بازگشت دوباره توپ برجام به زمین ترامپ

۱۳۹۶-۰۹-۲۲ سیاست

بازگشت دوباره توپ برجام به زمین ترامپ

ترامپ دو ماه پیش توپ را به زمین کنگره فرستاد؛ اما حالا با عدم تصمیم گیری کنگره درباره برجام، توپ بار دیگر به زمین کاخ سفید شوت شد.

با عدم تصمیم گیری کنگره آمریکا درباره سرنوشت برجام، توپ تصمیم گیری درباره آینده حضور آمریکا در این پیمان بین المللی بار دیگر به زمین کاخ سفید بازگشت.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، کنگره آمریکا دو ماه فرصت داشت که درباره آینده برجام تصمیم بگیرد اما با عدم تصمیم گیری درباره طرح تحریمی جدید علیه ایران رییس جمهور آمریکا باید تا یک ماه دیگر راسا درباره تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام، تصمیم بگیرد.

رویترز به نقل از دستیاران کنگره و کاخ سفید گفته است این بی عملی کنگره نشانه این است که ایالات متحده آمریکا احتمالا فعلا در چارچوب برجام باقی خواهد ماند.

دو ماه پیش دونالد ترامپ در نطقی ضمن عدم تایید پایبندی ایران به برجام، تصمیم گیری نهایی درباره باقی ماندن آمریکا در توافق هسته ای را به کنگره سپرد.

ترامپ باید بر اساس قانون مصوب کنگره هر ۳ ماه یکبار ضمن تایید پایبندی ایران به برجام، تحریم های هسته ای ایران را تعلیق کند. او از زمان روی کار آمدن ۲ مرتبه این کار را انجام داده و برای بار سوم در ماه اکتبر گذشته ضمن عدم تایید پایبندی ایران به کنگره، تصمیم گیری درباره تحریم های جدید یا آینده حضور آمریکا در برجام را به کنگره سپرد.

ترامپ باید یک ماه دیگر در موعد سه ماهه درباره تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام و تعلیق تحریم های هسته ای ایران، تصمیم بگیرد.

دیروز “سارا هاکبی سندرز” سخنگوی کاخ سفید درباره به سر آمدن موعد ۶۰ روزه تصمیم گیری کنگره درباره برجام، در نشست خبری روزانه خود گفت: “دولت پیشرفت های دلگرم کننده ای با کنگره برای حل مشکلات توافق آمریکا و ایران و رسیدگی به مشکلات بلند مدت تکثیر سلاح هسته ای داشته است. این هفته ضرب الاجلی برای کنگره نبود چون دولت خواستار مصوبه خاصی برای اعمال مجدد تحریم های مرتبط با برجام نشده بود.”

در هفته ها و ماه های گذشته مقامات اروپایی به کنگره و کاخ سفید هشدار داده بودند که خروج از برجام گزینه منطقی نیست و ایالات متحده آمریکا باید به این پیمان بین المللی پایبند بماند.

حتی فدریگا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته در سفری به واشنگتن با نمایندگان کنگره آمریکا درباره حضور این کشور در برجام رایزنی کرده بود.

(نمایش کل : ۵۵ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۲۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.