۴۷ درصد ایرانیان بیش از ۷۰ سال عمر می‌کنند

۱۳۹۶-۱۱-۰۹ جامعه

۴۷ درصد ایرانیان بیش از ۷۰ سال عمر می‌کنند

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۴۷ درصد ایرانیان بیش از ۷۰ سال عمر می‌کنند، گفت: سال ۹۵، ۳۶۰ هزار مرگ در کشور داشتیم.

 ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت دستاوردهای دهه فجر در ساختمان مرکزی وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف سلامت، افزایش امید به زندگی سالم است که  از  بدو تولد نوزاد و سال هایی که انتظار می‌رود، این کودک زنده بماند را شامل می شود.

وی ادامه داد: شاخص امید به زندگی سالم در ایران حدود ۶۵ سال است و این بدین معنی است که انسان سالم در بازه زمانی طولانی‌تر به صورت مولد و کارایی در دسترس داشته باشیم که در این صورت پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف حاصل می‌شود.

حریرچی در خصوص رتبه ایران از نظر امید به زندگی در سال‌های قبل از انقلاب عنوان کرد: رتبه کشورمان از نظر امید به زندگی در سال های قبل از انقلاب بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ بوده، اما خوشبختانه به دلیل اقدامات مفید در حوزه سلامت طی چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی این رتبه به ۶۳ صعود کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: کاهش موارد مرگ و میر زودرس از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می شود، به طوری که تا دهه ۷۰ مرگ و میر زودرس حدود زیر ۷۰ سال بوده که متأسفانه بیش از ۸۰ درصد مرگ و میرهای ما در همین سن رخ داده است.

حریرچی با اشاره به اینکه در سال های قبل تنها ۲۰ درصد ایرانیان بالای ۷۰ سال عمر می‌کردند، افزود: با پیشرفت‌های اجتماعی و اقدامات مفید در حوزه سلامت خوشبختانه نزدیک به ۴۷ درصد ایرانیان بیش از ۷۰ سال عمر می کنند.

وی ادامه داد: سال ۹۵، ۳۶۰ هزار مورد مرگ اتفاق افتاده که از این میان ۲۱۹ هزار مرد و ۱۴۱ هزار نفر زن بوده که  ۱۹۳ هزار نفر قبل از ۷۰ سالگی فوت کرده‌اند.

تلاش وزارت بهداشت برای کاهش مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال

وی اظهار کرد: تلاش وزارت بهداشت بر این است که مرگ و میرهای زیر ۷۰ سال را کاهش و سن امید به زندگی را به بالای ۸۰ سال برسانیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص مزاحمت تلفنی برای اورژانس کشور ادامه داد: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تماس با اورژانس گرفته می شود که متاسفانه ۳۰۰۰ تماس آن مزاحمت تلفنی بوده که از این تعداد حدود یک درصد اطلاعات غلطی به عوامل اورژانس می‌دهند و باعث بروز مشکلاتی برای آنها و گرفتن وقت و تحمیل هزینه‌هایی به حوزه سلامت می‌شوند که البته همه این موارد را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم.

حریرچی با اشاره به اینکه کاهش مزاحمت تلفنی اورژانس، نیازمند پیشگیری و ارتقای فرهنگ سازی دارد، افزود: میزان انرژی مصرف خانوارهای ایرانی متفاوت است، به طوری که ۵۰ درصدایرانیان بیشتر از نیاز خود غذا مصرف کرده و حدود ۲۲ درصد از ایرانیان مصرف انرژی مناسبی دارند و همچنین  حدود ۲۴ درصد آنها در دسترسی به انرژی کافی با مشکلاتی مواجه هستند.

وی در خصوص هزینه‌های حوزه سلامت ادامه داد: یکی از مسائل مهم در حوزه سلامت این است که ما باید چه مقدار در این حوزه برای بیماری‌های مختلف هزینه کنیم و چه نوع عارضه‌هایی را در اولویت اول خود قرار دهیم که در این میان علم اقتصاد کمک بزرگی به ما می‌کند که چگونه منابع محدود را برای نیازهای نامحدود مصرف کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: اقدامات سلامت، زمانی اثربخش است که در طول زندگی تاثیر مثبتی داشته و طول عمر و همچنین کیفیت زندگی را افزایش دهد که در این میان شاخص دالی به ما نشان می‌دهد، بر اثر بیماری چندسال عمر از دست رفته و چند سال کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار گرفته است.

حریرچی با بیان اینکه اقدامات بسیار زیادی در مورد سموم کشاورزی، که حتی حساس تَر از کودها هستند، انجام شده است، گفت: در چندسال اخیر با همکاری وزارتخانه های بهداشت و جهادکشاورزی، اقدامات خوبی در زمینه نظارت بر کودهای کشاورزی و سموم دفع آفات انجام شده است.

 

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۰۹ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.