بودجه نیروهای مسلح کشور چقدر است؟

۱۳۹۶-۰۹-۲۵ سیاست

بودجه نیروهای مسلح کشور چقدر است؟

 

بودجه دفاعی ایران چقدر در سال است؟ چه سهمی از درآمدهای کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد و این هزینه، ایران را در چه جایگاهی از دنیا قرار می‌دهد؟

اگر از بخش‌های محرمانه احتمالی بودجه‌های سالانه صرف‌نظر کنیم، پاسخ به این پرسش‌ها را باید از همان ارقام شفاف شده در لایحه‌های بودجه تخمین زد. یک‌سالی می‌شود که بودجه نظامی و دفاعی ایران با یک ماده واحده افزایش قابل توجه نزدیک به ۵درصدی داشته است. این افزایش برای بودجه سال آینده نیز لحاظ شده است. تا قبل از سال۹۶، ۵نهاد نظامی ایران به‌طور مستقیم ردیف بودجه‌ای داشتند: سپاه، بسیج، ارتش، وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح.

با اجرای برنامه ششم توسعه از ابتدای امسال، ردیف ششمی هم به این جدول اضافه شد؛ «بودجه ارتقای توان دفاعی». این بودجه به‌طور مستقیم در اختیار وزارت دفاع قرار می‌گیرد. ارزش آن هم نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان است؛ واگر قرار بود همان سهم قانونی ۵درصدی تقویت توان دفاعی در برنامه ششم لحاظ شود بالغ بر ۲۱هزار میلیارد تومان و افزایش ۵۰درصدی بودجه دفاعی کشور می‌شد.

براساس ماده ۱۰۶قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت مکلف شده حداقل ۵درصد از منابع بودجه عمومی دولت را به‌عنوان سهم تقویت بنیه دفاعی در ردیف‌های تقویت بنیه دفاعی در بودجه سالانه کشور اختصاص دهد.براساس گزارش یکی از مؤسسات شناخته‌شده در رتبه‌بندی هزینه نظامی کشورها (مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم)، بودجه نظامی ایران در سال ۲۰۱۶میلادی سهم ۳درصدی از بودجه کل کشور داشته است. محاسبات انجام شده در چارچوب مفاد برنامه ششم توسعه رشد ۰.۷درصدی از این تاریخ به بعد را نشان می‌دهد.

هم‌اکنون بودجه پیشنهادی دولت برای ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بالغ بر ۲۶هزار و ۷۰۰میلیارد تومان، ارتش بالغ بر ۹هزار و ۷۰۰میلیارد تومان، وزارت دفاع بیش از ۴هزار و ۴۹۷تومان، ستاد کل نیروهای مسلح بیش از هزار و ۶۹۷میلیارد تومان و بسیج بیش از هزار و ۱۸۰میلیارد تومان بوده است؛ ارقامی که ممکن است از سوی مجلسی‌ها بالا و پایین شود.

مجموع بودجه دفاعی کشور با جمع زدن همین ارقام بیش از ۴۳هزار میلیارد تومان می‌شود که ۳.۶درصد بودجه کل کشور خواهد بود. با دلار نرخ رسمی ۳هزار و ۵۰۰تومانی بانک مرکزی، بودجه دفاعی ایران حدود ۱۲.۵میلیارد دلار در یک سال است که در گزارش‌های بین‌المللی نیز معمولا به مشابه همین رقم استناد می‌شود.

در یک قیاس قابل توجه می‌توان به بودجه نظامی ۵۴برابری آمریکا اشاره کرد؛ رقم ۷۰۰میلیارد دلاری که کنگره آمریکا برای سال ۲۰۱۸مصوب کرده است و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز از آن به‌عنوان برنامه مهم نظامی خود یاد می‌کند. البته که بزرگی اقتصاد آمریکا و تولید ناخالص داخلی این کشور نیز براساس گزارش‌های صندوق بین‌المللی ۴۳برابر ایران است و بودجه نظامی متناسب با اقتصاد خواهد بود.

به لحاظ نسبت، کره‌شمالی بیشترین هزینه را صرف مسائل دفاعی خود می‌کند. براساس گزارش ۲۰۱۶وزارت امور خارجه آمریکا درخصوص هزینه تسلیحات نظامی، هزینه تسلیحات نظامی کره‌شمالی حدود ۳.۵میلیارد دلار در سال است که اگرچه به لحاظ مبلغ رقم بالایی نیست ولی بیش از ۲۳درصد درآمد کل این کشور (۱۵میلیارد دلار در سال) است. براساس گزارش دیگری از مؤسسه تحقیقات صلح استکهلم در سال ۲۰۱۶، بالاترین سهم هزینه نظامی از بودجه کشورهای دیگر نیز بعد از کره‌شمالی به عمان (۱۶.۷درصد) و عربستان سعودی (۱۰درصد) در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارد.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-12-15 16:43:05Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

ایران نیز در این جدول پس از ایالات متحده در جایگاه دوازدهم قرار می‌گیرد. کویت، امارات، روسیه و پاکستان نیز در همان ۱۰پله اول جدول قرار می‌گیرند. آمریکا با وجود صرف هزینه بالغ بر ۶۰۰میلیارد دلاری در بخش نظامی حدود ۳.۳درصد منابع بودجه کل این کشور را به امور نظامی تخصیص می‌دهد. از لحاظ ارزش مالی آمریکا در رتبه نخست هزینه دفاعی قرار دارد و پس از آن چین، روسیه، عربستان سعودی و هند با فاصله فاحش از آمریکا در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. ایران نیز در جدول ارزش مالی هزینه‌های نظامی پس از ترکیه در جایگاه ۱۹قرار می‌گیرد.

به‌نظر می‌رسد دولت و مجلس به واسطه محدودیت‌های شدید مالی و وضعیت نه‌چندان مناسب اقتصادی کشور در سال‌های گذشته دست‌شان چندان برای مانور روی ارقام نظامی باز نباشد و هزینه‌های دفاعی همچنان با رویکردهای به نسبت محافظه‌کارانه دنبال شود. کافی است یادآوری شود نمایندگان مجلس ۲۲مردادماه امسال طرحی با عنوان «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» به تصویب رساندند و ۲هزار میلیارد تومان در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح و سپاه قدس برای گسترش فعالیت‌های موشکی و مبارزه با تروریسم قرار دادند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۲۵ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.