“مورچه ها” در نجف آباد به نمایش در می آید

۱۳۹۶-۰۹-۰۹ فرهنگ

“مورچه ها” در نجف آباد به نمایش در می آید

نمایش «مورچه‌ها» که یک نمایش تکنفره آزمایشگاهی از گاراژتیاتر است در دوره جدید اجراهای خود، پس از اجرا در تئاتر مستقل تهران، در نجف‌آباد اصفهان اجرا می‌شود.

به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از  ایلنا، نمایش «مورچه‌ها» مشاهده آخرین لحظات زندگی یک فرد است؛ گونه‌ای بسیار جسور از تئاتر که مسئله‌اش فقط هنر تئاتر است.

نمایش «مورچه‌ها»  به کارگردانی علی علوی، یک سولوپرفورمنس و محصولی آزمایشگاهی از  کمپانی تئاتر گاراژ نهم و دهم آذر ماه ۱۳۹۶  در خانه هنرمندان نجف آباد اصفهان روی صحنه خواهد رفت.

علی علوی کارگردان مورچه‌ها با بیان اینکه این نمایش در سال ۲۰۱۳ تولید شده است، گفت: این اثر یک محصول آزمایشگاهی است. در شیوه آزمایشگاهی یک اثر در طی زمان زیست خود از لحظه آفرینش تا لحظه‌ای که در آن قرار دارد در حال توسعه است. اما اولین نسخه این نمایش چهار سال پیش در مدت زمان ۱۸ ماهه تولید شد و به مدت سه سال و نیم در مکان‌های مختلف ازجمله قم، کاشان، فجر پلاس، مراکز بازپروری، کاروانسرای دیرگچین و تئاتر مستقل تهران اجراشد و قرار است پس از نجف آباد اصفهان به همین ترتیب در شهرهای دیگر نیز به نمایش دربیاید.

مورچه‌ها مشاهده آخرین لحظات زندگی یک فرد است. فردی که گاهی در میان اتاق، گاهی میان جنگل؛ و گاهی در انفرادی است. او سوال‌های بی‌پاسخ بسیاری دارد، ولی به دلیل موقعیت خاصی که در زندگی برای او پیش آمده دچار صراحت است. او زندگی‌اش را در این یک ساعت مرور می‌کند.

این نمایش ساعتی از زندگی مورچه‌ای بیگانه است که آرام آرام از صف دیگر مورچه‌ها به بیرون رانده می‌شود. او در این یک ساعت یاد می‌گیرد که چطور می‌تواند صحبت کند، چطور می‌تواند کلمه‌هایش را برای دیگر مورچه ها معنا ببخشد.

گاراژ یک کمپانی تئاتر آزمایشگاهی از قم/ایران است. حوزه فعالیت گاراژ تیاتر تحقیق و پژوهش در حوزه تئاتر آزمایشگاهی، مطالعات انسان‌شناسی فرهنگ، بررسی رفتار و توسعه توانایی بدن و بیان بازیگر است.

این کمپانی در کنار تولید محصولات نمایشی در زمینه انسان شناسی تئاتر نیز پژوهش می‌کند. علوی سرپرست و کارگردان گاراژتیاتر در این خصوص گفت: کار انسان‌شناسی فرهنگی عمدتا بررسی شکل‌گیری، تحول و تاثیر فرهنگ در زندگی آدمی است.

مطالعات انسان‌شناسی در پروژه «مورچه‌ها» در گاراژ تیاتر، پیرامون بررسی تغییرات و تاثیرات متقابل اجرا و بازیگر در هر دوره تمرینی در گروه و نیز در دوره‌های مختلف زیست اجتماعی او است. این اجرا مونتاژی از قطعات طراحی شده توسط بازیگر» و «متن» است که در پی پژوهش بر روی رفتارهای فردی و اجتماعی انسان به دست آمده‌ و در طول توسعه‌ خود به عنوان محصول نهایی هر دوره تمرینی روی صحنه می‌رود.

در «مورچه‌ها» سعید اکبرزاده ایفای نقش می‌کند.

از دیگر عوامل نمایش می‌توان به علی علوی (کارگردان، دراماتورژ صدا و حرکت)،  هانی عبدالمجید (گرافیک، اجرای موزیک و صدا)، سالار حسینی‌فر (تکنسین نور)، حسین عالمی، احمد طباطبایی و پارسا خادمی (ویدیو مپینگ)، حامد گایینی (مدیر اجرایی)، حبیب ارمکان (مدیر امور مالی)، مهدی شاهین، مهدی سلیمانی، حسین عالمی و احمد طباطبایی (عوامل اجرایی) اشاره‌ کرد.

این نمایش در محل خانه هنرمندان این شهر و هر روز از ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه می‌رود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۰۹ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.