وزارت خارجه آلمان سفیر ایران را فراخواند

۱۳۹۶-۱۰-۱۹ سیاست

وزارت خارجه آلمان سفیر ایران را فراخواند

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند که وزارت امور خارجه آلمان سفیر ایران در این کشور را برای پاسخگویی درباره اتهامات مربوط به آن چه جاسوسی سپاه قدس در آلمان از گروه‌های حامی اسرائیل عنوان شده، فراخوانده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، وزارت امور خارجه آلمان در یک نشست در این وزارتخانه در ماه دسامبر، سفیر ایران در آلمان را به دلیل فعالیت‌های جاسوسی گروه‌های حامی اسرائیل فراخوانده است.

این رسانه‌ها همچنین مدعی شدند که ایران یک دانشجوی پاکستانی ۳۱ ساله به نام مصطفی حیدر سید نقفی را استخدام کرده بود تا از رئیس پیشین جامعه دوستی آلمان-اسرائیل و یک استاد دانشگاه فرانسوی-اسرائیلی در پاریس جاسوسی کند.

یک دادگاه در برلین این شهروند پاکستانی را در ماه مارس با ادعای اینکه برای سرویس های اطلاعاتی ایران کار می‌کرده و از ایران و یک کشور دیگر عضو ناتو جاسوسی می کرده است، به چهار سال و سه ماه زندانی محکوم کرد.

بنابر گزارش رسانه‌های آلمانی وزارت امور خارجه این کشور به علی ماجدی سفیر ایران گفته است که این اقدامات غیرقابل قبول هستند و پیامدهایی منفی برای روابط دو جانبه ایران و آلمان خواهند داشت.

وزارت خارجه آلمان همچنین تاکید کرده است که تحت هیچ شرایطی نقض قوانین این کشور پذیرفته نخواهد بود.

رسانه‌های آلمانی همچنین ادعا کرده‌اند که سپاه قدس ایران در بازه زمانی ژوئیه ۲۰۱۵ تا ژوئیه ۲۰۱۶ دست کم مبلغ ۲۰۰۰ یورو به این شهروند پاکستانی پرداخت کرده بود.

سرویس‌های اطلاعاتی آلمانی پیش از این نیز ادعا کرده بودند که ایران در این کشور از گروه‌های اسرائیلی جاسوسی می کند.

مقامات آلمانی در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷، ۲۲ پرونده مربوط به اتهامات جاسوسی ایران در آلمان را بررسی کردند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۱۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.