ایران و ژاپن در خصوص همکاری موزه‌ها روابط خود را توسعه می‌دهند

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ اقتصاد

ایران و ژاپن در خصوص همکاری موزه‌ها روابط خود را توسعه می‌دهند

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن در سفر خود به شهر اوساکا با مدیران موزه ملی قوم‌شناسی ژاپن، دیدار و در خصوص توسعه همکاری‌های موزه‌های دو کشور گفت‌وگو کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی ایران در ژاپن، با سفر به شهر اوساکا ـ سومین شهر مهم و بزرگ ژاپن ـ از موزه ملی قوم‌شناسی این شهر بازدید و با مسئولان این موزه دیدار کرد.

دیوسالار در نشست با مدیران موزه ملی قوم‌شناسی، ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و ابراز علاقمندی برای تبادل تجربیات و ظرفیت‌های فرهنگی ایران و ژاپن، به سوابق تاریخی روابط دو کشور اشاره کرد.

وی گفت: با نگاهی به گنجینه‌های فرهنگی و ارزشمند دو کشور می‌توان به سابقه تاریخی روابط ایران و ژاپن به عنوان دو کشور مؤثر و مهم در غرب و شرق آسیا پی برد که همواره این علاقمندی برای توسعه همکاری‌ها به ویژه در زمینه فرهنگی وجود داشته و بی‌تردید مجموعه‌هایی مانند موزه‌های دو کشور می‌توانند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کنند.

در ادامه رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن به امکان برگزاری نشست‌های تخصصی و تبادل تجربیات به ویژه در خصوص موضوعات مرتبط با منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: در صورت برنامه‌ریزی می‌توان از مسئولان و کارشناسان مرتبط برای اجرای سمینارهای تخصصی دعوت به عمل آورد.

در ادامه این جلسه مسئولان موزه قوم‌شناسی هم گزارشی از فعالیت‌های این موزه ارایه دادند و در خصوص امضای تفاهمنامه همکاری موزه ملی قوم‌شناسی اوساکا و موزه ملی ایران پیشنهادات خود را بیان کردند.

تقویت محتوایی بخش ایران در موزه ملی قوم‌شناسی اوساکا، امکان تبادل کارشناسان و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اجرای نشست‌های تخصصی از جمله مواردی بود که دو طرف نسبت به اجرای آنان تبادل نظر کردند.

در پایان این دیدار، رایزن فرهنگی کشورمان از بخش‌های مختلف موزه و از جمله بخش ایران بازدید و دفتر یادبود موزه را نیز امضا کرد.

دیدار با ژاپن‌شناس ایرانی

حسین دیوسالار در ادامه سفر خود به شهر اوساکا، با حضور در محل اقامت رجب‌زاده، از ایرانیان فرهیخته و ژاپن‌شناس مقیم اوساکا و دارنده مدال خورشید تابان از امپراطور ژاپن، با وی دیدار و در خصوص برخی از فعالیت‌ها و مطالعات وی که شامل بیش از ۸۰ عنوان کتاب می‌شود، به گفت‌وگو پرداخت.

رجب‌زاده در این دیدار با اشاره به حضور بیش از ۴۰ ساله خود در ژاپن و تدریس در دانشگاه‌های مختلف این کشور، به مهم‌ترین زمینه‌های تعاملات فرهنگی ژاپن و ایران اشاره کرد و اظهار امیدوری کرد که با تلاش و همت به کار گرفته شده، شاهد توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه باشیم.

(نمایش کل : ۳۰۵ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.