باهنر، جمنا را از آشفتگی نجات می دهد؟

۱۳۹۶-۰۷-۲۵ سیاست

باهنر، جمنا را از آشفتگی نجات می دهد؟

شکست‌های پی در پی اصولگرایان در چند انتخابات اخیر باعث شده تا این جریان نیز همچون اصلاح‌طلبان به کار جبهه‌ای روی بیاورد. البته تلاش آنان برای انسجام و وحدت در انتخابات چندان موفق نبود اما تا حدی مشکلات این جریان را برای ادامه مسیر کمتر کرد.

این روزها به نظر می‌رسد که جمنا هر چه بیشتر در تکاپوی رفع نواقص خود است. محمد رضا باهنر، رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری به هیات مشورتی جمنا دعوت شده است و به گفته کمال سجادی، سخنگوی این جبهه « از باهنر به لحاظ شخصیت حقوقی و حقیقی برای عضویت در هیات مشورتی دعوت شده است. ساختار جمنا نسبت به گذشته تغییر کرده و توجه لازم به اقشار مختلف ایجاد شده است.» به هر حال باید دید با تغییراتی که اصولگرایان تا زمان انتخابات ٩٨ در ساختار جمنا می‌دهند آیا می‌توانند به لحاظ انسجام و وحدت به توفیق برسند. البته اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم در تهران با لیست واحد به میدان آمدند اما حتی نتوانستند یک نفر از کاندیداهای مورد حمایت‌شان را به مجلس بفرستند. از همین رو است که به نظر می‌رسد تنها توفیق در امر وحدت و به لحاظ تشکیلاتی مساله را حل نمی‌کند. سخنگوی جبهه پیروان در گفت‌وگو با ایلنا همچنین در خصوص فعالیت‌های جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: اگر این جبهه بخواهد فعالیت خود را برای انتخابات آتی شروع کند، در چارچوب جمنا حرکت می‌کند لذا این تشکل همه اصولگرایان را تحت پوشش قرار می‌دهد.
کمال سجادی درباره تطبیق اعضای جبهه پیروان با قانون جدید احزاب گفت: با توجه به قانون جدید احزاب، مقرر است که کنگره سراسری برگزار شود و براساس مفاد قانون جدید عمل کنیم و سایر احزاب و تشکل‌ها درصدد تطبیق خود با این قانون هستند.
وی ادامه داد: آن دسته از احزاب و تشکل‌های جبهه پیروان که از سال گذشته تاکنون مجمع عمومی برگزار نکرده‌اند، باید در راستای اعمال تغییرات اقدام کنند تا با قانون جدید هماهنگ شوند که تا آخر آبان و اوایل آذر کنگره خود را برگزار کنند. جامعه اسلامی کارمندان اواخر آبان کنگره سراسری خود را برگزار می‌کند و تک تک اعضایی که تاکنون خود را با قانون جدید احزاب تطبیق نداده‌اند، باید درصدد برگزاری کنگره برآیند. سخنگوی جبهه پیروان گفت: ۱۶ آذرماه یک سال از تصویب قانون احزاب می‌گذرد و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تبصره‌هایی قایل شده‌اند اما حد نهایی آن، همان تا ۱۶ آذر است. وی درباره حضور محمدرضا باهنر در هیات مشورتی جمنا، گفت: از باهنر به لحاظ شخصیت حقوقی و شخصیت حقیقی برای عضویت در هیات مشورتی دعوت شده است و جبهه پیروان بنا دارد همکاری خوبی برای تقویت جبهه مردمی داشته باشد، همچنین قرار شده انسجام بیشتری در جمنا اتفاق بیفتد. سجادی در پاسخ به اینکه جبهه پیروان فعالیت خود را در انتخابات آتی با جمنا هماهنگ می‌کند یا به صورت جداگانه حرکت خواهد کرد، گفت: آمادگی برای انتخابات مجلس منعی ندارد و احزاب می‌توانند فعالیت خود را داشته باشند اما در این راستا سعی می‌شود اهداف جمنا هم مدنظر قرار گیرد. در واقع باید در طول اهداف جبهه مردمی‌ پیش‌رویم نه در عرض آن. سخنگوی جبهه پیروان با بیان اینکه تاکنون جبهه پیروان بحثی درباره انتخابات آینده نداشته است، اظهار داشت: در زیر مجموعه‌های جبهه پیروان، اعضا مانند موتلفه و سایرین ممکن است فعالیت‌های خود را برای شناسایی نیرو و کاندیدای بالقوه شروع کرده باشند اما هنوز جبهه پیروان کاری را آغاز نکرده است و سعی جبهه پیروان این است ساختاری را که به وجود آمده به گونه‌ای که ضرورت ایجاب می‌کند، تقویت کند. وی تاکید کرد: اگر این جبهه بخواهد فعالیت خود را برای انتخابات آتی شروع کند در چارچوب جمنا حرکت می‌کند، لذا این تشکل همه اصولگرایان را تحت پوشش قرار می‌دهد. سجادی با توجه به انتقادهایی که متوجه عملکرد جمنا بود، بیان‌کرد: ساختار جمنا نسبت به گذشته تغییر کرده و توجه لازم به اقشار مختلف ایجاد شده است. وی درباره اینکه با توجه به تاکید جمنا بر محوریت رییسی، آیا او می‌تواند محوریت همه اصولگرایان را به دست گیرد، گفت: اگر رییسی جمنا را تقویت کند، خوب است اما جامعه روحانیت مبارز به ویژه آیت‌الله موحدی‌کرمانی بسیار در جهت تقویت جمنا موثر بود و اگر رییسی هم اینگونه عمل کند گام مثبتی برای تقویت جمنا برداشته است.

منبع:شرق

(Visited 23 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۲۵ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.