بحران مهاجرت در کهگیلویه؛ ۶۰ روستا خالی از سکنه شد

۱۳۹۶-۰۸-۰۸ جامعه

بحران مهاجرت در کهگیلویه؛ ۶۰ روستا خالی از سکنه شد

سیل مهاجرت روستائیان در کهگیلویه و بویراحمد به‌سوی شهرها و پیامدهای ناگوار آن، بیش از هر چیز به یک بحران شبیه شده است، به‌طوری که در یک نمونه بارز در ۱۸ ماه ۷۰ خانوار یک روستا مهاجرت کردند.

به گزارش ایرنا شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۳۰ روستا دارد که از این تعداد، ساکنان ۶۰ روستای آن به دلایل مختلف به شهرها مهاجرت کرده‌اند.

کارشناسان، مسئولان و روستائیان دلایل مختلفی را از جمله کمبود امکانات، سختی زندگی، بیکاری و درآمد پایین را برای گسترش این پدیده عنوان می‌کنند.

یکی از روستاهای معروف بخش چاروسا در شهرستان کهگیلویه، روستای تاریخی «تارب» بوده که در یک سال و نیم با بیش از ۷۰ خانوار خالی از سکنه شد.

این روستا که بیش از ۱۰ هکتار زمین کشاورزی آبی داشته به گفته اهالی، تنها به دلیل نبود راه ارتباطی مناسب خالی از سکنه شده و مردم روستا به شهرهای دهدشت، یاسوج، شیراز و بوشهر برای زندگی بهتر کوچ کردند.

با بررسی‌های انجام شده تعدادی از مردم روستا با راه اندازی شرکت‌های پیمانکاری به شهرهای شیراز، اهواز و بوشهر مهاجرت کردند.

برخی کارشناسان معتقدند که مسئولان باید با نسبت به تولید شغل و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و گسترش صنایع تبدیلی با توجه به استعداد منطقه از روند روبه رشد مهاجرت در کهگیلویه جلوگیری کنند.

علی احمدی کارشناس توسعه روستایی کهگیلویه بویراحمد در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه روند کنونی مهاجرت از روستاهای کهگیلویه نوعی زنگ خطر محسوب می‌شود، گفت: مهم‌ترین عامل مهاجرت جوانان روستاها به شهرها بیکاری و کمبود زیرساخت‌های عمرانی و بهداشتی است.

وی اظهار داشت: تا زمانی که بیکاری به‌عنوان معضل اصلی در روستاها حل نشود هیچ تضمینی برای ماندگاری جمعیت در روستاها وجود ندارد.
احمدی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به روستاها موج مهاجرت‌ها را در کهگیلویه شدیدتر کرده، گفت: روستا محل تولید محصولات کشاورزی و دامی است اما به دلیل درآمد پایین در این بخش‌ها مردم به شهرها مهاجرت می‌کنند.

فرماندار کهگیلویه نیز با بیان اینکه تاکنون ۶۰ روستای این شهرستان خالی از سکنه شده است، گفت: ایجاد درآمد پایدار، بدست آوردن رفاه بهتر، نبود شغل مناسب و کمبود امکانات از دلایل اصلی مهاجرت روستائیان این شهرستان است.

علی پوزش تصریح کرد: تعدادی از روستاهای شهرستان نیز به‌واسطه حوادث طبیعی و رانش زمین به روستاهای اطراف الحاق و یا خالی از سکنه شدند.

وی عنوان کرد: علاوه بر بیکاری، توسعه و پیشرفت ناگهانی فناوری ارتباطات نیز فرهنگ و اصالت روستائیان همه نقاط کشور به‌خصوص شهرستان کهگیلویه را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: به‌گونه‌ای که جوانان و نوجوانان روستا تمایلی به زندگی روستایی نداشته و علاقه‌مند به رفاه شهرها می‌شوند و مهاجرت به کانون‌های شهری را به هر قیمت در اولویت کار خود قرار می‌دهند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۸-۰۸ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.