حیواناتی که سیاسی شدند! +تصاویر

۱۳۹۶-۱۱-۰۲ چند رسانه‌ای

حیواناتی که سیاسی شدند! +تصاویر

این روز‌ها حیوانات هم سیاسی شده‌اند و به ابزاری در دنیای دیپلماسی تبدیل شده‌اند؛ شاید خیلی چیز‌ها از «دیپلماسی پاندا» شنیده باشید، اما امروزه دیپلماسی حیوانات به پاندا محدود نمی‌شود.

مجله فارس پلاس: شاید آن روزی که قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان یک سگ را به پوتین هدیه داد، این نوع هدیه دادن از سوی مقامات سیاسی حداقل برای ما ایرانی‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسید، اما واقعیت این است که در عرصه دیپلماسی، هدیه دادن حیوانات امری متدوال و در برخی کشور‌ها محبوب هم هست.

سابقه حضور حیوانات در مراسمات سیاسی به روم باستان بر می‌گردد؛ جایی که حیوانات خطرناکی مانند شیر و ببر وارد زمین گلادیاتور‌ها می‌شدند و پادشاهان از دیدن مبارزه آن‌ها لذت می‌بردند.

این علاقه به حیوانات در بین سیاستمداران تا حدی بود که امپراطور تراژان از فرمانروایان معروف رومی (که به عقیدهٔ برخی از مورخان بزرگترین قیصر روم به شمار می‌رفت) مجموعه‌ای ۱۱،۰۰۰ تایی از حیوانات وحشی و خانگی را در اختیار داشت.

 شتر گاو پلنگ ها، سابقه‌دار عرصه سیاست

زرافه‌ها سهم بسزایی از دیپلماسی حیوانات را برعهده دارند چرا که اولین زرافه توسط جولیوس سزار، ۴۶ سال قبل از میلاد مسیح به اروپا آورده شد که هدیه‌ای از جانب کلئوپاترا ملکه آن دوران مصر باستان بود.

همچنین فرمانروای مصر در سال ۱۴۷۸ میلادی برای آن که بتواند روابط خود با لورنزو مدیچی جهت مقابله با ترک‌های عثمانی را گسترش دهد یک زرافه به فلورانس ایتالیا فرستاد. جالب است که این زرافه اجازه حضور آزادانه در خیابان‌ها را داشت و مردم فلورانس از پنجره‌های طبقه دوم به این حیوان غذا می‌دادند و از زیبایی و زیبایی آن لذت می‌بردند.

سلطان محمد علی، حاکم مصر هم به تبعیت از گذشتگان خود یک زرافه را در سال ۱۸۲۶ میلادی به شارل دهم پادشاه فرانسه هدیه داد. این هدیه باعث شد تا در آن زمان چیزی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر یعنی، یک هشتم جمعیت آن زمان پاریس برای دیدن این زرافه جمع شوند.
برای مصری‌ها، دیپلماسی حیوانات با زرافه معنا پیدا می‌کند.

دیپلماسی پاندا در چین

باید چین را سردمدار دیپلماسی حیوانات در دوران معاصر دانست. از سال ۱۹۵۰ به بعد چین تعداد زیادی خرس پاندا را به دیگر کشور‌های جهان فرستاد؛ از کره شمالی و اتحاد جماهیر شوروی گرفته تا دولت نیکسون در آمریکا و مرکل در آلمان. چین با هدیه کردن یا قرض دادن این پاندا‌ها به دولت‌ها، به دنبال دوستی با آن‌ها و توجه مردم جهان به این حیوان خاص است.

پاندا هدیه دادن در چین رسمی است که از قرن هفتم میلادی و از دوران امپراتوری «تنگ‌ها» برای آن‌ها به جا مانده است. آن زمان امپراتریس چین دو پاندا به نشانه دوستی به ژاپن فرستاد تا به این بهانه ژاپنی‌ها خاطره جنگ‌های گذشته را فراموش کنند.

حیواناتی که سیاسی شدند

چینی‌ها همچنین برای ارتباط مردم دو سوی تنگه تایوان و بازگشت صلح آمیز این جزیره تحت حاکمیت چین از دیپلماسی پاندا استفاده کردند. چین آن زمان دو پاندا به تایوانی‌ها هدیه داد تا ثابت کند که مردم چین و تایوان از یک نژاد، یک زبان و یک فرهنگ هستند.
چشم بادامی‌ها فرستادن پاندا با مقاصد سیاسی در دوران معاصر را هم از سال ۱۹۷۲ با شیب بیشتری آغاز کردند؛ زمانی که ریچارد نیکسون به عنوان اولین رئیس جمهور آمریکایی وارد پکن شد، مائو به نشانه دوستی دو قلاده خرس پاندا به او هدیه داد.

حیواناتی که سیاسی شدند

سال ۱۹۷۲ زمانی که چین و ژاپن روابطشان بعد از سال‌ها جنگ، عادی شد دوباره نوبت به نقش‌آفرینی پاندا‌ها رسید؛ دولت چین در همان زمان یک‌جفت پاندا به نام‌های «ران‌ران» و «کان کان» به ژاپن هدیه داد و پولی هم از بابت آن‌ها دریافت نکرد.

تاکنون ده‌ها پاندا از سوی چین به کشور‌های دیگر هدیه داده شده، اما در سال‌های اخیر آن‌ها این سیاه‌وسفید‌های دوست داشتنی را اجاره می‌دهند.

حیواناتی که سیاسی شدند

 تنبل‌های برزیلی

برزیلی‌ها هم برای اینکه از قافله هدایای خاص دیپلماتیک عقب نمانند، در سال ۱۹۶۸ هدیه‌ای ویژه به ملکه الیزابت دوم دادند: دو عدد «تنبل». تنبل‌ها که بومی مناطق جنگلی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی هستند، مستقیما به باغ وحش لندن اهدا شدند، جایی که چند تن از دیگر “هدایای زنده” ملکه الیزابت نگهداری می‌شوند: یک جگوار (پلنگ خالدار آمریکایی)، یک فیل و دو سگ آبی.

