سی‌ان‌ان: قدرت ایران و حزب‌الله علی‌رغم سیاست‌های آمریکا، عربستان و اسرائیل بیشتر شده است

۱۳۹۶-۰۸-۱۷ سیاست

سی‌ان‌ان: قدرت ایران و حزب‌الله علی‌رغم سیاست‌های آمریکا، عربستان و اسرائیل بیشتر شده است

وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در تحلیلی شدت گرفتن تنش‌ها میان ایران و عربستان را حاصل ورود جهان به دوران پسا داعش در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) تعبیر کرده است.

در ابتدای این تحلیل به قلم «بن ویدیمن»، خبرنگار ارشد سی‌ان‌ان در حوزه مسائل بین‌المللی آمده است: «جنگ زمینی علیه داعش احتمالاً به پایان خود نزدیک می‌شود، اما رقابت دیرپا میان پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران، در حال رسیدن به اوج در لبنان است: کشوری که تهران و ریاض، هر دو یکدیگر را به دخالت در امور داخلی آن متهم می‌کنند.»

«ویدیمن» در ادامه با اشاره به استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر لبنان نوشته تردیدی وجود ندارد که این اقدام توسط عربستان سعودی انجام شده است. تحلیلگر سی‌ان‌ان می‌نویسد: «در حالی که مقام‌ها در ریاض نقش خود در تصمیم حریری را انکار خواهند کرد، عده اندکی در منطقه تردیدی در این دارند که عربستان سعودی از اینکه در خاورمیانه پساداعش ایران دست برتر را در منطقه دارد، نگران است.»

تحلیلگر آمریکایی تصریح کرده ایران با تجهیزات، آموزش‌ها و مشاوران خود نقشی کلیدی در کمک به دولت مرکزی عراق برای مبارزه با گروه تروریستی داعش داشت. ایرانی‌ها همچنین همراه با گروه حزب‌الله لبنان به دولت سوریه برای مبارزه با معارضان تحت حمایت آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس کمک می‌کنند.

در بخش دیگری از این مطلب که به گسترش نفوذ ایران اختصاص یافته، آمده است: «ایرانی‌ها تاریخشان را نه بر حسب دهه‌ها یا قرن‌ها، بلکه بر حسب هزاره‌ها محاسبه می‌کنند. هر چقدر که آمریکا و متحدانش تلاش کرده‌اند ایران را بابت برنامه هسته‌ایش منزوی، مهار یا تحریم کنند، نفوذ و قدرت این کشور با اقتصاد متنوع و نفت‌محور و جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری‌اش، روند رو به رشد خودش را ادامه داده است و این [گسترش نفوذ] تنها در میان کشورهای عربی نبوده است. ایران هم‌اکنون در حال ایجاد پیوندهای نزدیک‌تر با ترکیه و روسیه است.»

«رامی خوری»، عضو ارشد دانشگاه آمریکایی بیروت می‌گوید: «ایرانی‌ها از زمان کورش کبیر یک قدرت منطقه‌ای بوده‌اند. آنها اصول کشورداری را می‌دانند.»

او می‌گوید در مقایسه با ایران، عربستان سعودی و متحدانش در کشورهای حاشیه خلیج فارس، «آماتور هستند و دارند تلاش می‌کنند در لبنان کاری انجام بدهند که نشان بدهند آدم‌های سرسختی هستند، اما این تلاشی ناکام است.»

«ویدیمن» در ادامه نوشته است: «عربستان سعودی، اسرائیل و دولت‌های مختلف آمریکا بارها تلاش کرده‌اند جلوی نفوذ متحد اصلی ایران در لبنان، حزب‌الله را بگیرند، اما هر تلاش در این زمینه نتیجه معکوس داده و هر یک از این تلاش‌ها باعث شده‌اند حزب‌الله، و بالتبع ایران، قوی‌تر از گذشته شوند.»

 

منبع:تسنیم

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۸-۱۷ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.