در اثر سانحه تصادف؛ «ناهید دایی جواد» درگذشت

۱۳۹۶-۰۹-۲۰ فرهنگ

در اثر سانحه تصادف؛ «ناهید دایی جواد» درگذشت

«ناهید دایی جواد» هنرمند پیشکسوت ادبیات و آواز اصفهان و خالق ترانه جاودان «غروب کوهستان» شب گذشته در اثر سانحه تصادف درگذشت.

 

به گزارش  ۲۴ آنلاین به نقل از ایمنا، ناهید دایی جواد هنرمند پیشکسوت ادبیات و آواز سنتی ایران شب گذشته ۱۹ آذر ماه ۹۶ در اثر سانحه تصادف درگذشت.

ناهید دایی جواد فرزند عبدالباقی در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۲۱ در شهر اصفهان به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات فارسی تا مقطع کارشناسی ادامه داد و در سال ۱۳۴۲ به استخدام آموزش و پرورش استان اصفهان درآمد و از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۷۴ که بازنشسته شد در دبیرستان‌های شهر اصفهان به تدریس ادبیات و زبان فارسی و عربی مشغول بود. وی نه سال پیش از انقلاب از رادیو استعفا داد و از سال ۱۳۷۴ تا کنون مشغول تدریس آواز ایرانی در آموزشگاه‌ها شد.

ناهید دایی جواد در سال ۱۳۸۱ سه کنسرت در تهران در تالارهای وحدت، اندیشه، فرهنگ با مشارکت کیان علی‌نژاد اجرا کرده است و پس از آن به همراه «گروه ایراندخت» تور کنسرتی را در شرق ایالات متحده داشته است. آخرین اجرای وی در خارج از کشور در بزرگداشت پیرنیا در لندن بوده است که به همراه گلپایگانی با همدیگر برنامه اجرا کردند.

از جمله آثار این هنرمند می توان به «ناله بی‌اثر» با شعر «رهی معیری»، «اشکم دونه دونه»، «آه سینه‌سوز» از «جهانبخش پازوکی»، «دستی نگیرد دست من» یا «ساقیا در را گشا» که به اسم «همراز»، تصنیف «مادر» و تصنیف «ساقی بیگانه» اشاره کرد.

(Visited 117 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۲۰ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.