سوراخ لایه ازن تا ۶۰ سال دیگر بسته می‌شود

۱۳۹۶-۱۰-۱۶ دنیای فناوری

 سوراخ لایه ازن تا ۶۰ سال دیگر بسته می‌شود

 ناسا اعلام کرده که طبق آخرین تحقیقات، حفره لایه ازن در حال ترمیم است و تا سال ۲۰۶۰ (۱۴۳۹) به‌طور کامل بسته خواهد شد. به گفته ناسا، این مهم به لطف ممنوعیت جهانی استفاده از گازهای کلروفلوئوروکربن (CFC) محقق شده است.

به گزارش ۲۴آنلاین و به نقل از ایسنا، کلروفلوئوروکربن‌ها موادی شیمیایی هستند که در ابزارهای تهویه و چرخه‌های انتقال حرارت به عنوان ماده واسط کاربرد وسیعی دارند. از کلروفلوئوروکربن‌ها به عنوان گاز یخچال نیز استفاده می‌شد. این گاز باعث نابودی بخشی از لایه ازن و سوراخ شدن آن شده بود. مشهورترین کلروفلوئوروکربن‌ها CFC-11 و CFC-12 هستند.
ناسا پس از مشخص شدن این موضوع که سطح کلرین در استراتوسفر زمین به سرعت در حال کاهش است، تأیید کرد که سوراخ لایه ازن به دلیل ممنوعیت CFCها کاهش یافته است. ناسا از سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) پیوسته تغییرات سوراخ لایه ازن را با ماهواره «آئورا» (Aura) نظارت کرده و تصاویر ماهواره‌ای سال گذشته نشان داد که حفره لایه ازن شروع به ترمیم کرده است و تا سال ۲۰۶۰ (۱۴۳۰) می‌تواند به‌طور کامل بهبود یابد.
تاکنون مشخص نشده بود که بسته شدن سوراخ لایه ازن نتیجه مستقیم پروتکل مونترال بوده است که در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴) توسط همه کشورهای جهان امضا شد و استفاده از کلروفلوئوروکربن‌ها را به‌طور کامل ممنوع کرد.اما مشاهدات ماهواره‌ای بلندمدت ناسا نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) میزان کلرین موجود در جو زمین حدود ۲۰درصد کاهش یافته و برای اولین بار، اثبات شده است که اقدام جهانی در سراسر جهان تأثیر قابل‌توجهی روی سیاره ما دارد.

(Visited 30 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۱۶ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.