پرنسس ۲۰ درصدی ایران که بود؟

۱۳۹۶-۱۰-۲۸ چند رسانه‌ای

پرنسس ۲۰ درصدی ایران که بود؟

اشرف دختر کوچک خانواده پهلوی، به دلیل فسادهای اخلاقی و اقتصادی‌اش به پرنسس ۲۰ درصدی از جانب تجار اروپایی و آمریکایی مشهور شده بود.

خاندان پهلوی از همان آغاز ورود خود به صحنه سلطنت و جنگ و جنجال بر سر تاج و تخت، نشان داد که تزلزل و سست عنصری ریشه در ژن و خونشان دارد. از رضا شاه مزدور که با فریب و حمایت سران اروپایی به‌ویژه انگلیس پا به عرصه گذاشت تا ربع پهلوی که در به ارث بردن خصوصیات اجدادی‌اش سنگ تمام گذاشته است.

برای خانواده پهلوی از همان ابتدا تنها راه رسیدن به سلطنت و حکومت بر مردم، اعمال فشار بر آنها و چپاول و غارتگری اموالشان بود. شاهزادگان پهلوی هیچیک ثبات اخلاقی نداشتند و رفتارهای آنها در طول تاریخ همواره از یک عقده روانی و فشار عصبی حکایت داشته است. مثلا اشرف پهلوی خواهر دوقلوی محمدرضا از همان ابتدا مورد بی‌توجهی خانواده واقع شد، زیرا قل او پسر بود و این خاندان علاقه وافری به پسر داشتند تا بتواند سلطنت را به ارث ببرد و جای پدر بنشیند، از این رو اشرف دوران کودکی خود را در هاله‌ای از طردشدگی گذراند که نتیجه‌اش فسادهای اخلاقی و مالی او بود.

اشرف نیز همچون اعضای دیگر خانواده‌اش ثبات نداشته و بسیار بی‌قید و بند بود. ازدواج‌های مکرر او خود دلیل روشنی بر این ادعاست. فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی اشرف و نیز فسادهای اخلاقی بسیارش از او یک چهره منفور در میان مردم ساخته بود. وجهه ناخوشایندی که با هیچکدام از سیاستهای ناشیانه و ظاهر سازی‌های او توجیه نشد.

اشرف پهلوی برای آنکه بتواند تا حدی این ضعف اخلاقی‌اش را توجیه و جایگاهش را در دل مردم محکم کند، اقدام به تشکیل سازمان تامین اجتماعی و بیمه درمانی خیریه و نیز ایجاد سازمان‌هایی مربوط به امور زنان با هدف ورود و حضور بیشتر آنها به اجتماع کرد. اقداماتی که جز برای ظاهرسازی نبود که  البته ثروت زیادی را برای او رقم زد. ناگفته نماند بخش عظیمی از این ثروت از طریق قاچاق مواد مخدر به دست آمده بود.

فعالیتهای بی‌محابانه اشرف تا حدی بود که دیگر عمال و تجار اروپایی لقب پرنسس ۲۰ درصدی را به او داده بودند. آنها خطاب به محمدرضا پهلوی، اقدامات اشرف را برای خاندان پهلوی و فرهنگ ایران کسرشأن دانستند.

باشگاه خبرنگاران

(Visited 1,309 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۲۸ چند رسانه‌ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.