وضعیت تهران فردا زرد می‌شود

۱۳۹۶-۱۰-۰۲ جامعه

وضعیت تهران فردا زرد می‌شود

شهردار تهران گفت: با توجه به شرایط فعلی، وضعیت قرمز در شهر تهران از فردا صبح به وضعیت زرد تبدیل می‌شود، ضمن اینکه دستگاه‌ها آمادگی خود را تا زمان سفید شدن وضعیت ادامه خواهند داد.

به گزارش ۲۴ آنلاین ،  محمدعلی نجفی شهردار تهران پس از پایان سومین جلسه اضطراری اعضای ستاد مدیریت بحران شهر تهران، که عصر امروز در مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زلزله ملارد یک زلزله مانور واقعی برای شهر تهران محسوب شد و توانستیم عملکرد مردم و مسئولان را رصد کنیم.

وی با اشاره به وقوع زلزله در شهر تهران گفت: در همان ساعات اولیه ستاد مدیریت بحران شهر تهران با حضور اعضا و نمایندگان مربوطه جلسات خود را آغاز کرد و مصوبات مورد نظر را به تصویب رساند.

شهردار تهران راجع به برگزاری سومین جلسه اضطراری اعضای ستاد مدیریت بحران بیان کرد: در جلسه امروز گزارشی از آخرین اقدامات انجام‌شده ارائه شد و دستگاه‌های مسئول نیز نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

نجفی با ابراز این‌که “با توجه به شرایط فعلی به‌سمت پایداری و سکون و خارج از وقوع زلزله بزرگ‌تر حرکت می‌کنیم” گفت: با توجه به شرایط مطرح‌شده وضعیت قرمز در شهر تهران از فردا صبح برداشته شده و وضعیت زرد اعلام می‌شود که البته تأکید بر ادامه آمادگی دستگاه‌ها کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در جلسه امروز همچنین ۱۰ مصوبه مختلف برای هر یک از دستگاه‌های مسئول به تصویب رسید، ضمن این‌که یکی از رویکردهای اصلی ما در موضوع زلزله محله‌ای کردن آن و آمادگی شهروندان در محلات است.

شهردار تهران گفت: محله‌محوری یکی از سیاست‌های شهرداری است که البته در این زمینه باید آموزش لازم به شهروندان در زمان بحران اعم از زلزله داده شود، ضمن این‌که باید امکانات لازم در محلات فراهم شود.

نجفی با یادآوری وقوع زلزله در چهارشنبه‌شب در تهران گفت: پس از وقوع زلزله بسیاری از خیابان‌های تهران دچار ترافیک شدند و چنانچه در همان زمان زلزله بزرگتری به‌وقوع می‌پیوست قاعدتاً کار امدادرسانی در ساعات اولیه در شهر غیرممکن می‌شد و علت آن نیز تردد مردم در سطح شهر بود.

وی با تأکید بر این‌که باید جان‌پناه‌های مناسبی در زمان وقوع زلزله در محلات پیش‌بینی شود گفت: طبیعتاً اگر این مکان‌ها در سطح محلات فراهم شود شاهد هجوم مردم به خیابان‌ها نخواهیم بود.

شهردار تهران گفت: در زلزله‌ اخیر باید نقاط ضعف و قوت چه در مسئولان و چه در مردم شناسایی شود.

نجفی همچنین با اشاره به هجوم شهروندان تهرانی پس از وقوع زلزله به پمپ‌بنزین‌ها بیان کرد: در این بخش شاهد خطرناک‌ترین کار بودیم، چرا که برخی از تانکرهای بنزین بین جمعیت محبوس شده بودند، ضمن این‌که برخی از همشهریان نیز با در دست داشتن ظروف پلاستیکی به پمپ‌های بنزین هجوم آورده بودند که همه این موارد ناشی از عدم آموزش بوده است.

وی ادامه داد: ارزیابی هم در ارتباط با عملیات دستگاه‌های اجرایی و مردم شده است و نقاط قوت و ضعف آن شناسایی شده است که باید نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت برجسته شود.

شهردار تهران با تأکید بر آموزش توسط سازمان صدا و سیما گفت: بر همین اساس شورای هماهنگی تصمیمی را در این زمینه گرفته است، ضمن این‌که براساس نظر کارگروه ظرف سه ماه آینده در مناطق مختلف شهر تهران مانورهای جدی در ساعت‌های مختلف انجام خواهد گرفت تا مردم به‌طور واقعی در خصوص زلزله آمادگی لازم را داشته باشند.

نجفی ادامه داد: در جلسه امروز البته تأکید شد که مانور اشاره‌شده زودتر انجام بگیرد اما دستگاه‌ها اعلام کردند که با توجه به شرایط زمان ۳ ماه را برای برگزاری این مانور در نظر بگیریم.

