کنترل جدی بازار نرم افزار توسط وزارت ارشاد

۱۳۹۶-۱۱-۱۸ دنیای فناوری

کنترل جدی بازار نرم افزار توسط وزارت ارشاد

با گسترش روزافزون نیازهای جامعه به فناوری اطلاعات و ارتباطات طبیعتا بازار نرم افزار نیز هر روز گسترش می یابد.

در طی یک دهه گذشته نیز این بازار توسعه و رشد چشم گیری داشته است و نخبگان و شرکت های نرم افزاری نیز مشغول رفع نیازهای جامعه در این زمینه  هستند.

اما در این بین، مثل هر بازاری، افرادی نیز به فعالیت غیرقانونی و خارج از ضوابط و آیین نامه ها می پردازند.

با توجه به حساسیت استفاده مردم از نرم افزارهای اصلی که طی روند قانونی آن تولید شده است و همچنین صیانت از حقوق تولید کننده و مصرف کننده لازم است جامعه اطلاعات و فرهنگ استفاده از انواع و اقسام نرم افزارها اعم از بر خط (آنلاین) و یا بر حامل را داشته باشد.

متولی و مرجع نظارت بر  تولید و توزیع نرم افزار مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که تا کنون در زمینه تدوین قوانین و آیین نامه ها و همچنین نظارت بر عملکرد فعالان این حوزه موفقیت هایی داشته است.

پدرام ملایری، مسئول بازرسی  این مرکز در رابطه با چالش های موجود در بازار  نرم افزار می گوید: یکی از مشکلات ما محصولات فاقد مجوز هستند که بعضا دارای بدافزار و جاسوس افزارها هستند.

او ادامه می دهد: دیگر مشکل جدی ما در این حوزه استفاده از منابع نامعتبر برای رایانه و موبایل است که کاربران به سایت های نامعتبر مراجعه می کنند.

به گفته این مقام مسئول، از نظر مالی نیز ارائه اطلاعات غلط توسط برخی فروشندگان به خریداران باعث اغوای آن ها می شوند.  یعنی محصول غیر اصلی و اورجینال تحت عنوان نرم افزار اصلی به مشتری فروخته می شود.

 

اقدامات وزارت ارشاد در زمینه نرم افزار

پدرام ملایری درباره اقدامات وزارت ارشاد می گوید: درباره سلامت نرم افزارها از نظر محتوایی و عدم وجود بدافزار، وزارت ارشاد محصولات را از نظر پاک بودن بررسی می کند و صرفا به محصولات پاک مجوز می دهد. مردم نیز باید به اینکه آیا بسته نرم افزاری خریداری شده دارای این مجوز و هولوگرام وزارت ارشاد هست توجه کنند. پشت بسته های نرم افزاری جدول مشخصات و  شناسنامه نرم افزار موجود است و هولوگرام نیز موید اطلاعات این جدول می باشد..

به گفته مسئول بازرسی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حوزه اپلیکبشن های موبایل نیز نرم افزارهایی که بررسی می شوند و سلامت آِن ها احراز می شود کد شامد دریافت می کنند. این کد شامد شامل اطلاعات تولید کننده و اطلاعات نرم افزار است و کاربران می توانند به وسیله لوگویی که در صفحه اپستور  وجود دارد تخلفات احتمالی را به ما گزارش کنند.

پدرام ملایری می گوید: در زمینه سایت ها نیز لوگو رسانه (ساماندهی) اطلاعات مالک سایت در اختیار کاربران می باشد.

یکی از اقدامات دیگری که وزارت ارشاد انجام داده، رسیدگی به کانال های تلگرامی است . پدرام ملایری در این زمینه می گوید: حتی برای احراز هویت مالکان کانال های تلگرامی نیز ما کد شامد در اختیار مدیران کانال ها قرار می دهیم تا مخاطبان اطلاعات مدیر کانال را داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول، سایر بستر های آنلاین نیز توسط ارشاد رصد می شود و اگر اقدامات در جهت نقض قوانین از آن ها مشاهده شود به مراجع ذی صلاح معرفی می شوند.

پدرام ملایری با اشاره به اینکه مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال متولی نظارت محتوایی در فضای مجازی کشور است می افزاید:  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای نظارت بر تولید محتوای دیجیتال با هدف جلوگیری از ظهور فضاهای آسیب زا و پیشگیری از نشر محتوای نامناسب حدود و ضوابط تولید و انتشار محتوای دیجیتال را معین می‌کند تا از فضای سالم و سازنده نشر دیجیتالی کشور حمایت و حراست نماید. انتشار محتوای دیجیتال که به شرح زیر مخل به مبانی اسلام و حقوق عمومی باشد، ممنوع است:

 

بند یکم: اهانت به اسلام و مقدسات آن

بند دوم: تخریب هویت ملی

بند سوم: ترویج مادی گرایی فلسـفی و اخلاقی

بند چهارم: ترویج ناهنجاری‌های اجتماعی

بند پنجم. تبلیغ و ترویج فرقه‌های انحرافی

بند ششم. اشاعه فحشاء و منکرات

بند هفتم: تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران

بند هشتم: تبلیغ نظام‌های استکباری

بند نهم: اخلال در وحدت ملی

بند دهم: توهین، تخریب و افتراء به اشخاص حقیقی و حقوقی

بند یازدهم: ارائه روش‌های ارتکاب اعمال غیر قانونی

بند دوازدهم: ترویج روش‌های ارتکاب جرایم رایانه‌ای

بند سیزدهم: تعاون بر انجام حرام‌های شرعی

بند چهاردهم: نشر محتوای مخل اقتصاد کشور

بند پانزدهم: نشر اکاذیب و تحریف حقایق مسلم دینی و علمی

بند شانزدهم: انتشار محتوایی مضرر به سلامت جامعه

 

از مردم نیز می خواهیم از رسانه ها و نرم افزارهایی که فاقد مجوز رسمی از این مرکز هستند استفاده ننمایند.

 

پدرام ملایری در پایان درباره لزوم توجه مردم به استفاده از محصولات دارای مجوز گفت: به هر ترتیب با همه نظارتی که وجود دارد ممکن است برخی افراد سواستفاده گر بخواهند به خاطر کسب منفعت نامشروع بیشتر خلاف قوانین عمل نمایند پس لازم است مردم دقت لازم را در استفاده از مراکز و شرکت های معتبر داشته باشند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۱۸ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.