کاخ سفید: ضرب الاجلی برای کنگره درباره برجام وجود ندارد

۱۳۹۶-۰۹-۲۲ سیاست

کاخ سفید: ضرب الاجلی برای کنگره درباره برجام وجود ندارد

سخنگوی کاخ سفید از ادامه تلاش برای رسیدن به پیشرفت با کنگره درباره برجام خبر داد و گفت: ضرب الاجلی برای این اقدام در این هفته وجود ندارد.

ایرنا: سارا هاکابی سندرز در نشست خبری روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید فردا پایان مهلت کنگره برای تصمیم گیری در باز گرداندن تحریم ها پس از عدم تایید رئیس جمهوری در ۱۲ اکتبر است و کنگره هم اقدامی انجام نداده است، آیا کاخ سفید این مساله را می پذیرد یا خیر؟ این مطلب را مطرح کرد.
وی البته اقدام کنگره را ترمیم توافق ایران و آمریکا نام برد و اظهار کرد مسئولان مربوطه به تلاش خود ادامه می دهند تا با کنگره برای ترمیم توافق ایران و آمریکا به پیشرفت برسند.
سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد ضرب الاجلی برای اقدام در این هفته وجود ندارد همان گونه که از کنگره هم خواسته نشده است تا قانونی را وضع کنند که تحریم ها مربوط به برجام را بازگردانند.
در این میان فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده اصلی کمیسیون مشترک برجام و مقامات اروپا با جدیت فراوان از این توافق بین المللی که پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را هم دارد، حمایت کردند و با سفر به نیویورک و مذاکرات متعدد با مقامات کاخ سفید و کنگره کوشیدند آن ها را به حفظ برجام متقاعد کنند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی هم به عنوان تنها مرجع شناخته شده برای نظارت بر اجرای برجام، ۹ بار بر پاببندی ایران به تعهدات برجامی خود، صحه گذاشت و هر نوع بهانه ای را از طرف های آمریکایی سلب کرد.
اینک که مهلت ۶۰ روزه کنگره به پایان رسیده است، شاهد آن هستیم که اقدامی از طرف مجلس نمایندگان یا سنای آمریکا انجام نشده و البته قانون مربوطه هم در این زمینه ساکت است که اگر نمایندگان در این ۶۰ روز به نتیجه ای نرسیدند، چه روی خواهد داد اما آنچه مسلم است بر اساس اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که می گوید فعلا در برجام هستیم و همچنین سخنگوی کاخ سفید که ضرب الاجلی برای کنگره وجود ندارد، مقامات واشنگتن نتوانسته اند به قطعیتی درباره برخورد با برجام برسند و به این ترتیب بر اساس قانون دیگر، می روند تا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸ گزارشی جدید از دونالد ترامپ دریافت کنند.

(Visited 22 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۲۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.