وی همچنین به مصوبه دولت وقت در سال ۸۹ اشاره کرد و گفت: مصوبه خوبی در این خصوص به تصویب رسیده و مأموریت‌ها و وظایف تک تک دستگاه‌ها مشخص شده، اما متأسفانه این مصوبه به مرحله اجرا نرسیده است و قاعدتاً دستگاه‌ها آمادگی اجرای مصوبه را ندارند به همین دلیل تأکید شد دستگاه‌ها و سازمان‌ها مجدداً این مصوبه را بررسی و امکانات مورد نیاز خود را اعلام کنند تا ما بتوانیم با استفاده از تعامل دولت و مجلس شرایط لازم را برای اجرای این مصوبه داشته باشیم.

شهردار تهران گفت: به‌طور مثال در این مصوبه تأکید شده است که هلال‌احمر در زمان وقوع زلزله شرایط اسکان یک میلیون نفر را داشته باشد که قاعدتاً این سازمان آمادگی ارائه این خدمات به این میزان را ندارد.

نجفی ادامه داد: چهارشنبه هفته گذشته بنده به‌همراه رئیس شورای شهر تهران، جلسه‌ای را با آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم و موضوعات مختلف مطرح شد که اصلی‌ترین موضوع پایداری شهر تهران و همچنین آمادگی دستگاه‌ها در زمان زلزله بود که در همان جلسه آقای لاریجانی قول دادند که در بودجه ۹۷ کمک‌هایی را در این بخش به شهر تهران داشته باشند.

وی گفت: شوکی که در وقوع زلزله به تهران وارد شد قاعدتاً شرایط دستگاه‌ها را برای ارائه خدمات در زمان وقوع حادثه افزایش خواهد داد.

شهردار تهران با اشاره به برخی از مطالب مطرح‌شده در خصوص این‌که اگر یک زلزله ۶ریشتری در تهران حادث شود ۵ درصد از شهر تهران به ویرانه تبدیل خواهد شد، گفت: این‌گونه مطالب مبنای علمی ندارد، که البته در تهران حادثه‌ای رخ دهد قطعاً خسارتی به شهر وارد می‌شود ولی این‌گونه نیست که تمامی شهروندان نیز در بافت فرسوده جان خود را از دست بدهند.

نجفی افزود: در حال حاضر ۱۲۰ قرارگاه و پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران فعالند که البته برخی‌ از آنها دارای کاربری‌های موقت بوده که از آن جمله می‌توان به فعالیت ورزشی بانوان اشاره کرد ضمن این‌که برخی از این پایگاه‌ها نیز به ارگانها واگذار شده بود، که در این حادثه تمامی این پایگاه‌ها در اختیار مدیریت شهری قرار گرفت.

وی ادامه داد: در روز پنج‌شنبه و پس از وقوع زلزله بنده نخستین گزارش را از وضعیت پایگاه‌های مدیریت بحران اخذ کردم، ضمن این‌که تأکید شد ظرف چند ماه آینده تمامی این پایگاه‌ها در اختیار ستاد مدیریت بحران شهر تهران قرار گیرد، که البته فعالیت برخی از پایگاه‌هایی که در حوزه ورزشی بانوان فعال‌اند چنانچه صدمه‌ای به ارائه خدمات در زمان وقوع حادثه نداشته باشد بلامانع خواهد بود.

شهردار تهران گفت: در حال حاضر ۴ پایگاه پشتیبانی نیز که در ورودی‌های شهر تهران برای استان‌های معین پیش‌بینی شده است فعال هستند، ضمن این‌که پایگاه‌هایی نیز به‌صورت فرامنطقه‌ای در سطح شهر پیش‌بینی شده است.

نجفی درباره تهیه نقشه امن اضطراری در محلات شهر تهران گفت: نقشه‌هایی برای این بخش پیش‌بینی شده است که شهروندان می‌توانند با مراجعه به سراهای محلات، و یا از طریق سایت شهرداری آن را دریافت کنند.

وی ادامه داد: به‌زودی نیز روی اپلیکیشن موبایل‌ها این نقشه نصب خواهد شد.

شهردار تهران در ادامه راجع به برخی شایعات مطرح‌شده در خصوص عدم حضورش در زمان زلزله در تهران، بیان کرد: بنده در روز پنج‌شنبه هفته گذشته جلسه‌ای را با مسئولان قرارگاه خاتم داشتم، ضمن این‌که باید تأکید کنم ۶ ماه است که به کیش نرفته‌ام و چند ماه نیز به خارج از کشور و ۳ ماه نیز به مشهدالرضا(ع).

منبع : تسنیم

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۰۲ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.