  هدیه بلغاری‌ها به روس‌ها

در سال ۲۰۱۰ بویکو باریسوف، نخست وزیر بلغارستان یک قلاده سگ به پوتین، رییس جمهور روسیه اهدا کرد. بعد از مدتی، نخست وزیر ژاپن شینزو آبه نیز سگ دیگری را به پوتین هدیه داد.

دوست مشترک ترک‌ها و ترکمن‌ها

عبدالله گل رییس جمهور سابق ترکیه در سال ۱۳۹۲ در صفحه توییترش عکس هدیه قربان قلی بردی محمد اف همتای ترکمنستانی اش که یک اسب بود را به اشتراک گذاشت.

حیواناتی که سیاسی شدند

با توافق دو رییس جمهور نام این اسب آرکاداش به معنای «دوست» انتخاب شد.

دیپلماسی سگی ژاپن

مقامات ژاپنی که سال ۲۰۱۲ یک سگ آکیتای ماده را به پوتین هدیه داده بودند در سال ۲۰۱۵ نیز یک سگ نر از همین نژاد را به رئیس جمهور روسیه هدیه دادند.

حیواناتی که سیاسی شدند

هدیه‌ای که سرنوشتش به دیگ غذا ختم شد

مقامات کشور مالی در اوایل سال ۱۳۹۲ برای تشکر از فرانسوا اولاند، رییس جمهور پیشین فرانسه، در مقابله با گروه‌های افراطی، یک شتر به او هدیه دادند.

حیواناتی که سیاسی شدند

اولاند به دلیل شرایط متفاوت آب و هوایی شتر اهدایی را به فرانسه نبرد و به یک خانواده در مالی سپرد، اما اعضای این خانواده ترجیح دادند شتر را ذبح کرده و از گوشت آن غذایی محلی به نام تاجین تهیه کنند.

پیشکش قرقیز‌ها به پوتین

حیواناتی که سیاسی شدند

رئیس جمهور قرقیزستان سال گذشته پس از پایان یکی از دیدار‌های رسمی‌اش با پوتین یک اسب نراصیل را به رسم مهمان نوازی قرقیز‌ها به پوتین هدیه کرد.

  هدیه پوتین به ترامپ

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا در سال گذشته یک اسب سفید از برترین نژاد اسب روس را به وی اهدا کرد.

ترامپ نیز در همان زمان تصمیم گرفت ۳۰ درصد از سهم یکی از مهم‌ترین هتل‌های خود در نیویورک را به ولادیمیر پوتین تقدیم کند، هتلی که قیمت آن ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

همچنین قیمت اسب روس که از نژادی اصیل و بسیار کمیاب بود، ۱۰ میلیون دلار تخمین زده شد.

هدیه‌ای که پوتین را خیلی خوشحال کرد

حیواناتی که سیاسی شدند

اوایل پاییز امسال قربانقلی بردی محمداف در حاشیه دیدار روسای جمهور روسیه و ترکمنستان در چارچوب نشست کشور‌های مشترک المنافع در شهر سوچی روسیه، هدیه‌ای جالب به ولادیمیر پوتین اعطا کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان درباره هدیه‌اش این گونه توضیح داد: ما یک دوست مشترک داریم و این یک سگ از تنها نژاد آلابای اصیل در جهان است و من امروز این سگ را به پوتین هدیه می‌دهم.

  اسب‌هایی که به پادشاه بحرین هبه شد

اسب نر ۳ ساله تربیت شده در اسطبل‌های سلطنتی انگلیس که از نژاد عرب بحرینی است هدیه‌ای بود که ملکه انگلیس ۴ ماه پیش به پادشاه بحرین هبه کرد.

حیواناتی که سیاسی شدند

پوتین نیز در سال ۱۳۹۴ در حاشیه دیدار با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در بندر سوچی روسیه، یک راس اسب اصیل مسابقه به نام «حجی بک» که از نژاد «آخاک تکه» است را به وی هدیه داد.

حیواناتی که سیاسی شدند

اسب در قبال پاندا

آخرین حیوانی هم که سیاسی شد، یکی از اسب‌های گارد ویژه فرانسه بود که اواسط ماه گذشته توسط امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، برای جلب توجه «شی جین پینگ» همتای چینی‌اش به وی اهدا شد.

حیواناتی که سیاسی شدند

این نخستین باری است که فرانسه یکی از اسب‌های سواره نظام را هدیه می‌دهد و در پاسخ «دیپلماسی پاندا» چین انجام شد. پیش از این همسر مکرون، مادرخوانده پاندایی شد که پکن به باغ وحشی نزدیک پاریس هدیه داده بود

دیپلماسی کوآلا

استرالیا در سال ۱۳۹۳ در یک حرکت هوشمندانه و پیش از نشست رهبران جهان برای حضور در مراسم سران گروه ۲۰، کوآلا یکی از مشهورترین نماد‌های خودشان را مهمان مراسم کردند تا به نوعی دیپلماسی کوآلای خود را کلید زده باشند.

حیواناتی که سیاسی شدند

روانشناسان معتقدند که هدیه می‌تواند گویای خیلی چیز‌ها درباره اهداکننده و دریافت کننده هدیه باشد. می‌گویند، هدیه بازتاب دهنده دنیای درون اهدا کننده است؛ حال باید دید در دنیای دیپلماسی حیوانات هم چنین چیزی صادق است؟

حیواناتی که سیاسی شدند

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۰۲ چند رسانه‌ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.