کاهش مالیات حقوق‌های زیر ۸ میلیون و افزایش مالیات حقوق‌های بالای۲۰میلیون غلامرضا تاجگردون در ایسنا

۱۳۹۶-۱۱-۱۵ اقتصاد

کاهش مالیات حقوق‌های زیر ۸ میلیون و افزایش مالیات حقوق‌های بالای۲۰میلیون غلامرضا تاجگردون در ایسنا

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ گفت که طبق مصوبه جدید مجلس در مورد مالیات پلکانی، حقوق‌های تا ۸ میلیون تومان مالیات کمتری نسبت به سال گذشته می‌پردازند و نرخ مالیات حقوق بالای ۲۰ میلیون تومان از ۱۰ به ۱۵ درصد افزایش می یابد.

غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در قانون بودجه سال ۹۶ حقوق‌های تا دو میلیون تومان از مالیات معاف بود و از دو میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۱۰ درصدی می شد و مابقی نیز مشمول مالیات ۲۰ درصدی می شدند. ما دیدیم ۸۰ درصد کسانی که حقوق بگیر بخش دولتی و خصوصی هستند زیر دو میلون تومان دریافتی دارند لذا سقف معافیت مالیاتی را به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش دادیم.

وی افزود: طبق مصوبه جدید از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان یعنی سه برابر این عدد ضربدر ۱۰ درصد می شود. بر این اساس مالیات تا هشت میلیون تومان تغییر نمی کند و تا ۱۰ میلیون تومان هم خیلی تغییر نمی کند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ تصریح کرد: کسی که در سال ۹۶، ۸ میلیون تومان حقوق می‌گرفت تا دو میلیون تومان از مالیات معاف بود و ۶ میلیون تومان دیگر ضربدر ۱۰ می شد یعنی ۶۰۰ هزار تومان باید مالیات می داد. برای سال ۹۷ پیش بینی کردیم که تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مشمول مالیات ۱۰ درصدی می شود. با این تفاوت که رقم ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان منهای ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می شود و ۱۰ درصد ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یعنی ۴۶۰ هزار تومان مالیات به این حقوق تعلق می گیرد. مابقی آن تا ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۱۵ درصد می شود.

تاجگردون ادامه داد: اگر کسی در سال ۹۶ تا ۸ میلیون تومان حقوق می‌گرفت و در سال ۹۷ هم ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، مالیاتش هیچ تغییر نمی کند. ۹۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه ها هم زیر ۸ میلیون درآمد دارند. ضمن اینکه درآمد پژوهشی اعضای هئیت علمی هم مستثنی شد و ۵ درصد تعیین شد. مازاد بر این ۱۵ درصد مالیات تعلق می گیرد که آن‌هم کل این مبلغ را شامل نمی شود بلکه مابه التفاوت آن ضربدر ۱۵ درصد می‌شود.

نماینده مردم گچساران در مجلس ادامه داد: کسی که دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد نهایت نرخ مالیات موثرش ۶.۶ درصد است و این تغییر چندانی نسبت به سال گذشته نیست. همچنین کسی که ۵ میلیون تومان حقوق می گیرد در سال گذشته ۳۰۰ هزار تومان مالیات می‌داد. در حال حاضر پیش بینی کردیم که حقوق این فرد تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از مالیات معاف است و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مابقی مشمول مالیات ۱۰ درصد می شود. یعنی این فرد ۲۷۰ هزار تومان مالیات پرداخت می کند. بر این اساس کسانی که حقوق ۵ و ۶ میلیون تومانی می گیرند مالیاتشان نسبت به سال گذشته کمتر می شود و این عدد روی ۸ میلیون تومان به هم می‌رسد. در واقع حقوق ۸ میلیون تومان مالیاتش کمتر از سال گذشته می شود.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ خاطرنشان کرد: کسانی که درآمد بالا دارند و یا بنگاه و شرکت دارند نرخ مالیاتشان بالاتر است. البته نهایت نرخ مالیاتی موثر ۱۴.۱ است. چون مالیات‌ها پلکانی پیش بینی شده و مابه التفاوت محاسبه می شود در واقع ما مالیات ۳۵ درصد نداریم.

وی در پایان درباره تاثیر این مصوبه بر حقوق‌های نامتعارف نیز گفت: حقوق‌های بالای ۲۰ میلیون تومان حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد مالیات می پردازند که مالیات حقوق این افراد در سال گذشته ۱۰ درصد بوده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۱۵ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.