آزمون توان مالی افراد توسط دولت برای حذف یارانه

۱۳۹۶-۱۱-۰۱ اقتصاد

 آزمون توان مالی افراد توسط دولت برای حذف  یارانه

 کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پس از بررسی لایحه بودجه سال آینده، مجوز بررسی حساب‌های بانکی در راستای حذف یارانه غیرنیازمندان را به دولت داد.

 براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در رابطه با تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال آینده، به دولت اجازه داده شده است در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقط مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و نیز معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، در سال ۱۳۹۷ از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تا مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان را هزینه کند.

به این ترتیب، دولت موظف است نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد در طول ۳ ماه اول سال ۱۳۹۷ به صورت تدریجی اقدام کند. افرادی که مایل به بررسی تراکنش‌های مالی خود و آزمون وصع آنها توسط دولت نیستند، می‌توانند از دریافت یارانه اعلام انصراف کنند.

در عین حال، در صورتی که خانوارها نسبت به حذف یارانه خود معترض باشند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه موضوع را بررسی و در صورت استحقاق، نسبت به برقراری یارانه آنها اقدام کند.

به این ترتیب، مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی و سازمان بهزیستی اختصاص می‌یابد.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، وزارت نفت از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران موظف است کلیه وجوه عمومی از جمله درآمد حاصل از فروش داخلی ۵ فرآورده نفتی اصلی، سوخت هوایی و گاز طبیعی را از ابتدای سال ۱۳۹۷ به حساب متمرکز ریالی و ارزی به نام خزانه‌داری کل کشور که تحت عنوان تمرکز وجوه درآمد شرکت نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می شود، واریز کند. خزانه داری کل کشور ، ماهانه سهم هدفمندی یارانه ها مربوط به شرکت‌های مذکور را با اولویت نسبت به سایر تکالیف، از حساب‌های فوق برداشت می‌کند. عدم اجرای این بند در حکم تصرف غیر قانونی در وجوه و اموال دولتی یا عمومی است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است به گونه ای عمل کند که شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های گاز استانی و همچنین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از ابتدای سال ۱۳۹۷ به صورت برخط، اطلاعات پرداخت مربوط به کلیه مشترکین را در اختیار داشته باشند.

خبر آنلاین

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۱-۰۱ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.