دستاوردهای مثبت معاون مطبوعاتی

۱۳۹۶-۱۰-۰۵ فرهنگ

دستاوردهای مثبت معاون مطبوعاتی

مهدی خاکی فیروز
به عنوان یک روزنامه نگار، به رغم آن که مسیر طولانی برای توسعه و شکوفایی رسانه های ایران پیش رو می بینم، عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه رسانه ای بویژه دستاوردهای معاونت مطبوعاتی را مثبت و بخشی از این فرایند طولانی می دانم.
خوشبختانه در پنج سال گذشته به همت معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چهار دستاورد بزرگ حاصل شده است که هر یک به تنهایی، در خور تحسین است و در تاریخ از آن به نیکی یاد خواهد شد.
۱- آزادی مطبوعات در حداکثر ظرفیتی که نظام و جامعه می پسندند، تامین شد. شاهد کمترین توقیف رسانه ها بودیم و تعداد پرونده هایی که برای روزنامه نگاران تشکیل شد به حداقل ممکن رسید. بازداشت روزنامه نگاران که در ۲۰ سال پیش از دولت یازدهم به امری بدیهی تبدیل شده بود، به شدت کاهش یافت و احساس امنیت شغلی، تا حدودی به حرفه روزنامه نگاری بازگشت. در این میان معاونت مطبوعاتی با رایزنی مستمر با مسوولان قضایی، تلاش کرد تا روند توسعه آزادی ها، تثبیت شده و امید است که با استمرار این روند، به شرایط ایده آل دست یابیم. هر چند امیدوارم هم از یکسو ظرفیت انتقادپذیری جامعه و نظام سیاسی افزایش یابد و هم از سوی دیگر، اصحاب رسانه ها با رفتارهای حرفه ای خود، به تثبیت و توسعه این ظرفیت کمک کنند.
۲- در سال های نه چندان دور- حتی در دولت اصلاحات- اخذ مجوز نشریه به رانتی برای نیروهای سیاسی تبدیل شده بود و کمتر روزنامه نگار مستقلی امکان اخذ مجوز نشریه می یافت. این که مدیریت رسانه ها به اهل فن سپرده شود و سیاستمداران مصرف کننده خدمات آنها باشند، به مراتب شیوه مطلوب تری است که خوشبختانه در کارنامه دولت یازدهم ثبت شد. افتخار دیگر این دولت این است که با فراهم کردن سامانه برخط، روند ثبت نام و بررسی و صدور مجوز از شفافیت برخوردار شد و نظام چانه زنی با کارشناسان برای جابجایی نوبت و … رخت بر بست. همین اقدام باعث شد تا برای نخستین بار در تاریخ ۳۵ ساله اخیر، تعداد صاحبان امتیاز خصوصی رسانه ها، از صاحبان امتیاز حکومتی فزونی یابد.
۳- در دولت دهم، انبوهی از افراد غیرمرتبط از بیمه مطبوعاتی، طرح ترافیک خبرنگاران و سایر مزایا بهره مند شدند در حالی که بسیاری از اصحاب رسانه، هیچ یک از این تسهیلات را دریافت نمی کردند. تا پیش از دولت یازدهم، عمده حمایت های دولتی، به مدیران رسانه ها تعلق می گرفت و کارکنان نشریات، بویژه خبرنگاران، تا حدود زیادی بیرون بازی بودند. بسیار دیده ایم که مدیران برخی رسانه ها، امکانات حمایتی را به جای خبرنگاران نشریه، به خویشاوندان سببی و نسبی و حتی … خود می دادند و به روش های متعدد، حقوق اولیه خبرنگاران را هم پایمال می کردند. خوشبختانه در دولت یازدهم، این اوضاع با سرعت باورنکردنی بهبود یافت و کرامت خبرنگاران، به آنها برگردانده شد. نگرش دولت یازدهم، حمایت های جامع از همه اصحاب رسانه بود نه صرفا سهامداران بنگاه های مطبوعاتی.
۴- در دوره کاری دولت یازدهم، اقتصاد مطبوعات که به دلیل حجم عظیم مداخله های دولتی به شدت نحیف شده بود، با برخی گشایش های کاری اندکی بهبود یافت. اگر همزمانی رکود اقتصادی عمومی و رواج رسانه های نوین نبود، این گشایش ها می توانست جهش بزرگی در عرصه رسانه های عمومی برجای بگذارد. و اگر این حمایت ها و گشایش ها نبود، چه بسا شاهد مرگ اکثریت قریب به اتفاق رسانه های غیردولتی می بودیم. بویژه آن که می دانیم خروج برخی از پیشکسوت های عرصه رسانه از فعالیت حرفه ای که عمدتا به دلیل تنگ نظری های دولت دهم رخ داد، سرمایه انسانی رسانه های غیردولتی را با مخاطرات متعددی مواجه کرده است.

 

(Visited 21 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۰۵ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.