بررسی دلایل ناکامی خادم الشریعه در ایتالیا/ بی خبری از همراهی همسر!

۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ورزش

بررسی دلایل ناکامی خادم الشریعه در ایتالیا/ بی خبری از همراهی همسر!

رئیس فدراسیون شطرنج با بیان اینکه از همراهی همسر خادم الشریعه در سفر به ایتالیا بی اطلاع بوده، گفت: نمی توانیم بگوییم همسرِ ورزشکار نباید وی را در اعزام ها همراهی کند.

به گزارش مهر، مسابقات شطرنج قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان در حالی در ایتالیا به پایان رسید که هیچ یک از سه نماینده اعزامی ایران موفق به کسب مدال نشدند. البته در میان نمایندگان اعزامی ایران تنها سارا خادم الشریعه به واسطه رتبه بندی جهانی شانس مسلم مدال آوری محسوب می شد. وی با در اختیار داشتن ریتینگ ۲۴۱۹ و کسب جایگاه دوم در میان شطرنجبازان زیر ۲۰ سال جهان، توانست سهمیه حضور در رقابت‌های ۲۰۱۷ این رده سنی را به دست بیاورد.

خادم الشریعه پس از نایب قهرمانی در رقابت های ۲۰۱۴ قهرمانی جهان، در دوره متوالی این مسابقات (۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) غایب بود با این حال از شانس زیادی برای مدال آوری در مسابقات امسال برخوردار بود اما در نهایت با ۱۸ پله سقوط و قرار گرفتن در جایگاه بیستم به کار خود در ایتالیا پایان داد.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با عملکرد این شطرنجباز کشورمان و دلایلی که منجر به کسب نتایج دور از انتظار وی شد، گفت: به هر حال طبیعی است که ورزشکاران همیشه و در هر شرایطی نمی توانند نتایج قابل توجه کسب کنند. برای کسب نتایج قابل قبول عوامل مختلفی مانند پیگیری و تدارم حضور در رقابت های بین المللی موثر است. فاکتوری که سارا خادم الشریعه در چندماه اخیر از آن بی بهره بود. شاید اینکه وی نتواند در این رقابت ها نتیجه بگیرد، قابل پیش بینی بود چوت فعالیتش طی ماه های گذشته به شدت کم شده بود.

وی با اشاره به اینکه در رقابت های قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان شطرنجباز قزاقستانی به عنوان قهرمانی دست یافت، خاطرنشان کرد: این شطرنجباز طی چهار پنج ماه اخیر در تمام رقابت ها حضور متوالی داشته است اما بازیکنی مانند سارا خادم الشریعه بعد از رقابت های ۲۰۱۴ در دوره این مسابقات غایب بود. قطعا یکی از عمده ترین دلایل برای عدم نتیجه گیری خادم الشریعه همین مسئله است.

« فکر نمی کنید چگونگی حضور سارا خادم الشریعه در محل مسابقات قهرمانی جهان و اینکه وی با همسرش به ایتالیا سفر کرده بود و خیلی از ساعات خود را هم به تفریح با وی اختصاص داد در نتیجه گیری وی بی تاثیر نبود؟»

رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش با یادآوری اینکه سارا خادم الشریعه به خاطر ریتینگ و با کسب سهمیه شخصی در رقابت های ایتالیا شرکت کرد، گفت: طبق روال، چهار نفری که بهترین ریتینگ جهانی را دارند صاحب سهمیه مستقیم برای شرکت در رقابت های قهرمانی جهان می شوند. برای مسابقات امسال سارا با همین امتیاز، مجوز حضور در مسابقات را گرفت. نمی توان به ورزشکار هم اجبار کرد که نباید تفریح داشته باشد یا اینکه نباید همسرت حضور داشته باشد. بعضا ورزشکاران اقدامی انجام می دهند، بعدها اگر نتیجه کار مثبت باشد می گویند به خاطر همان کار بوده و اگر منفی باشد بازهم به همان اقدام ربطش می دهند. چه بسا اگر سارا در ایتالیا نتیجه می گرفت می گفتند به خاطر همراهی همسرش بوده است!

