اشتباه ویرگولی نمایندگان در بودجه ۹۶ و تحمیل بارمالی میلیاردی به دولت/حقوق مادام‌العمر احیاء شد؟

۱۳۹۶-۰۸-۰۳ سیاست

اشتباه ویرگولی نمایندگان در بودجه ۹۶ و تحمیل بارمالی میلیاردی به دولت/حقوق مادام‌العمر احیاء شد؟

اشتباه مجلس در برداشتن یک ویرگول در ماده‌ای از قانون بودجه سال ۹۶، موجب افزایش حقوق برخی از مسئولان و احیای حقوق مادام‌العمر آنها شد. برخی نمایندگان تلاش کردند تا با اصلاحیه‎ای این اشتباه را مرتفع کنند،‌ اما این طرح یک فوریتی با موافقت دیگر نمایندگان مجلس همراه نشد.

به گزارش خبرآنلاین، درخواست یک فوریتی برای طرح اصلاح بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۶ کشور در جلسه علنی امروز مجلس مطرح شد. بحث بر سر یک ویرگول بود که حذفش در متن قانون موجب افزایش یکباره حقوق برخی از مسئولان شده است.

در ماده واحده این طرح آمده بود که «افزایش حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر از قبیل هئیت علمی، کارکنان کشوری و لشکری و قضات به طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام می‌گیرد. به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق، ثابت باقی بماند».

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‎شهر برای توضیح این طرح یک فوریتی،‌ گفت: اتفاقی هنگام تصویب بودجه افتاد. در لایحه ای که دولت داد،‌ آمده بود که «افزایش حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر» که ادامه داده بودند «در حکم حقوق» ویرگول‌ «ثابت باقی بماند.»….این عین جمله ای است که در لایحه دولت بوده است اما ناخودآگاه یا از روی قصد اتفاقی افتاده است که در گزارش تلفیق بودجه که بعد هم قانون شده است،‌ آمده است «در حکم حقوق ثابت باقی بماند.»

او در توضیح این اشتباه ویرگولی، افزود: معنی این مطلب این است که تمامی دریافت افراد، اعم از مقامات و اعم از کارکنان دولت که در زمان شاغل بودن می گیرند، مثلا اضافه کار و پاداش هاو… همه به عنوان حقوق ثابت تلقی شود که طبیعتا در بازنشستگی هم آنها اعمال می شود!

حاجی دلیگانی با طرح این سئوال که «حالا تفاوتش چقدر است؟»،‌ پاسخ داد: کارشناسان سازمان برنامه و بودجه می گویند که این بند از قانون بودجه، همین امسال ۷ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد و تا ۵۰ سال هم آثارش در بازنشستگی ها و در صندوق های مختلف ادامه خواهد داشت. حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بار مالی برای صندوق های بازنشستگی خواهد داشت!

نماینده مردم شاهین شهر و میمه، ادامه داد: نکته دیگر این است که به موجب تبصره ۳ در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که به قانون حقوق های مادام العمر معروف بود،‌ مقامات مذکور در این ماده اگر دو سال در پست مدیریتی کار می کردند،‌ مادام العمر باید ۸۰ درصد حقوق را ثابت می گرفتند. در سال ۹۰ مجلس با تصمیم شجاعانه‌ای این تبصره را حذف کرد. اما در سال ۹۶ در بند الف تبصره ۱۲ این مطلب آمده است که باعث آسیب های زیادی به بیت المال و خزانه کشور می شود.

حاجی‎دلیگانی با اعلام هشدار در رابطه با «احیای پرداخت حقوق مادام العمر مقامات»، اظهار کرد: با این اشتباه، ماجرای حقوق های مادام العمر با شرایط بدتر از گذشته پیش آمده است. اگر در گذشته، فردی که دو سال آخر خدمتش را در مقام مدیر بود، حقوق مادام العمر می‌گرفت، اما الان با تصویب این اشتباهی که اتفاق افتاده، برای همیشه این حقوق باقی می ماند.

او از نمایندگان خواست که برای کمک به دولت هم که شده است، به این فوریت رأی بدهند و افزود: آقای انصاری هم قبلا در نامه ای این را اعلام کردند که در گذر زمان، این چه آسیبی به بودجه کشور می زند. خواهشا این اشتباه را که به وجود آمده است،‌ رفع کنید. معاونت قوانین این را قبول دارد و حتی آقای نوبخت هم نامه نوشتند و خواسته‎اند برای کمک به دولت هم که شده است، این را حل کنیم.

پس از بیان توضیحات طراح این طرح، نوبت به نطق یک نماینده موافق و مخالف رسید.

علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری در مخالف با این فوریت این طرح،‌ گفت: آقای دلیگانی باید می‎گفتند که فوریت این طرح چیست؟ چه فوریتی دارد که کارکنان کشوری و لشکری،‌ قضات و اعضای هیئت علمی که شامل این قانون هستند، باید حقوقشان کم شود؟ شما اگر می خواهید کاهش هزینه‌های عمومی را پیگیر باشید، چرا دنبال کاهش حقوق کارکنان دولت هستید؟ هشت ماه از قانون گذشته است،‌ شما بعد از هشت ماه می گویید قانون باید اصلاح شود! اگر می‎خواهید قانون را اصلاح کنید، بگذارید در لایحه بودجه ۹۷ آن را اصلاح کنید.

اما احمدی امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در موافقت با این طرح، توضیح داد: یک داستان معروفی هست که مسئله با یک ویرگول عوض می‎شود. داستان این بود که «بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.» یا «بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.»

او ادامه داد: الان مسئله همین ویرگول است، این ویرگول جا به جا شده است، دریافتی و پاداش برخی از مسئولان به شکل سرسام آوری افزوده شده است. منظور از آنچه که ما در کمیسیون تلفیق تصویب کردیم،‌ این نبود که این افزایش ها به این صورت انجام شود و حقوق مادام العمری در نظر گرفته شود. فوریت این موضوع از آن روست که اگر این موضوع در بودجه سال آینده هم تایید شود،‌ خسارت بالایی وارد خواهد شد.

فراهانی تأکید کرد: به فوریت این طرح رای بدهید تا برداشت های مختلفی که ایجاد شده است، حل شود. قرار بود حقوق طبقه بالا را ثابت نگه داشته و حقوق طبقه پایین را افزایش دهیم، اما با این مصوبه چنین نخواهد شد. لذا به فوریت ‌این طرح رای دهید تا این اشتباه اصلاح شود.

پزشکیان هم که ریاست مجلس را برعهده داشت،‌ در رابطه با این اشتباه ویرگولی گفت: مشکل این بود که در کمیسیون تلفیق در مورد این موضوع بحث شد و بعدا اشتباهی ویرگول حذف شده است.

پس از توضیحات طراح این فوریت، نمایندگان موافق و مخالف و پزشکیان،‌ در رابطه با این موضوع رای گیری شد؛ اما نمایندگان با فوریت این طرح موافقت نکردند تا این موضوع به صورت عادی بررسی شود.

البته پزشکیان که گویا از تصویب نشدن فوریت طرح مذکور چندان راضی نبود، در پایان مذاکرات مجلس در این زمینه گفت: این فوریت تصویب نشد اما واقعیت این است که اگر آنچه در کمیسیون تلفیق نوشتند را بعد عوض کردند،‌ باید به مشروح مذاکرات برگردیم و ببینیم چه شده است.

۲۷۲۱۷

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۸-۰۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.