معروف در مسیحیت است که خود ریشه‌ای یهودی دارد.

این دختر ۲۲ ساله که در شهر بزانسون واقع در شرق فرانسه زندگی می‌کند، اصالتا اهل سوریه است. پدر او تبار سوری و ترک دارد و مادرش مراکشی و الجزایری‌الاصل است. او به چهار زبان فرانسوی، انگلیسی، عربی و ترکی تسلط دارد و هم اکنون دانشجوی کارشناسی زبان انگلیسی است.

حجاب یکی از چالش‌های جامعه فرانسه در سه دهه گذشته بوده است و در حال حاضر هم کنار آمدن نهادهای دولتی با این تکلیف دین اسلام برای زنان کماکان لاینحل به نظر می‌رسد. در حالی که پوشاندن موهای سر برای دختران دانش‌ آموز در مدارس دولتی کماکان ممنوع است، کارمندان دولت و نهادهای شهری هم اجازه حضور در محل کار با پوشش اسلامی را ندارند.

قانون جدایی میان کلیسا و دولت معروف به قانون لائیسیته، حمایت مالی دولت از کلیسای کاتولیک بطور خاص و هر دین و مذهبی بطور عام را غیرممکن کرده است. در این شرایط، اجرای یک دختر محجبه در یک برنامه تلویزیونی پربیننده از شبکه دولتی فرانسه، در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بحث برانگیز شده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۱۹ چند رسانه‌ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.