الحیات: جلسه “طولانی” سردار سلیمانی با بارزانی

۱۳۹۶-۰۷-۲۴ سیاست

الحیات: جلسه “طولانی” سردار سلیمانی با بارزانی

با اوج‌گیری تنش میان کردستان عراق با دولت مرکزی این کشور بر سر منطقه نفت‌خیز کرکوک، تلاش ها برای تنش زدایی شدت گرفته است.

به گزارش فرارو، به نقل از روزنامه «الحیات»، فؤاد معصوم، رئیس جمهور عراق، دیروز پس از یک جلسه “طولانی” میان دو حزب اصلی اقلیم در سلیمانه، با خود پیشنهادهایی برای حل بحران به بغداد برد. روزنامه «الحیات» به نقل منابعی که در این جلسه حضور داشته‌اند نوشت: “سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در بخشی از این جلسه شرکت کرد و در حاشیه این جلسه، دیداری طولانی با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان داشت.”

دیروز دو حزب اصلی کردستان عراق، برای بررسی وقایع اخیر جلسه ای در سلیمانیه برگزار کردند و برای نخستین با بدون اینکه به همه‌پرسی اشاره کنند، طی بیانیه‌ای خواستار گفت‌وگو “زیر سقف قانون اساسی و تحت نظارت بین المللی شدند.”

این روزنامه به نقل از یک مقام کُرد، ادعا کرد که هدف سفر سلیمانی به اقلیم کردستان، انجام گفت‌وگو درباره بحران بین این اقلیم و دولت مرکزی است.

با اوج‌گیری تنش در کرکوک، دولت عراق گفته جلب نیروهای «پ.ک.ک» به کرکوک را “اعلام جنگ” به شمار می آورد.

در همین رابطه، حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: درگیری‌های کرکوک به میانجی‌گری ایران نیاز دارد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۲۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.