ادعاهای جدید درباره موشک شلیک شده به امارات: ساخت ایران بوده است!

۱۳۹۶-۰۹-۱۳ سیاست

ادعاهای جدید درباره موشک شلیک شده به امارات: ساخت ایران بوده است!

بر روی یکی از قطعات سقوط کرده، اسامی امامان شیعه نوشته شده و موشک شلیک شده شبیه موشک کروز سومار است که در ایران از روی موشک خا۵۵ ساخته شده است. منابع غربی مدعی هستند که ایران در دهه ۹۰ میلادی چندین فروند از این موشک را از اوکراین خریداری کرده و بر اساس آن موشک سومار را توسعه داده است.

در حالی که یگان موشکی ارتش یمن مدعی است موشک کروزی با برد ۱۶۰۰ کیلومتر را به سوی تأسیسات هسته‌ای براکه امارات شلیک و این موشک به هدف اصابت کرده است، رسانه‌های هوادار عربستان سعودی با انتشار تصاویری از قطعات یک موشک که در استان جوف یمن سقوط کرده، مدعی هستند این موشک، احتمالا موشک کروز ایرانی سومار بوده است.

به گزارش «تابناک»، شبکه تلویزیونی «المسیره»، متعلق به انصارالله یمن دیروز یکشنبه اعلام کرد، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور، تأسیسات اتمی «براکه» در ابوظبی امارات را هدف موشک قرار داده‌اند. طبق گزارش این شبکه تلویزیونی، یک فروند موشک کروز بالدار به تأسیسات اتمی براکه در ابوظبی شلیک شده است. «عزیز راشد»، معاون سخنگوی نظامی ارتش یمن، وابسته به انصارالله حملات ارتش یمن به کشورهای متجاوز را «قانونی و مشروع» دانست و گفت این حملات در دفاع از یمن مقابل دشمنی مستمر ائتلاف سعودی است. وی موشک کروز شلیک شده را «دستاوردی صرفا یمنی» دانست و اعلام کرد: «ارتش یمن قدرت تولید چنین موشک‌هایی را دارد… شلیک این موشک براساس اطلاعات نظامی جدید صورت گرفته و بردی بالغ بر ۱۶۰۰ کیلومتر دارد.»

تأسیسات هسته ای براکه شامل چهار رآکتور است که در غرب امیرنشین ابوظبی قرار گرفته و قرار است کار ساخت آن توسط شرکت‌های کره‌ای در سال آینده میلادی به پایان برسد.در حالی که آژانس خبری امارات در بیانیه‌ای رسمی اظهار داشته که موشکی به این تاسیسات برخورد نکرده و امارات تجهیزات دفاع موشکی برای حفاظت از این تاسیسات را در اختیار دارد، نیروهای یمنی وابسته به عربستان سعودی، با انتشار تصاویری که به کلاهک موشک‌های کروز ساخت روسیه و آمریکا شبیه است، مدعی شده‌اند که موشک شلیک شده توسط حوثی‌ها در منطقه سین‌الاسود در استان جوف یمن سقوط کرده است. بر روی یکی از قطعات سقوط کرده، اسامی امامان شیعه نوشته شده و طرفداران عربستان این مساله را نشانه‌ای از این دانسته‌اند که قطعات شلیک شده مربوط به موشک شلیک شده توسط حوثی‌ها است.بنا به ادعای رسانه‌های طرفدار عربستان، موشکی که در ویدئوی منتشر شده توسط حوثی‌ها مشاهده می‌شود، شبیه موشک کروز سومار است که در ایران از روی موشک خا۵۵ ساخته شده است. منابع غربی مدعی هستند که ایران در دهه ۹۰ میلادی چندین فروند از این موشک کروز هواپرتاب را از اوکراین خریداری کرده و بر اساس آن موشک زمین‌پرتاب سومار را توسعه داده است.تلاش برای حمله موشکی به ابوظبی، دومین اقدام قابل توجه موشکی ارتش یمن در روزهای گذشته پس از حمله با موشک بالستیک به فرودگاه ملک خالد در ریاض است که ارتش عربستان برای مقابله با آن وادار به شلیک چندین موشک از سامانه دفاع هوایی پاتریوت شد.

(Visited 150 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۱۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.