حقایق هولناک درباره کشتار میدان تیانانمن فاش شد

۱۳۹۶-۱۰-۰۲ سیاست

حقایق هولناک درباره کشتار میدان تیانانمن فاش شد

 یک سند (یا تلگرام) دیپلماتیک مربوط به سفارت انگلیس که اخیرا از طبقه بندی خارج شده بیانگر نکات هولناکی درباره کشتار دانشجویان است، ازجمله اینکه دست کم ده هزار نفر در این واقعه کشته شده اند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت اکونومیک تایمز به نقل از از خبرگزاری فرانسه ارتش چین در ژوئن ۱۹۸۹ در جریان سرکوب اعتراضات به طرفداری از دموکراسی در میدان تیانانمن پکندست کم ۱۰ هزار نفر را کشته است.

این سند که ۲۸ سال بعد از این واقعه منتشر شده از دخترانی که با سرنیزه زخمی شده بودند ، اجسادی که زیر خودروهای زرهپوش له می شدند و بقایای اجسادی که با فشار آب به داخل دریچه های فاضلاب ریخته می شدند سخن می گوید.

در همین حال سایت بی بی سی انگلیسی نیز در خبری نوشت: آلن دونالد سفیر وقت انگلیس در چین در تلگرام محرمانه ای به لندن که خبرگزاری فرانسه در آرشیو ملی انگلیس موفق به رویت آن شد می گوید :« حداقل تلفات غیرنظامیان ۱۰ هزار نفر است.»

این تخمین که در پنجم ژوئن سال ۱۹۸۹ یعنی یک روز بعد از این سرکوب صورت گرفته است تقریبا ده برابر بیش از ارقامی است که آن زمان اعلام شد یعنی از چند صد نفر تا بیش از یک هزار نفر.

در گزارش دونالد به جزئیات وحشتناکی در مورد خشونتهایی که در شامگاه سوم تا چهارم ژوئن صورت گرفت یعنی زمانی که ارتش وارد پکن شد تا به هفت هفته اعتراضات در میدان تیانانمن پایان دهد اشاره شده است. دونالد نوشته است نفربرهای زرهی ارتش در جریان پیشروی خود « به سمت جمعیت آتش گشودند و سپس آنها را زیر گرفتند.»

دونالد گفته است منبع او شخصی بود که این اطلاعات را که از ناحیه دوست نزدیکش به او داده شده بود به سفیر انگلیس منتقل می کرد.

در اواخر ژوئن سال ۱۹۸۹ دولت چین اعلام کرد در جریان سرکوب این « شورشهای ضدانقلابی » ۲۰۰ غیرنظامی و دهها مامور پلیس و افراد نظامی کشته شده اند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۱۰-۰۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.