عربستان مقابل ایران مسلح می‌شود

۱۳۹۶-۱۰-۱۹ سیاست

عربستان مقابل ایران مسلح می‌شود

 ایرنا نوشت: روزنامه سوئیسی ‘بازلر سایتونگ’ امروز (سه شنبه) نوشت: عربستان و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) به منظور جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در منطقه همکاری نظامی مخفیانه دارند.

پایگاه خبری عربی ۲۱ به نقل از مقاله ای که هیومن پییر در روزنامه سوئیسی بازلر سایتونگ منتشر کرده، نوشت: برخی منابع سعودی گفتند که ریاض در حال خرید سلاح از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) است.

به نوشته روزنامه سوئیسی، عربستان همچنین علاقمند به خرید موشک های ضدتانک و سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین است که تل آویو ادعا می کند قدرت این موشک ها در مواجه با موشک هایی که از سوی غزه شلیک می شود، به اثبات رسیده است.
بنابراین گزارش، ریاض تلاش می کند تا سامانه ضدموشکی را برای مقابله با موشک های زمین به زمین شلیک شده از سوی یمنی ها از اسرائیل خریداری کند؛ همکاری در زمینه های امنیتی بین ریاض و تل آویو نیز به مرحله بسیار گسترده ای رسیده است.

روزنامه سوئیسی در عین حال تاکید کرده که نخبگان سعودی نگرانی خود را از برقراری تماس دراز مدت با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) ابراز کرده اند.

مایک پمپو مدیر سازمان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در ماه دسامبر گذشته گفت که عربستان و دیگر کشورهای عربی سنی در زمینه مبارزه با تروریسم به طور مستقیم با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) ارتباط داشته و کار می کنند.
یووال اشتاینتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نیز ماه نوامبر گذشته اعتراف کرد که تل آویو با توجه به نگرانی های مشترک درباره ایران با مقامات سعودی تماس های سری داشته است.

وی در مصاحبه با رادیو ارتش رژیم صهیونیستی درباره مخفی ماندن روابط با عربستان گفت: ما با کشورهای اسلامی و عربی رابطه داریم که برخی از آنها در حال حاضر مخفی هستند و ما معمولا مانند طرف مقابل از این روابط شرمنده نیستیم.

وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت: طرف های دیگر (عرب ها) مایل به مخفی ماندن روابط دو جانبه هستند که برای ما مشکلی وجود ندارد؛ ما زمانی که روابط پیشرفته شد به تمایل طرف دیگر در مخفی نگه داشتن آن احترام می گذاریم چه عربستان باشد چه کشورهای عربی و یا اسلامی دیگر؛ ما با کشورهای زیادی رابطه داریم ولی آنها را مخفی نگه می داریم.

روزنامه سوئیسی در پایان نوشت: تعدادی از شخصیت های سعودی سال گذشته در اکتبر ۲۰۱۷ میلادی با مقامات اسرائیلی (صهیونیستی) ملاقات کردند و در همین رابطه دو تن از مقامات سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) با همتایان سعودی خود به منظور تبادل نظر درباره مسایل منطقه و سیاست های آمریکا در خاورمیانه دیدار و گفت وگو کردند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۱۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.