هشتاد سال لوریس چکناوریان با مرثیه ای برای قتل عام کلید خورد

۱۳۹۶-۱۰-۱۵ فرهنگ

هشتاد سال لوریس چکناوریان با مرثیه ای برای قتل عام کلید خورد

اولین روز از برنامه ” ۸۰ سال لوریس چکناوریان” با اجرای کنسرت “مرثیه ای برای قتل عام” به رهبری “محمد شله چی” از ساخته های استاد چکناوریان کلید خورد.

در این برنامه که با حضور گسترده علاقمندان به موسیقی و لوریس چکناوریان روبرو شده بود همچنین  اسقف اعظم ارامنه در ایران، تنی چند از سفرای کشور سوییس،ایران درودی، رازمیک اوحانیان،پیمان یزدانیان،مرجان گلچین و ….هم حضور داشتند.

در ابتدای برنامه “مرثیه ای برای قتل عام” که برای یادبود قتل عام ارامنه توسط لوریس چکناوریان و برای ترومپت و ۶ نوازنده پرکاشن نگاشته شده بود توسط آنسامبل تهران به رهبری محمد شله چی اجرا شد و در ادامه برنامه هم که پس از تنفسی کوتاه برگزار شد قطعات “موذر” و “باله فانتاستیک” نواخته که با تشویق فراوان روبرو شدند.

گلوریا د پیانته ویچین، جولیانو گرانیتی پیانیست های برجسته ایتالیایی،ماریا د پیانته ویچین نوازنده و سولیست ایتالیایی،پیترو اسکیوتو نوازنده ترومپت ارکستر فیلارمونیک اسکالا میلان از جمله نوازندگان خارجی بودند که این اجراها را همراهی می کردند.

همچنین یاسمین کیمیاوی نوازنده ساز ابوا که فارغ التحصیل از دانشگاه هنر فرانکفورت آلمان است در قطعه “موذر” به نواختن ساز ابوا پرداخت.

در پایان این برنامه هم “باله فانتاستیک” که استاد چکناواریان در سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ در زمان اقامت خود در وین نوشته اجرا شد.

لوریس چکناوریان هم که از ابتدای برنامه در تالار وحدت حضور داشت و در جمع علاقمندان خود قرار گرفته بود  با ابراز خوشحالی از اینکه چنین برنامه ای تدارک دیده شده خود را مشتاق برای شنیدن آنها دانست که سال ها قبل نگاشته و در ایران هم تا به امروز بسیاری از آنها اجرا نشده اند.

رازمیک اوحانیان رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران که در میان مهمانان این برنامه بود درباره لوریس چکناواریان گفت: از آثار استاد چکناوریان در این ۵۰ سال بالغ بر ۷ هزار صفحه تولید شده است ضمن اینکه دو ماه پیش هم همه کارهای ایشان به کتابخانه موزه موسیقی اهدا شد.

او ادامه داد:کارهایی که امروز برای شنیدن آنها به اینجا آمده ام قطعاتی از ایشان است که سال هاست اجرا نشده اند و از این نظر بسیار خاص هستند که  برای سه ساز ضربی و  سه پیانو نوشته شده و قرار است توسط نوازنده هایی از کشور سوییس و ژاپن نواخته شود.

رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران همچنین اجرای چنین برنامه های بزرگداشتی را که جنبه شناسایی آثار بزرگان موسیقی را دارد بسیار ارزشمند و باعث امیدواری برای موزیسین های دیگر دانست که روزی  کارهای آن ها هم با اجرا در میان مردم مردم سنجش قرار می گیرد.

همچنین در این برنامه که با حمایت حامی مالی شرکت هاکوپیان برگزار شده بود، بنیان گذار، عضو هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت “سومبات هاکوپیان” با عنوان اینکه  آثار چکناواریان به گذشته های ما برمی گردد و حس و حال آن زمان را بازسازی کرده درباره انگیزه حمایتی شان از این مراسم بزرگ گفت:استاد چکناواریان روی نواهای ارامنه و ایرانی به یک اندازه کار کرده  و برای ما بسیار ارزشمند است که بتوانیم تمام ساخته های ایشان را بشنویم.

او با بیان اینکه حامیان مالی باید در انتخاب هنرمندان و حمایت از آنها هوشمندی داشته باشند عنوان کرد: حمایت از هنر کمکی به سالم زیستن جامعه است خصوصا برای جامعه امروزی که پر از تنش های مختلف است و مردم نیاز به امید و آرامش دارند.

گفتنی است در ادامه این برنامه امروز –جمعه- فیلم زیارت گیومری در خانه هنرمندان نمایش داده می شود.این فیلم به زلزله سال ۱۹۹۷ ارمنستان و  لوریس چکناواریان می پردازد که برای کمک به مردم زلزله زده کنسرتی در آمریکا می دهد و همچنین با پای پیاده و برای جمع کردن مسیر طولانی ایروان تا گیومری را می رود.

(Visited 59 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۱۵ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.