تولید واکسن پنتاوالان جدید در ایران

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ سلامت

وزیر بهداشت کوبا با رئیس انستیتو پاستور دیدار کرد و تولید واکسن پنتاوالان جدید در ایران از جمله محورهای مهم این ملاقات بود.

ایسنا نوشت:در این دیدار دکتر علیرضا بیگلری ضمن اشاره به تاریخچه و خدمات صدساله انستیتو پاستور با معرفی محصولات و سوابق همکاری آموزشی و پژوهشی با کوبا که اهم آن تولید مشترک واکسن هپاتیت B بوده است، به اعتبار بین‌المللی پاستور و تولید انحصاری ۵۳ محصول در کشور، تشکیل دپارتمان‌های متعدد در انستیتو پاستور به کمک کشور کوبا پرداخت.

در این دیدار از دو مدیر برتر انستیتو پاستور، پرفسور فیاض به عنوان پدر انستیتو پاستور ایران و دکتر محمد مهدی گویا قدردانی شد.  گویا نیز به دستاوردهای خوب کوبا در عرصه HIV به خصوص ممانعت از انتقال عفونت مادر به جنین و کنترل سل اشاره و به بهره مندی از تجربیات کوبا در این زمینه تاکید کرد.

 به گزارش ایسنا وزیر بهداشت جمهوری کوبا از دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز بازدید کرد. در راستای آشنایی وزیر بهداشت کوبا با نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران و ظرفیتهای دانشگاه علوم پزشکی ایران مراسمی با حضور دکتر اسدی لاری – قائم مقام وزیر در امور بین الملل، دکتر ناصری پور- رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونین این دانشگاه در مرکز همایشهای رازی برگزار شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران به معرفی دانشگاه علوم پزشکی ایران و آمار مراکز تحت پوشش پرداخت و گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از برترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح کشور است که توسط سازمان‌های معتبر بین‌المللی اعتبار بخشی شده است. ماموریت اصلی دانشگاه در این دوره حرکت به سمت دانشگاه‌های هزاره سوم است. در این راستا نهادهای اولیه تشکیل دادیم و امیدواریم بتوانیم با کمک کشور کوبا، ساختارهای لازم را توسعه دهیم .

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: امیدواریم با افزایش همکاری‌های دو جانبه و استفاده از تجارب یکدیگر در زمینه  فناوری‌های علوم پزشکی، آموزشی و پژوهشی در آینده نزدیک شاهد انعقاد تفاهمنامه و قراردادهای همکاری با کشور کوبا باشیم.

براساس این گزارش، دکتر اسدی لاری – قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل- اظهارکرد: مهمترین ارتباط ما با کشور کوبا، همکاری در زمینه واکسیناسیون است. امیدواریم با برپایی این گونه برنامه‌ها بتوانیم از تجارب کشورهای دیگر بویژه کوبا در خصوص آموزش پزشکان و اعزام پزشک بهره‌مند شویم و فصل نوینی به همکاری‌های دو کشور افزوده شود.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت جمهوری کوبا نیز با اعلام خرسندی از حضور در این دانشگاه ضمن اشاره به وضعیت بهداشتی و خدمات درمانی در کشور کوبا اظهار امیدواری کرد: با برگزاری این نشست‌ها و تبادل نظر بین دو کشور بتوان زمینه همکاری‌های پزشکی و آموزش پزشکی را توسعه بخشید.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۱۶ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.