پهلوان زاده تاکید کرد: در مجموع خادم الشریعه خیلی زیاد در فضای مجازی فعال است اما خیلی از ورزشکاران دیگر هم چنین حضوری را در فضای مجازی دارند و چه بسا بیشتر. این را هم باید مد نظر داشت که ازدواج یک دوره جدید و نویی را پیش روی افراد قرار می دهد. نمی دانم دقیقا باید اسم این دوره را چه گذاشت اما به هر حال این دوره جدیدی است که سارا خادم الشریعه در آن حضور دارد.

وی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قطعا سارا خادم الشریعه بیشتر از همه در فکر اصلاح نتایج است، خاطرنشان کرد: سارا از نتایج ایتالیا ناراحت است. این آرامش و لبخندهایی که از او می بینید همه ظاهری است. قطعا وی نمی خواهد تحت هیچ شرایطی به زندگی حرفه ای اش لطمه ای وارد شود. سارا تمام زندگی اش را برای شطرنج گذاشته و واقعا دنبال هیچ چیز دیگر نرفته است.

رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش که «در مجموع با این مسئله که شطرنجبازان با همسر خود در رقابت های مهم اینچنینی شرکت کنند، موافق هستید؟»، گفت: من نمی گویم این کار اشتباه است یا درست؛ فقط تاکید می کنم که فدراسیون نقشی در اعزام سارا نداشته است. خادم الشریعه حتی بلیت اعزام را هم خودش تهیه کرد که البته قرار است هزینه آن را فدراسیون پرداخت کند اما آنچه مسلم است سارا با سهمیه ای که به واسطه ریتینگش کسب کرد، در رقابت های ایتالیا شرکت کرد و ما نمی توانستیم خیلی به چگونگی این سفر ورود کنیم.

«از اینکه همسر خادم الشریعه قرار است وی را در سفر به محل برگزاری رقابت های قهرمانی جهان همراهی کند، مطلع بودید؟»، پهلوان زاده در پاسخ به این پرسش گفت: خیلی رسمی و دقیق در جریان موضوع نبودیم. در واقع روزهای آخر بودیم که موضوع را شنیدیم آنهم نه رسمی؛ اما همان طور که گفتم نمی توانستیم در این زمینه ورودی داشته باشیم. نمی توانیم بگوییم با چه کسی و چطور باید در رقابت ها شرکت داشته باشید.

پهلوان زاده در مورد عملکرد دو نماینده دیگر ایران در رقابت های قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان گفت: محدیثه علیجان زاده از جایگاه اولیه ۶۷ به رده ۵۰ رسید و ۴۷/۷ ریتنیگ هم کسب کرد. آرین غلامی هم در مجموع ۶.۵ امتیاز کسب کرد و از جایگاه اولیه ۳۱ به ۲۸ رسید. غلامی همچنین ۵/۴ ریتنیگ هم کسب کرد. در کل به جز سارا خادم الشریعه نتیجه عملکرد دو نماینده دیگر کشورمان در ایتالیا خوب بود.

رئیس فدراسیون شطرنج در مورد اینکه «بررسی عملکرد دقیق سارا خادم الشریعه در دستور کار فدراسیون نیست؟»، گفت: قطعا در جلسه کمیته فنی عملکرد وی را بررسی خواهیم کرد. منتظر هستیم تا خود وی را هم ببینیم و با او صحبت کنیم اما قطعا موضوع را بررسی خواهیم کرد. در کل اما باید شطرنجبازان به صورت متوالی در رقابت های مختلف حضور داشته باشند. این حضور باعث می شود تا نقاط ضعف بهتر و بیشتر دیده شوند.

(نمایش کل : ۹۶ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ورزش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.