ادعای انتقال سه کلاهک هسته‌ای به ایران

۱۳۹۶-۰۹-۱۹ سیاست

ادعای انتقال سه کلاهک هسته‌ای به ایران

درحالی‌که تصمیم اخیر دونالد ترامپ در راستای شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، همچنان بحث‌ها و جدل‌های فراوانی را در سطح بین‌المللی برانگیخته و واکنش‌های شدیدی را علیه کاخ سفید در میان همه کشورها و در شورای امنیت سازمان ملل متحد شکل داده است، نهادهای اطلاعاتی آمریکا اکنون برای باز کردن یک مفر جدید، ادعا کرده‌اند که ایران از طریق کره شمالی به شکل مخفیانه به سه کلاهک هسته‌ای دست پیداکرده است.

به گزارش «تابناک» این موضوع را وب‌سایت تحلیلی «اوراسیا ریویو» بیان کرده است. این وب‌سایت با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌های نهادهای آمریکایی و اسرائیلی در خصوص ارتباطات مخفی میان ایران و کره شمالی موضوعات جالب‌توجهی را مدعی شده است. ازجمله آن‌که نهادهای اطلاعاتی آمریکا و منابع اطلاعاتی سنا، عنوان کرده‌اند که تصاویر و صداهای ضبط‌شده‌ای از مقامات دفاعی ایران ‌که برای یک هفته در پیونگ‌یانگ بوده‌اند در اختیاردارند که این دیدار مشکوک به روابط دوطرفه برای پیشبرد فنّاوری هسته‌ای بوده است.

این مسئله به گفته این وب‌سایت منجر به نگرانی آمریکا از این بابت شده است که ایران اکنون به دنبال ساخت سلاح اتمی نه در ایران، بلکه در خاک کره شمالی است.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که این وب‌سایت به آن پرداخته است، موضوع ادعای انتقال سه کلاهک هسته‌ای به‌علاوه یک بمب میکروبی از کره شمالی به ایران است. به ادعای این وب‌سایت این سه کلاهک هسته‌ای در طی بهار ۲۰۱۷ تحت تدابیر شدید امنیتی از فرودگاه بین‌المللی پیونگ‌یانگ و از طریق ۴ مسیر پروازی از خط هوایی Air Koryo کره شمالی و ایران ایر به بندر ولادیوستوک روسیه و از آنجا از طریق خط هوایی Aeroflot از آسمان چین ایران منتقل شده است. این وب‌سایت مدعی شده است که هنوز از این مسئله که دولت روسیه در جریان این نقل‌وانتقال بوده است یا نه اطلاعاتی در دست نیست.

این وب‌سایت ادامه داده است که بعدازاین نقل‌وانتقال سه کلاهک هسته‌ای، گزارش‌های مستند و متعددی از دیدارهای سطح بالا میان دو کشور برای تعمیق همکاری‌های نظامی و گسترش این همکاری‌ها به دست داده‌شده است.

این وب‌سایت در همین راستا به شهادت و سخنرانی دانیل کوتز، یکی از مقامات سرویس اطلاعات ملی آمریکا در تاریخ ۱ می ۲۰۱۷ در مقابل اعضای کنگره آمریکا اشاره می‌کند که طی آن وی بیان کرده بود صادرات اقلام مربوط به موشک‌های بالستیک از کره شمالی به‌سوی ایران و تلاش کره شمالی برای همکاری در ساخت رآکتور هسته‌ای در سوریه نشانی از تلاش‌های پیونگ‌یانگ برای ترویج فنّاوری‌های مخرب است.

جالب‌تر از همه آنکه این وب‌سایت به نقل از ۱۶ منبع اطلاعاتی آمریکا بیان کرده است که مقاماتی از ایران برای دیدن همه شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی از نزدیک روانه این کشور شده‌اند! همچنین به نقل از همین منابع بیان کرده که تعدادی از تکنسین‌های بالستیک ایران در اواخر ۲۰۱۶ روانه کره شمالی شده‌اند تا به این کشور برای ساخت یک بوستر ۸۰ تنی برای موشک بالستیک به کره شمالی کمک کنند.

ادعاهای این وب‌سایت به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا به همین موارد ختم نمی‌شود و مسائل دیگری همچون حضور مقامات کره شمالی در ایران برای مراسم تحلیف روحانی و مذاکره بر سر قراردادهای تکنولوژیک و علمی با ایران و عقد قراردادی در سال ۲۰۱۲ و در حین دیدار کیم یونگ نام فرد شماره دو کره شمالی از ایران برای اجلاس جنبش عدم تعهد، را به میان آورده است.

اما همه این ادعاها به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا بیان‌شده که نام و مستندی از آن‌ها به میان نیامده است. به‌خوبی می‌توان حدس زد که تلاش‌های فرانکلین لمب، نویسنده این گزارش در اوراسیا ریویو که خود سابقاً از اعضای کمیته قضایی کنگره آمریکا بوده است، در راستای خطی است که اخیراً مقامات دولت آمریکا برای فشار بر ایران و متهم کردن ایران به نقض برجم به شکل زیرزمینی در آن حرکت می‌کنند.

به‌ویژه این موضوع زمانی بهتر درک می‌شود که متوجه فشاری که اکنون جامعه بین‌المللی بر آمریکا بر سر موضوع قدس وارد کرده است باشیم و تأثیر محکومیت تلاش‌های آمریکا برای شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم اسرائیل را از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد دریابیم. در چنین شرایطی آنچه رویه کاخ سفید پیش‌ازاین نشان داده، به‌خوبی مطرح کردن جنبه جدیدی از توهمات و خیال‌بافی «نهادهای اطلاعاتی» آمریکا علیه ایران و برنامه هسته‌ای ایران را توجیه می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۱۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.