تنظیم بازار شب عید با برنج هندی و تایلندی/ بی‌توجهی به برنج داخلی ادامه دارد

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ اقتصاد

تنظیم بازار شب عید با برنج هندی و تایلندی/ بی‌توجهی به برنج داخلی ادامه دارد

چندی پیش برای جلوگیری از رکود بازار و نگرانی کشاورزان از عدم خرید برنج، خرید توافقی ارقام پرمحصول انجام شد با وجود این موضوع چند روز گذشته خبر از تنظیم بازار شب عید با برنج هندی و تایلندی به گوش رسید.

چندی پیش دولت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی اقدام به خرید توافقی برنج در استان‌های شمالی کشور کرد و این کار را تا ۱۵ بهمن ماه ادامه داد.

در همین راستا دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفته بود: برای جلوگیری از رکود بازار و نگرانی کشاورزان از عدم خرید برنج، با پیگیری‌های سازمان جهاد کشاورزی مازندران و دستور وزیر جهاد کشاورزی، خرید توافقی ارقام پرمحصول شیرودی، فجر و ندا انجام شد.

با این حال اکبریان نائب رئیس انجمن برنج اعتقاد دارد دولت برای این اقدام دیر دست به کار شده و باید از شهریور ماه برای خرید توافقی اقدام می‌کرد، زیرا اکنون بخش عمده برنج کشاورزان در واحد‌های شالیکوبی و کارخانجات قرار دارد.

در زمان خرید توافقی دولت، هرکیلوگرم برنج ندا با قیمت حدود ۴ هزار و ۸۵۰ تومان، برنج شیرودی تقریبا ۵ هزار و ۴۵۰ تومان، برنج فجر حدودا ۷ هزار و ۱۰۰ تومان و برنج طارم و هاشمی درجه یک محلی گیلان تقریبا ۹ هزار و ۱۰۰ تومان خریداری شد.

در حالیکه اخیرا مهرفرد معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد که این وزارتخانه در پی کاهش قیمت و جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان، برنج را خریداری و ذخیره‌سازی می‌کند، اما رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در این زمینه معتقد است که قیمت برنج در عمده‌فروشی‌ها کاهش نیافته و چنین مساله‌ای قابل تایید نیست.

با این حال چند روز گذشته معاون وزیر جهاد کشاورزی از توزیع ۶۰ هزار تن برنج برای تنظیم بازار شب عید به فروشگاه‌ها خبر داد و گفت: مردم از ۲۰ بهمن ماه می‌توانند در فروشگاه‌های زنجیره‌ای این محصول پر مصرف را خریداری کنند.

حال این نکته حائز اهمیت است که در میان اقلام عرضه شده برنج خبری از برنج داخلی نیست و تنها به فروش برنج‌های تایلندی و هندی اشاره شده و مردمی که تمایل به خرید برنج داخلی دارند در برخی موارد به دلیل قیمت بالای محصول داخلی از محصول خارجی استفاده می‌کنند.

در کنار قیمت‌های توافقی برنج داخلی که به آن اشاره شد معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت هرکیلوگرم برنج هندی pr را کیلویی ٢۶٠٠ تومان، برنج هندی ١١٢١؛۵۶٠٠ تومان و برنج تایلندی هومالی را کیلویی ٣٩٠٠ تومان اعلام کرد.

در همین راستا علیزاده شایق دبیر انجمن برنج در گفت و گو با خبرگزاری میزان در خصوص عرضه برنج خارجی در جهت تنظیم بازار شب عید خاطرنشان کرد: برنج خارجی وارداتی به کشور بیش از نیاز بازار بوده و به همین خاطر در این زمینه استفاده شده است.

وی افزود: در زمان خرید توافقی برنج، قیمت‌ها به حدی پایین تعیین شد که کشاورز تمایلی زیادی به فروش برنج از خود نشان نداد از این رو خرید توافقی برنج داخلی باعث شد تا قیمت برنج کمی تکان بخورد و برنج‌های مانده در انبار روانه بازار شوند.

منبع: میزان

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.